Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
lockdown
27.10.2020 17:50

Projekt tarczy dla branż. ZPP docenia, ale zgłasza swoje uwagi

Żadnych nowych obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców, wprowadzenie jednolitej stawki 5 proc. VAT dla części branż, uelastycznienie przepisów prawa pracy – to pomysły Związku Przedsiębiorców i Pracodawców na ratowanie zagrożonych sektorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
(Fot: Pexels)

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie środków pomocowych bądź przedłużenie dostępności tych już istniejących, dla ściśle określonych sektorów gospodarki. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chwali podejście oparte na punktowej pomocy dla konkretnych sektorów, ale przedstawia też swoje uwagi.

- Wielokrotnie podkreślaliśmy, że konieczne jest wprowadzenie automatycznego mechanizmu zwalniania ze składek na ubezpieczenia społeczne i przyznawania świadczeń postojowych dla wszystkich branż objętych reżimem przekraczającym standard sanitarny DDM (dezynfekcja, dystans, maseczki). Uważamy, że zaproponowane w projekcie ustawy rozwiązania w praktyce czynią zadość naszemu postulatowi (pod warunkiem, że w przypadku wprowadzania kolejnych restrykcji, uprawnienie do świadczenia postojowego i zwolnienia z ZUS będzie konsekwentnie rozszerzane) – czytamy w komunikacie ZPP.

ZPP uważa, że rząd zdecydował się zareagować konserwatywnie, przeznaczając na osłonę najbardziej narażonych branż kwotę ponad 800 mln zł (zgodnie z uzasadnieniem do projektu).

Przedsiębiorcy nie dają się nabrać na rządowe deklaracje. "Nazywam rzeczy po imieniu: są nowe podatki"

- Takie podejście daje przestrzeń do odważniejszych działań w przyszłości, jednak z naszego punktu widzenia pozostaje niewystarczające. Poza wsparciem finansowym w postaci zwolnień, ulg i świadczeń, a także postulowanym przez nas wsparciem płynnościowym (długoterminowe kredyty gwarantowane przez PFR, częściowo zwrotne subwencje), konieczne jest wsparcie regulacyjne.

Organizacja wiąże duże nadzieje z zapowiedzią stworzenia "tarczy prawnej". Przedstawia pięć kluczowych, jej zdaniem, postulatów.

Decyzja o lockdownie zależy od wtorkowych danych
Pełny lockdown w Polsce coraz bliżej. Decydujące godziny przed nami

1) Wprowadzenie dwunastomiesięcznego moratorium na wszelkiego rodzaju nowe obciążenia procedowane w tej chwili, bądź przyjęte w ciągu tego roku, a jeszcze nieobowiązujące, takie jak choćby podatek cukrowy;

2) Wycofanie poprawek do projektu ustawy o zawodzie farmaceuty

3) Zaniechanie grożącymi deregulacją rynku i brakami leków w aptekach prac nad ustawą refundacyjną na czas pandemii

Zamrożenie gospodarki z wiosny zbliża się do nas nieuchronnie.
Drugi lockdown coraz bliżej. Niewiele zostało do zamknięcia

4) Wprowadzenie jednolitej stawki 5 proc. VAT dla wszystkich branż, które mają restrykcje ponad standard DDM, w tym na wszystkie usługi gastronomiczne, włączając w to serwowanie napojów bezalkoholowych i niskoalkoholowych, przy jednoczesnym umożliwieniu sprzedaży napojów niskoalkoholowych na wynos i z dowozem w ramach koncesji na sprzedaż alkoholu do spożycia w lokalu;

5) Uelastycznienie przepisów prawa pracy oraz przyspieszenie procedur dotyczących zatrudniania cudzoziemców, tak by wpływ epidemii na rynek pracy pozostawał nie większy, niż do tej pory.

Rząd zastanawia się nad całkowitym lockdownem.
Grozi nam pełny lockdown. Rząd szykuje się na czarny scenariusz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz