Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Producenci napojów: 15 tys. osób może stracić pracę

10
Podziel się

Projekt ustawy o podatku cukrowym wraca do Sejmu. Polska Federacja Producentów Żywności apeluje, by dodatkowej opłaty nie wprowadzać ze względu na kryzys. "To przeczy logice tarczy antykryzysowej, której głównym celem jest utrzymanie miejsc pracy" - pisze w liście Federacja.

Przedsiębiorcy protestują przeciwko podatkowi cukrowemu.
Przedsiębiorcy protestują przeciwko podatkowi cukrowemu. (East News, Zofia Balzak)
bEpwJXHF

Jak piszą przedstawiciele organizacji, wprowadzenie dodatkowej opłaty od słodzonych napojów każdego ogniwa w ramach łańcucha dostaw: od rolników, sadowników, przetwórców i producentów żywności po detalistów i hurtowników, sprawi, że firmy i tak już dotknięte kryzysem związanym z pandemią koronawirusa, zaczną bankrutować.

"Wprowadzanie jakichkolwiek dodatkowych obciążeń takich jak planowany od 1 lipca tego roku podatek cukrowy, oznacza w praktyce bankructwo setek firm i likwidację minimum 15 tys. miejsc pracy. To przeczy logice tarczy antykryzysowej, której głównym celem jest utrzymanie miejsc pracy" - czytamy w liście PFPŻ.

Zobacz także: Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące
bEpwJXHH

Ustawa, nad którą Sejm ma pracować na najbliższym posiedzeniu, zakłada wprowadzenie opłat od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz słodzonych napojów. Mają one wejść w życie od lipca 2020 roku.

Zgodnie z jej zapisami "przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży na podstawie zezwolenia będą zobowiązani do wniesienia opłaty związanej ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml".

Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo oznacza to 1 zł od 100 ml wódki 40-proc., 2 zł od 200 ml wódki 40-proc. i 88 gr od 250 ml wina 14-proc.

bEpwJXHN

Za odrzuceniem ustawy w połowie marca zagłosował Senat. Jeśli posłowie odrzucą senacki sprzeciw, ustawa wejdzie w życie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bEpwJXHO
bEpwJXIi
KOMENTARZE
(10)
Natychmiast
rok temu
ogłosić STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ !
Cukierek
rok temu
A ja lubię te produkty i jutro kupię parę sztuk pocalujta mnie w dooope
No sorry
rok temu
Słodkie napoje obniżają odporność, dlatego w czasach koronawirusa trzeba ich zamknąć
bEpwJXIj
Taki tam
rok temu
W słodkich napojach nie ma w ogóle cukru
Napój z probó...
rok temu
Dawno powinna być zredukowana produkcja takich napojów albo po prostu zmienić recepturę tylko że chemia wymaga w tym stanie dosypki cukru