Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Producent szczepionek pozwał Polskę. Ruszył proces. Walka toczy się o ogromną kwotę

36
Podziel się:

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Żąda zapłaty 6 mld zł. Odbyła się już pierwsza rozprawa - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Pfizer przekonuje, że miał innego wyboru, jak pozwać nasz kraj.

Producent szczepionek pozwał Polskę. Ruszył proces. Walka toczy się o ogromną kwotę
Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Chce zapłaty 6 mld zł (GETTY, Chicago Tribune)

"Przed sądem I instancji w Brukseli odbyło się wstępne przesłuchanie w tej sprawie. Pierwotnie zaplanowane było na grudzień, ale – jak wynika z nieoficjalnych informacji, zostało przełożone ze względu na zmianę władzy w Polsce. Tak, by dać rządowi Donalda Tuska czas na przygotowanie strategii" - informuje Dziennik Gazeta Prawna".

Farmaceutyczny gigant pozwał Polskę

Dziennik dodaje, że od wstępnego przesłuchania mija sporo czasu, zanim odbędzie się kolejna rozprawa, w tym czasie strony przygotowują m.in. kolejne wnioski. Dziennik dodaje, że na celowniku koncernu oprócz Polski i Węgier, znalazła się także Rumunia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15

Cały proces według DGP może potrwać nawet dwa lata.

Srawa dotyczy 60 mln szczepionek, których Polska nie odebrała i za które nie zapłaciła mimo wiążącej nas umowy z koncernem. w ubiegłym roku rząd Mateusza Morawieckiego skorzystał z klauzuli siły wyższej i poinformował Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i odmawia wykonywania płatności za nie.

Zapasy szczepionek

W ubiegłym roku w kwietniu media informowały o tym, że w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych z miesiąca na miesiąc rosną zapasy niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19, a wraz z nimi koszty ich utrzymania.

"Fakt" informował, że od początku programu szczepień do Polski dotarło 107 mln 707 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, a z tego połowa została rozdystrybuowana do punktów szczepień.

Polska odsprzedała innym państwom 14,7 mln sztuk szczepionek. Według rządowej odpowiedzi na poselską interpelację z 2023 roku "miesięczne koszty przechowywania szczepionek wynoszą 774 tys. zł".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Joanna Krzysz...
3 miesiące temu
Ilość negatywnych i bardzo szkodliwych skutków ubocznych tych preparatów powinna być argumentem nie tylko nie odbierania i płacenia za ten szkodliwy preparat ale: żądań wypłaty rekompensaty chociaż wiem, że oni w przewidywaniu potwornych NOP - czyli dobrze wiedzieli jak jest szkodliwy ten preparat -uzyskali od UE w umowie zapewnienie że nie będzie dochodzenia od tego koncernu żądań odszkodowania za negatywne działania tych preparatów. No a sms-y jakie p.Urszula von der Leyen jako przewodnicząca PE wymieniała z firmą farmaceutyczną pfizer "zniknęły " i już nic już się nie mówi o przyjętych korzyściach nienależnych w związku z tą sprawą.
Taaaa
3 miesiące temu
Teraz Tusk u władzy więc wypłaci pfizerowi odszkodowanie
Nie
3 miesiące temu
Jak płacić za coś czego się nie dostało?
Szczepionki
3 miesiące temu
nie są potrzebne, ale zapłacić trzeba, z odsetkami za zwłokę.
Biba
3 miesiące temu
A co się stało z Niedzielskim? Zapadł się pod ziemię? Niech razem z Morawieckim płacą,bo to oni tyle chcieli brać. No, ale ktoby takich tuzów polityki obciążał odpowiedzalnością, przecież to my płacimy.
...
Następna strona