Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. GUS podał dane za listopad 2019

139
Podziel się:

Średnia płaca według najnowszych danych GUS to blisko 5230 zł brutto. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku oznacza to podwyżki na poziomie ponad 5 proc.

Zarobki w Polsce systematycznie rosną.
Zarobki w Polsce systematycznie rosną. (East News, Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS)
bEUTiset

Główny Urząd Statystyczny opublikował w środę najnowsze wyliczenia dotyczące zarobków w firmach zatrudniających więcej niż 9 pracowników. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w listopadzie dokładnie 5229,44 zł brutto.

Oczywiście na konto statystycznego Kowalskiego wpływa znacznie mniej pieniędzy. Przy standardowej umowie o pracę wychodzi przy takiej stawce około 3710 zł.

bEUTisev

Co z resztą pieniędzy? Około 720 zł zjadają składki na ZUS (emerytalna, rentowa, chorobowa). Kolejne 400 zł idzie z kwoty brutto na NFZ i prawie tyle samo na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Szczegółowe wyliczenia można zrobić samemu, korzystając z kalkulatora płac money.pl.

Zobacz także: Chodzą po plaży i sprzedają orzeszki. Ich zarobki robią wrażenie

W porównaniu z listopadem 2018 roku zarobki w średnich i dużych firmach są zdecydowanie wyższe. Przeciętna podwyżka wyniosła w tym czasie blisko 250 zł brutto. Rok temu średnie wynagrodzenie było na poziomie 4966 zł brutto. Wynik jest więc lepszy o 5,3 proc.

bEUTiseB

Mniej więcej takiej dynamiki wzrostu wynagrodzeń oczekiwali ekonomiści. Średnio typowali 5,9 proc. podwyżki.

Płace od dawna systematycznie rosną. Statystyki przeciętnego wynagrodzenia stabilizują się powyżej okrągłych 5000 zł brutto. Granicę 4000 zł brutto udało się trwale sforsować w 2015 roku, a od 2008 roku normą jest ponad 3000 zł brutto.

Blisko 5000 zł to dla wielu kwota, która nie oddaje rzeczywistego średniego poziomu płac. Jest w tym sporo racji. Trzeba pamiętać, że dane GUS, oprócz tego, że są podawane brutto (a kwota netto pensji jest dużo niższa), uwzględniają jedynie duże i średnie firmy (niecałe 6 mln pracowników).

bEUTiseC

Odrzuca się w nich natomiast te, mające mniej niż dziesięciu pracowników. Na dodatek GUS nie liczy zatrudnionych na umowy zlecenie czy o dzieło, którzy są często gorzej wynagradzani.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUTiseW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(139)
balina0
2 lata temu
Liczba pracujących w Polsce 3 kw. 2019r - 16.619 tys tj.100% roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6.395 tys tj. 38,5% Liczba pominiętych osób pracujących do wyliczeń średniej płacy : 10.224 tys tj. 61,5% Ot i cała statystyka GUS dla potrzeb propagandy super zarobków....
Ważna jest ty...
2 lata temu
Te dane nie mają żadnej wartości, nic de facto nie mówią. Ważna jest mediana.
gosc
2 lata temu
tylko zapominacie ze w tych przedsiebiorstwach przemyslowych takie zarobki to sie bierze za 280 -300 godzin miesiecznie --- i to jest duzo ? , policzcie sobie ile wychodzi na godzine
bEUTiseX
Soltys
2 lata temu
Co to za błędne dane 2500 max to średnia płaca normalnego harujacego człowieka w Polsce śmiech. Jakiś szkoda gadac
Gadu
2 lata temu
A na operacje i tak prywatnie na NFZ za 2 lata o chorobowym nie wspomne
...
Następna strona