Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. NST
|
aktualizacja

Rewolucyjne zmiany w prawie. Polacy: ale o co chodzi?

7
Podziel się:

Prawie 3/4 Polaków nie wie, na czym polegają tegoroczne zmiany w prawie w zakresie work-life balance, a 40 proc. uważa, że w ich firmie nie zostały wprowadzone - wynika z danych ClickMeeting. Tymczasem chodzi o przepisy, które mają ogromny wpływ na życie każdego pracownika.

Rewolucyjne zmiany w prawie. Polacy: ale o co chodzi?
Prawie 3/4 Polaków nie wie, na czym polegają tegoroczne zmiany w prawie w zakresie work-life balance (Adobe Stock, Seventyfour)

Definicja work-life balance wskazuje, że mamy do czynienia z koncepcją utrzymania równowagi pomiędzy pracą zawodową, a innymi sferami życia prywatnego - rodziną, aktywnością społeczną, swoimi pasjami i rozwojem osobistym.

Najnowsze dane pokazują, że jedyne 31 procent respondentów wie, na czym polegają tegoroczne zmiany prawne w tym zakresie, czytamy w najnowszym raporcie, przeprowadzonym przez ClickMeeting, czyli polską platformę do wideokonferencji i spotkań online.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Artyści i twórcy stracą pracę przez sztuczną inteligencję? Prawo za tym nie nadąża

Kodeks Pracy. Tak dużych zmian dawno nie było

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r., wprowadziła bezpłatny urlop opiekuńczy, wydłużenie urlopu rodzicielskiego, a także dała możliwość zwolnienia od wykonywanych obowiązków z powodu siły wyższej.

Jej uchwalenie związane było z wdrożeniem do porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw - w sprawie przewidywalnych i przejrzystych warunków pracy oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Z przeprowadzonej ankiety wynika, że 51 proc. osób nie zostało poinformowanych przez pracodawcę o prawach im przysługujących, 28 proc. nie jest pewne, a 21 proc. otrzymało informacje o zmianach w prawie.

- Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest jednym z warunków zachowania zdrowia i satysfakcji z pracy. Poprawia również wydajność pracowników. Wyniki ankiety wskazują na to, że work-life balance jest wciąż niedoceniany i mało znany - komentuje Martyna Grzegorczyk z ClickMeeting.

Zadziwiające dane

Respondenci, którzy zauważyli, że ich pracodawca wprowadził rozwiązania w kierunku work-life balance, wskazali, że były to nowe rodzaje urlopu wynikające z ustawy - opiekuńczy w wymiarze do 5 dni w roku kalendarzowym oraz urlop z powodu siły wyższej w wymiarze 2 dni lub 16 godzin (16 proc.).

Część z ankietowanych zyskała dodatkowe przerwy w pracy (9 proc.), elastyczne godziny rozpoczynania i kończenia pracy, co pozwala im na dostosowanie grafiku do swoich potrzeb (7 proc.). Ponadto respondenci otrzymali możliwość pracy u innego pracodawcy (7 proc.) oraz informacje o wolnych stanowiskach i możliwościach awansu w firmie (5 proc.).

Aż 42 proc. badanych nie jest pewnych, czy firma, w której pracują, wprowadziła zmiany związane z ustawą work-life balance, jednocześnie 40 proc. deklaruje, że ich pracodawca nie wdrożył nowych rozwiązań w tym zakresie. Równocześnie 11 proc. respondentów podkreśliło, że już wcześniej w ich miejscu pracy dbano o dobre praktyki w tym zakresie. Natomiast 8 proc. twierdzi, że w ich przedsiębiorstwach są obecnie większe możliwości w temacie równowagi między życiem prywatnym a pracą.

Czym jest unijna dyrektywa?

Idea work-life balance powstała w Stanach Zjednoczonych, całkiem niedawno, bo dopiero w II połowie lat 80. XX wieku. Rosnący poziom stresu, rozwój wyłącznie zawodowy i życie w ciągłym biegu nie służyło pracownikom.

Odpowiedzią na niepokojący trendy była koncepcja ograniczenia czasu w pracy na korzyść rozwoju życia społecznego i osobistego, a zwłaszcza rodzinnego, czyli koncepcja work-life balance.

Do najważniejszych zmian w tym zakresie należy zaliczyć:

  • prawo do 2 miesięcy urlopu rodzicielskiego dla drugiego rodzica – nie będzie on mógł być przeniesiony;
  • prawo do dodatkowego urlopu opiekuńczego – w wymiarze 5 dni roboczych w roku, będzie to urlop bezpłatny;
  • prawo do wzięcia urlopu z powodu działania siły wyższej – np. w związku z pilnymi sprawami rodzinnymi spowodowanymi wypadkiem lub chorobą;
  • zakaz zwalniania czy nawet przygotowywania do zwolnienia pracownika z powodu wystąpienia z wnioskiem o urlop tacierzyński, rodzicielski i opiekuńczy;
  • wprowadzenie rozwiązania dla osób mających dzieci do 8. roku życia, które pozwoli im na szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
PRAWDA
9 miesięcy temu
U Polaka z Polakami każda praca to jest kryminał udręka że kończy się chodzeniem na policję do organizacji,zgłaszaniem do sądu prokuratury,pisaniem donosów bo polak inaczej nie rozumie polski prywaciarz wyzyskiwacz kamienicznik pośrednik spekulant pobierajoncy kosmiczne represyjne czynsze haracze za spanie nie wypisywanie umowy najmu lokalu mieszkalnego łamanie w ten sposób prawo bo nie można wynajmować bez umowy najmu lokalu mieszkalnego ale oni i tak wolom wynajmować nielegalnie pokoiki i w ten sposób narazić się na karę grzywny więzienia jak tobie pomóc zelżyć od nadmiaru kosztów utrzymania polak tobie nie wypisze umowy najmu lokalu mieszkalnego za granicą bo taki jest mściwy złośliwy żeby tobie nie pomóc uniemożliwić branie zasiłku mieszkaniowego hausing benefit dopłaty do czynszu który się należy taka jest polska K. Woli iść siedzieć zapłacić karę grzywny jak żeby tobie było lepiej taka nacja inne narodowości potrafiom pomagać pakistańczyk potrafi wypisać umowe najmu lokalu mieszkalnego na pokój i jeszcze dodatkowo z tobą pójść do urzędu i to załatwić
Lena
9 miesięcy temu
Z tych nowych przepisów wynika że jeśli nie mam dzieci to mam zapieprzać cały czas na tych którzy te dzieci mają...
123
9 miesięcy temu
"wprowadzenie rozwiązania dla osób mających dzieci do 8. roku życia, które pozwoli im na szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy." jakiego rozwiązania? ktoś wyjaśni?
Lolo
9 miesięcy temu
I tak niemam pracy.
Keksimus
9 miesięcy temu
Jak zwykle kolejne "benefity" dla konkretnej grupy osób. Pomijając że to nie będzie egzekwowane, a wyzysk jaki był taki będzie.