Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Protest transportowców na Słowacji. Będzie blokada przejść granicznych

16
Podziel się:

W niedzielę 12 stycznia o 22 rozpocznie się blokada wszystkich przejść granicznych dla samochodów ciężarowych. Zapowiedział ją wiceprzewodniczący Unii Przewoźników Samochodowych Słowacji (UNAS) Stanislav Skala.

Przez protest transportowców mogą występować utrudnienia na granicy.
Przez protest transportowców mogą występować utrudnienia na granicy. (Forum, Tomasz Adamowicz/Forum)

Trwający od wtorku protest transportowców z UNAS nie zbliża się do końca. Jak podaje PAP, demonstrantów wsparli kierowcy z drugiego słowackiego zrzeszenia - Związku Przewoźników Drogowych (CzESMAD). CzESMAD rozpoczyna strajk ostrzegawczy. Nie wiadomo natomiast, czy przedstawiciele tego związku dołączą do blokady przejść granicznych.

Celem protestujących jest obniżenie stawki podatku drogowego o połowę. UNAS domaga się również wstrzymania pobierania opłat za przejazdy autostradami i drogami szybkiego ruchu przez firmę SkyToll. Związkowcy chcą, żeby myto pobierała inna firma. Dodatkowo domagają się rezygnacji z opodatkowania diet za podróże graniczne.

Do kierowców blokujących przejścia graniczne oficjalny apel wystosował komendant główny policy Milan Luczanski. Wezwał demonstrantów do poszanowania prawa.

Zobacz także: Zobacz też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Rozmowa z ekspertem

- Policja jest po to, by chroniła życie, zdrowie i majątek obywateli. Nie możemy pozwolić, aby na przykład mąż wiozący rodzącą kobietę nie mógł dostać się do szpitala, ponieważ zablokowana jest droga. Zawsze działamy w zgodzie z prawem, najpierw łamiących przepisy wezwiemy do tego, aby zrezygnowali z działań niezgodnych z prawem, a jak to nie zadziała, przejdziemy do sankcji - napisał komendant na oficjalnym profilu policji. Jego pismo cytuje PAP.

Premier Słowacji Peter Pellegrini chce natomiast, żeby protestujący zasiedli do stołu negocjacyjnego z rządem. Domaga się również, aby kierowcy przestali blokować przejścia graniczne, bo może to „zagrażać życiu obywateli i zagrażać gospodarce”.

- Niech wrócą do takiej formy strajku, która będzie akceptowana i zagwarantowana w konstytucji - mówi Pellegrini. Jednocześnie zdementował, jakoby on miałby brać udział w negocjacjach. Zamiast niego przy stole mieliby zasiąść ministrowie finansów i transportu.

Resort finansów jest gotowy przekazać parlamentowi wniosek o obniżenie stawki podatku drogowego dla przewoźników o 12,5 proc. Z wyliczeń ministerstwa wynika, że po takiej redukcji wpływy skarbu państwa "odchudziłyby" się o ok. 35 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Oko
4 lata temu
Słowacy super . Tak trzymać .
Jim
4 lata temu
A polski kierowca siedzi cicho bo mu w kraju wszystko pasuje
Aa
4 lata temu
loko coś ty się najarał dzisiaj
Zeed
4 lata temu
A Polakom podnoszą podatki, wymyślają nowe, rozkręcają inflację i nic Polak śpi.
Soczek
4 lata temu
O której będzie jakaś luka żeby przejechać wie ktoś?