Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
psychopata
04.06.2020 17:14

Psychopata w pracy. Jak rozpoznać? Na co zwrócić uwagę. Cechy psychopaty

Psychopata to nie tylko postać z thrillera. Może nim być na pozór miły i uczynny kolega z pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)
Psychopata w pracy może uprzykrzyć życie, a nawet zniszczyć współpracownikom zdrowie psychiczne.

Na pierwszy rzut oka czarujący i grzeczny, w istocie toksyczny. Manipuluje, skłóca i niszczy relacje w zespole. Psychopata w grupie może z pracy marzeń uczynić piekło.

Psychopatę można jednak rozpoznać. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka cech.

Kim jest psychopata

Psychopatia, współczesnej psychiatrii, jest zaliczana do kategorii zaburzeń dyssocjalnych. Takie zaburzenia dotykają od 2 do 3 proc. populacji i charakteryzują się przede wszystkim lekceważeniem norm społecznych.

Psychopata to osoba o bardzo niskiej empatii, skłonna do wykorzystywania innych ludzi i nie potrafiąca budować relacji z innymi.

Wizerunek psychopaty

Psychopaci to zazwyczaj osoby, które bardzo dbają o swój wizerunek. Na pierwszy rzut oka to osoby uczciwe, często charyzmatyczne, pracowite i zdolne.

Psychopata stara się przedstawić siebie w jak najlepszym świetle, często kłamią na swój temat, by pokazać jakimi są profesjonalistami.

Pewny jak psychopata

Psychopaci mają o sobie wysokie mniemanie. Są zwykle bardzo pewni siebie, nawet w sytuacjach trudnych, w których większość osób wątpiłaby w swoje umiejętności.

Psychopata zwykle czuje się lepszy i mądrzejszy od innych i nie ma skrupułów, by manipulować kolegami z pracy i wykorzystywać ich do własnych celów. Nawet jeśli miałby tym komuś wyrządzić krzywdę.

Ja, psychopata

Psychopaci to egocentrycy. Myślą wyłącznie o tym, co chcą uzyskać i bardzo często przypisują sobie sukcesy innych osób, by pokazać się w jak najlepszym świetle.

Emocjonalność psychopatów jest bardzo powierzchowna. Nie potrafią współczuć ani odczuwać wyrzutów sumienia.

Psychopaci nie przestrzegają też żadnych norm społecznych uważając, że są "ponad to".

Kłamca ekspert

Psychopatę rozpoznać możemy przede wszystkim po tym, że kłamie. Wymyśla historie na swój temat, które mają poprawić jego wizerunek, przypisuje sobie sukcesy, których w rzeczywistości nie osiągnął, a przyłapany na kłamstwie brnie w nie dalej, zamiast przyznać się do winy.

W przeciwieństwie do innych, psychopaci zupełnie nie przejmują się tym, że kłamstwo wyjdzie na jaw. Po prostu opowiadają wtedy kolejne.

Psychopata w pracy

W grupie zawodowej psychopatę rozpoznamy najczęściej po zupełnie nierealistycznych celach, które stawia sobie psychopata. Jest wobec nich bezkrytyczny i nie przyjmuje krytyki innych osób.

W przypadku niepowodzenia psychopaci szukają kozłów ofiarnych i bardzo często zmuszają kolegów z pracy do wzięcia winy na siebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: psychopata, praca
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2020

pracownikMało merytoryczny artykuł

04-06-2020

TeroTen artykuł to poplatanie z pomieszaniem;(

05-06-2020

ZirfontRadze również zapoznać się z artykułem na temat objawienia się psychopatii u kobiet. Ja że swoją partnerką poznałem się w naszej azjatyckiej … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)