Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Prezydent podpisał nowelizację

20
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która przeciwdziała praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Prawo będzie dostosowane do unijnych przepisów.

Prezydent podpisał nowelizację przepisów dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu
Prezydent podpisał nowelizację przepisów dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której przepisy mają zapobiegać wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu - informuje Kancelaria Prezydenta. Jak czytamy w komunikacie, celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych.

Nowelizacja polega na "otwarciu katalogu podmiotów uprawnionych do wymiany informacji pomiędzy - wchodzącymi w skład grupy - instytucjami obowiązanymi", a także na "zwolnieniu podmiotów prowadzących działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych z tajemnicy dotyczącej przekazania informacji jednostce analityki finansowej lub innym właściwym organom".

Jak dodano w komunikacie, nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek "spełniania kryteriów kompetencji i reputacji przez podmioty świadczące usługi we wskazanym w ustawie zakresie (m.in. tworzenie osób prawnych zasiadanie w organach osób prawnych, zapewnienie siedziby lub adresu) i osoby zajmujące stanowiska kierownicze w tych podmiotach oraz wprowadzenie sankcji za niedopełnienie tego obowiązku".

Zobacz także: Obejrzyj: CRBR ma być jawny. Wątpliwości ekspertów

Ustawa zakłada również dodanie przepisów zapobiegających sytuacjom, w których osoby będące beneficjentami rzeczywistymi pośredników w obrocie nieruchomościami, a także osoby zajmujące kierownicze stanowiska w takich podmiotach, były osobami karanymi. Ma też zlikwidować lukę, polegającą na nieuwzględnieniu w dotychczas obowiązującej ustawie organu uprawnionego do nałożenia kary administracyjnej na instytucje obowiązane skontrolowane oraz daje możliwość wyznaczenia organu Krajowej Administracji Skarbowej do wykonywania zadań związanych z Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych.

Znowelizowane przepisy wejdą w życie 30 dni po podpisaniu przez prezydenta, z wyjątkiem art. 1 pkt 2 ustawy, który wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(20)
Ayna
4 lata temu
Szanowni dziennikarze może ustalicie ile takich maseratii jak burmistrza Włoch jeździ po Warszawie????????
Przekupa
4 lata temu
Ale ulga,teraz wszystkich do pudła i tych co prali, i tych co dawali łapówki, i tych co budowali, i tych co są ponad prawem, i te wszystkie święte krowy!!!!!!!!!
Lud,ie
4 lata temu
No to DEWELOPER ma się czego bać.
JK_gensek
4 lata temu
Gigantyczny sukces Adriana. Podpisał ustawę dostosowującą prawo polskie do przepisów UE!!!!
kac
4 lata temu
Pilnuj swoich bandziorów w rządzie!!!