Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Rekonstrukcja rządu: Marian Banaś nowym ministrem finansów. Jego prywatny majątek... kontroluje CBA

14
Podziel się:

Brak aktualnych oświadczeń majątkowych i kontrola CBA na głowie - to podsumowanie finansów nowego szefa resortu finansów Mariana Banasia. Dotychczasowy wiceminister i szef Krajowej Administracji Skarbowej zastąpi Teresę Czerwińską, która odchodzi z rządu.

Marian Banaś będzie nowym ministrem finansów. Zastąpi na tym stanowisku Teresę Czerwińską
Marian Banaś będzie nowym ministrem finansów. Zastąpi na tym stanowisku Teresę Czerwińską (PAP, Leszek Szymański)
bELAxtQl

Jak radzi sobie z finansami Marian Banaś, nowy szef resortu odpowiedzialnego za budżet państwa? To w tej chwili trudne do zweryfikowania. Głównie przez działania samego zainteresowanego.

Nowy minister ujawnił do tej pory jedynie oświadczenia majątkowe jedynie za 2015 i 2016 rok. Dokumentów za 2017 rok nie ma, oświadczenia za 2018 rok również. Na stronach resortu finansów nie ma żadnego aktualnego dokumentu o stanie jego majątku. Jest za to informacja, że Marian Banaś "uprawia sport, z zamiłowania jest trenerem karate".

bELAxtQn

Ostatnia modyfikacja urzędników odpowiedzialnych za zamieszczanie na stronach internetowych resortu oświadczeń majątkowych pochodzi z lutego 2019 roku. Nie wiązała się jednak z dodaniem nowego pliku.

Z ustaleń WP wynika, że funkcjonariusze sprawdzają m.in. transakcję sprzedaży kamienicy, którą Banaś wynajmował pod usługi hotelowe. To nieruchomość o powierzchni 400 m2, położona w Krakowie.

bELAxtQt

Ówczesny wiceminister, a od dziś również minister, w poprzednich latach deklarował dochód z tego tytułu w wysokości ok. 40 tys. zł rocznie. W oświadczeniu majątkowym z 2016 roku Banaś deklarował, że kamienicę sprzeda (zawarł już wtedy umowę przedwstępną). Czy tak faktycznie się stało i ile zarobił na sprzedaży - tego nie wiadomo, bo nie ujawnił oświadczenia majątkowego za kolejne lata.

Dodatkowo sprawdzane mają być też działki należące do wiceministra. W 2015 roku posiadał dwie o powierzchni 370 i 380 metrów kwadratowych. By pod koniec 2016 roku w oświadczeniu była już tylko jedna działka - o powierzchni 3600 m.kw. Do tej pory Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Ministerstwo Finansów nie poinformowały o wynikach kontroli. Ministerstwo Finansów nie udostępniło również nowych oświadczeń Mariana Banasia.

Z ostatniego aktualnego oświadczenia majątkowego Mariana Banasia wynika, że ma spore oszczędności. W sumie zgromadził ponad pół miliona złotych. Zgromadził wtedy również 5 tys. dolarów oraz tysiąc euro.

bELAxtQu

Wraz z żoną ma również dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych. W oświadczeniu majątkowym znalazła się również informacja o mieszkaniu o powierzchni 76 metrów kwadratowych. Do tego dochodzi drewniany dom o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

W oświadczeniach majątkowych członków rządu i kierownictwa ministerstw nie ma obowiązku pokazywania szacunkowej wartości nieruchomości - więc i Banaś tego nie zrobił.

bELAxtQv
bELAxtQO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
pl
2 lata temu
banas...zlodziej.....aferzysta........ministrem finansow w pisokaczej polsce..........
Tomasz W.
2 lata temu
A gdzie trole? Jak wytłumaczycie Banasia ? ... że za peło bla bla bla? PiS już dawno przebił PO w matactwach.
nnn
2 lata temu
jak uczciwie kraść żeby na takie stanowisko wpaść
bELAxtQP
Polacy
2 lata temu
Ale JAJA, normalny CYRK
To chyba żart
2 lata temu
bałagan we własnym majątku.. a ma zarządzać majątkiem milionów polaków?