Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Przedsiębiorcy wybierają prostą spółkę. 800 nowych podmiotów w rok

4
Podziel się:

Prosta Spółka Akcyjna zyskuje popularność. W ciągu roku od jej wprowadzenia do polskiego systemu 800 przedsiębiorców zdecydowało się na prowadzenie biznesu w tej formie. 1 lipca mija rok od wejścia w życie przepisów, które umożliwiają założenie biznesu w formule PSA.

Przedsiębiorcy wybierają prostą spółkę. 800 nowych podmiotów w rok
Waldemar Buda,minister rozwoju i technologii (PAP, Wojciech Olkuśnik)

Prosta Spółka Akcyjna, która łączy cechy spółki z o.o. i akcyjnej, zyskuje popularność. W ciągu ostatniego roku na prowadzenie biznesu w tej formie zdecydowało się ponad 800 przedsiębiorców - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Resort rozwoju i technologii przypomniał, że 1 lipca mija rok od wejścia w życie przepisów, które umożliwiają założenie biznesu w formule Prostej Spółki Akcyjnej (PSA). PSA to rozwiązanie dla innowacyjnych przedsiębiorców. Jej celem jest m.in. wzmocnienie rozwoju start-upów, zwiększenie ich konkurencyjności oraz zahamowanie "eksportu" polskich pomysłów za granicę.

Z myślą o polskich start-upach

"Zaprojektowaliśmy PSA z myślą o polskich start-upach" - przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zwrócił uwagę, że to odpowiedź na postulaty środowiska młodych firm. "Wsłuchaliśmy się w głosy młodych firm, poszukujących niszy rynkowej, opartych na innowacyjnych pomysłach, nowoczesnych technologiach oraz kapitale ludzkim. Wspierając działalność innowacyjną, chcemy zatrzymać w Polsce nowe przedsięwzięcia, a także przyciągnąć te zagraniczne" - stwierdził.

Minister dodał, że celem jest, by start-upy tworzone przez polskich innowatorów "były rejestrowane pod polskim prawem i nie musiały przenosić swych siedzib do innych krajów, nawet jeśli znajdą inwestora zagranicznego".

Proste narzędzie

Według resortu Prosta Spółka Akcyjna jest odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki - "prostym i zarazem tanim narzędziem dla polskich przedsiębiorców", działających zwłaszcza w obszarze nowych technologii, łączącym "cechy spółki z o.o. z zaletami spółki akcyjnej".

Jak przekazało MRiT, PSA "zyskuje coraz większą popularność". "W ciągu ostatniego roku ponad 800 przedsiębiorców zdecydowało się na prowadzenie biznesu w tej formie prawnej" - poinformował resort. Dodano, że "to duży sukces, tym bardziej, że regulacja weszła w życie w dobie niepewności spowodowanej pandemią COVID-19" .

Przypomniano, że Prosta Spółka Akcyjna opiera się na podstawowych założeniach: pierwszym jest "prostota w praktyce funkcjonowania spółki – czyli łatwe założenie, działanie i ewentualna likwidacja". Drugie to elastyczność – "przepisy nie ograniczają swobody akcjonariuszy, gdy nie jest to konieczne".

Ułatwienia

W PSA do minimum zostały ograniczone wymogi związane z utworzeniem i prowadzeniem spółki. "Łatwiejsza rejestracja, elastyczna struktura kapitałowa i możliwość wyboru optymalnego systemu organów to rozwiązania, które ułatwiają podejmowanie działalności gospodarczej wszystkim, którzy opierają swój pomysł biznesowy na wiedzy, a także posiadają umiejętności do jego doskonalenia - stwierdził resort.

Zwrócono uwagę, że PSA jest dostępna również dla inwestorów planujących podjęcie działalności "w jakiejkolwiek branży poza wyjątkami wynikającymi z przepisów szczególnych, a jej istnienie nie jest ograniczone czasowo".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
Taka Prawda
miesiąc temu
Zwiększenie konkurencyjności?? Hahaha już największy drewniaj kraju Vateusz pokazał na czym to polega. Nałożył akcyzę na polskie firmy produkujące kampery, bo były za tanie i w ten sposób zachód nie mógł z nimi konkurować. Tak się wspiera polską gospodarkę!
Rejtan
miesiąc temu
Jeśli opozycja zagwarantuje likwidację tego chorego kraju to zagłosuje na nich.
Era
miesiąc temu
Wszędzie ułatwienia i preferencje, a lud jak to lud, płaci i płaci więcej.
Ryś
miesiąc temu
Nowymi technologiami niestety się nie najemy