Notowania

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Prezydent podpisał nowelizację

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która przeciwdziała praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Prawo będzie dostosowane do unijnych przepisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydent podpisał nowelizację przepisów dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której przepisy mają zapobiegać wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - informuje Kancelaria Prezydenta. Jak czytamy w komunikacie, celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych.

Nowelizacja polega na "otwarciu katalogu podmiotów uprawnionych do wymiany informacji pomiędzy - wchodzącymi w skład grupy - instytucjami obowiązanymi", a także na "zwolnieniu podmiotów prowadzących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z tajemnicy dotyczącej przekazania informacji jednostce analityki finansowej lub innym właściwym organom".

Jak dodano w komunikacie, nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek "spełniania kryteriów kompetencji i reputacji przez podmioty świadczące usługi we wskazanym w ustawie zakresie (m.in. tworzenie osób prawnych zasiadanie w organach osób prawnych, zapewnienie siedziby lub adresu) i osoby zajmujące stanowiska kierownicze w tych podmiotach oraz wprowadzenie sankcji za niedopełnienie tego obowiązku".

Obejrzyj: CRBR ma być jawny. Wątpliwości ekspertów

Ustawa zakłada również dodanie przepisów zapobiegających sytuacjom, w których osoby będące beneficjentami rzeczywistymi pośredników w obrocie nieruchomościami, a także osoby zajmujące kierownicze stanowiska w takich podmiotach, były osobami karanymi. Ma też zlikwidować lukę, polegającą na nieuwzględnieniu w dotychczas obowiązującej ustawie organu uprawnionego do nałożenia kary administracyjnej na instytucje obowiązane skontrolowane oraz daje możliwość wyznaczenia organu Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań związanych z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie 30 dni po podpisaniu przez prezydenta, z wyjątkiem art. 1 pkt 2 ustawy, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-10-2019

MikołajTylko PIS uratuje nasz kraj! Tylko!

28-10-2019

tkjaka aktywność Naszego Adriana da Nam jeszcze przed wyborami ze tysie na ręke

29-10-2019

KKKCieszy się jak dziecko ze podpisał coś co nie wymagało zapytania Prezesa o zgodę!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (20)