Notowania

Rekonstrukcja rządu: Marian Banaś nowym ministrem finansów. Jego prywatny majątek... kontroluje CBA

Brak aktualnych oświadczeń majątkowych i kontrola CBA na głowie - to podsumowanie finansów nowego szefa resortu finansów Mariana Banasia. Dotychczasowy wiceminister i szef Krajowej Administracji Skarbowej zastąpi Teresę Czerwińską, która odchodzi z rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Marian Banaś będzie nowym ministrem finansów. Zastąpi na tym stanowisku Teresę Czerwińską (Fot: Leszek Szymański)

Jak radzi sobie z finansami Marian Banaś, nowy szef resortu odpowiedzialnego za budżet państwa? To w tej chwili trudne do zweryfikowania. Głównie przez działania samego zainteresowanego.

Nowy minister ujawnił do tej pory jedynie oświadczenia majątkowe jedynie za 2015 i 2016 rok. Dokumentów za 2017 rok nie ma, oświadczenia za 2018 rok również. Na stronach resortu finansów nie ma żadnego aktualnego dokumentu o stanie jego majątku. Jest za to informacja, że Marian Banaś "uprawia sport, z zamiłowania jest trenerem karate".

Ostatnia modyfikacja urzędników odpowiedzialnych za zamieszczanie na stronach internetowych resortu oświadczeń majątkowych pochodzi z lutego 2019 roku. Nie wiązała się jednak z dodaniem nowego pliku.

Z ustaleń WP wynika, że funkcjonariusze sprawdzają m.in. transakcję sprzedaży kamienicy, którą Banaś wynajmował pod usługi hotelowe. To nieruchomość o powierzchni 400 m2, położona w Krakowie.

Ówczesny wiceminister, a od dziś również minister, w poprzednich latach deklarował dochód z tego tytułu w wysokości ok. 40 tys. zł rocznie. W oświadczeniu majątkowym z 2016 roku Banaś deklarował, że kamienicę sprzeda (zawarł już wtedy umowę przedwstępną). Czy tak faktycznie się stało i ile zarobił na sprzedaży - tego nie wiadomo, bo nie ujawnił oświadczenia majątkowego za kolejne lata.

Wiceminister finansów Marian Banaś nie ujawnił oświadczenia majątkowego za 2017 rok
CBA sprawdza oświadczenia majątkowe wiceministra finansów. Znamy kulisy

Dodatkowo sprawdzane mają być też działki należące do wiceministra. W 2015 roku posiadał dwie o powierzchni 370 i 380 metrów kwadratowych. By pod koniec 2016 roku w oświadczeniu była już tylko jedna działka - o powierzchni 3600 m.kw. Do tej pory Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Ministerstwo Finansów nie poinformowały o wynikach kontroli. Ministerstwo Finansów nie udostępniło również nowych oświadczeń Mariana Banasia.

Z ostatniego aktualnego oświadczenia majątkowego Mariana Banasia wynika, że ma spore oszczędności. W sumie zgromadził ponad pół miliona złotych. Zgromadził wtedy również 5 tys. dolarów oraz tysiąc euro.

Nowi ministrowie - zmiana składu Rady Ministrów
Nowi ministrowie mianowani. Rekonstrukcja rządu stała się faktem

Wraz z żoną ma również dom o powierzchni 200 metrów kwadratowych. W oświadczeniu majątkowym znalazła się również informacja o mieszkaniu o powierzchni 76 metrów kwadratowych. Do tego dochodzi drewniany dom o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

W oświadczeniach majątkowych członków rządu i kierownictwa ministerstw nie ma obowiązku pokazywania szacunkowej wartości nieruchomości - więc i Banaś tego nie zrobił.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2019

maciekCzyli - idealny kandydat , w niczym nie odbiegający od reszty tego towarzystwa.

04-06-2019

Al Capone z ŻoliborzaTaka anty- mafia. Kradną i grabią bez ograniczeń a w zamian płacą haracz 500+ ciemnymi ludowi.

04-06-2019

Jak to jestAferzysta ministrem finansów to właściwy wybór partì-korupcja złodziei i oszustów z deweloperem na czele

Rozwiń komentarze (14)