Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Resort klimatu przyznaje, że się pomylił. Podał nowe koszty mrożenia cen energii

22
Podziel się:

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uwzględniło uwagi Ministerstwa Finansów do projektu o częściowym odmrażaniu cen energii od lipca 2024 r., z których wynika, że koszt ustawy wyniesie 8,1 mld zł, a nie 6,3 mld zł - wynika z odpowiedzi MKiŚ w ramach konsultacji międzyresortowych.

Resort klimatu przyznaje, że się pomylił. Podał nowe koszty mrożenia cen energii
Licznik prądu/ zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

Według resortu finansów projekt przewiduje koszty, które nie są uwzględnione w Ocenie Skutków Regulacji, w wysokości około 1,8 mld zł i w latach 2024-25 nie wynoszą one, tak jak to wykazano w OSR, 6,3 mld zł, lecz 8,1 mld zł. MKiŚ uwzględniło uwagi MF w dokumencie.

Uwagi do wyliczeń resortu klimatów pojawiły się wcześniej. Wskazało je Rządowe Centrum Legislacji. Swoje wątpliwości ws. pomocy wyraził również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Obecnie nie ma unijnej podstawy prawnej umożliwiającej państwom członkowskim zastosowanie, z pominięciem przepisów o pomocy publicznej, projektowanego utrzymania obniżonych cen energii elektrycznej dla MŚP. Jednocześnie uzasadnienie do projektu ustawy nie odnosi się do powyższej kwestii" - napisał UOKiK w opinii do projektu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na Tuska już posypały się gromy. Ekspert: emeryt oszczędzał 25 zł

Zasady mrożenia cen energii

Zgodnie z projektem ustawy o bonie energetycznym, cena maksymalna prądu w drugiej połowie roku ma wynieść 500 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 693 zł za MWh dla jednostek samorządu, podmiotów użyteczności publicznej oraz dla małych i średnich przedsiębiorców.

Rząd wprowadzi też pomoc w postaci bonu energetycznego, z którego ma skorzystać ok. 3,5 mln najmniej zamożnych gospodarstw domowych. W przypadku gospodarstw domowych liczących od dwóch do trzech osób wartość bonu wyniesie do 400 zł, a dla gospodarstw cztero- i pięcioosobowych - 500 zł. Dla gospodarstw składających się z sześciu lub więcej osób bon będzie miał wartość 600 zł.

Przypomnijmy, że obecnie cena maksymalna prądu dla gospodarstw domowych to 412 zł netto – bez VAT i akcyzy - za 1 MWh w przypadku odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

W projekcie ustawy zakłada się ponadto przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za prąd. Stawka ta obowiązywać będzie w drugiej połowie 2024 r. i ma być ustalona na poziomie 500 zł za MWh dla odbiorców w gospodarstwach domowych, a także na poziomie 693 zł za MWh dla samorządów oraz podmiotów użyteczności publicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Nik
4 tyg. temu
Aha pomylili się. No spoko. Nikomu od Kluski włos z głowy nie spadnie. A ty podatniku pomyl się z wyliczeniem podatku do zapłaty to cię ta mafia dojedzie.
Mkm
4 tyg. temu
Precz z eurokomuna!!!polexit!!
Emerytka72
miesiąc temu
Ja nie dostanę żadnego bonu energetycznego bo dom jest przepisany na syna my rodzice tu mieszkamy do śmierci. Do tego bon to emerytura netto czy brutto? Syn mieszka w innym mieście co z tym wszystkim. Tak obiecują tak mieszają że wyjdziemy jak Zabłocki na mydle.
Donald
miesiąc temu
Niech te rządy amatorów skończą się jak najszybciej czym Polskę doprowadzą do ruiny
gremlin
miesiąc temu
Ludy północy będą siedzieć w zimnie i w ciemności zrezygnują z aut przesiadą się na rowery dzięki temu ludy Afryki będą mogli wyżywić wielodzietne rodziny takie tam Afro Plus
...
Następna strona