Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AS
|

Rolnicy oburzeni na rentę alkoholową. "Wysoce demoralizujące"

17
Podziel się:

Renta alkoholowa, chociaż jest mało popularnym świadczeniem, budzi skrajne emocje. Wielkopolska Izba Rolnicza wyraziła swoje zdanie na temat jej wysokości, określając ją mianem "wysoce demoralizującej". Organizacja wystosowała także apel do władz o przemyślenie tej kwestii.

Rolnicy oburzeni na rentę alkoholową. "Wysoce demoralizujące"
Porównali rentę alkoholową z emerytura rolniczą (Getty Images, Dominika Zarzycka)

Choć termin "renta alkoholowa" nie figuruje w oficjalnych przepisach czy ustawach, odnosi się do renty przyznawanej ze względu na niezdolność do pracy, często spowodowaną nadużywaniem alkoholu. To świadczenie jest przyznawane wąskiej grupie osób, które muszą spełnić określone warunki, aby się o nie ubiegać.

Kto może ubiegać się o rentę alkoholową?

Przede wszystkim, aby otrzymać rentę alkoholową, trzeba posiadać orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy. Kolejnym warunkiem jest spełnienie odpowiedniego stażu składkowego, który zależy od wieku osoby w momencie, gdy powstała niezdolność do pracy. Ostatnim kryterium jest udowodnienie, że niezdolność do pracy wystąpiła w okresach składkowych lub nieskładkowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Dalsza część artykułu poniżej

Zobacz także: Turyści popełniają błąd, omijając to miejsce. "Turkusowa woda i piękne plaże"

Rolnicy oburzeni wysokością renty alkoholowej

Od marca 2024 roku wysokość renty alkoholowej wynosi: 1780,96 zł dla osób całkowicie niezdolnych do pracy oraz 1335,72 zł dla osób częściowo niezdolnych do pracy. Podwyżka ta jest efektem corocznej waloryzacji renty, która w 2024 roku wyniosła 12,12 proc.

Wielkopolska Izba Rolnicza, cytowana przez serwis farmer.pl, zwraca uwagę na to, że najwyższa emerytura rolnicza, po co najmniej 25 latach ciężkiej pracy i opłacaniu składek na rolnicze ubezpieczenie emerytalno-rentowe, od 1 marca 2024 r. wyniesie dokładnie 1780,96 zł. Izba wyraziła swoje oburzenie, podkreślając, że jest to sytuacja niesprawiedliwa i "wysoce demoralizująca" dla społeczeństwa.

Ponadto, organizacja zaapelowała do decydentów o ponowne przemyślenie tej sprawy, wskazując, że brak uznania dla ciężkiej pracy rolników może skutkować malejącym zainteresowaniem pracą w tym sektorze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(17)
Koleszka
7 dni temu
Wszystko to marność. Niedługo to wszystko walnie. Na całym świecie. Carpe diem!
obywatelka be...
3 tyg. temu
nie rozumiem idei tej renty alkoholowej - może chodzi o to, żeby alkoholicy dostali kasę, aby skutecznie "zapić" i odciążyć konto podatnika pobierając już tylko zasiłek pogrzebowy ....
Emeryt
3 tyg. temu
Rolnik prowadzi działalność gospodarczą i też powinien płacić ZUS a jak się nie opłaca to do roboty
Abstynent
3 tyg. temu
Podatnik - alkoholik płacąc ponad 1600 zł w ciągu trzech lat więcej wpłacił do ZUS jak rolnik przez całe życie
Podatnik
3 tyg. temu
Rolnicy będą mogli się oburzać jak zaczną płacić ZUS zamiast 172 zł do KRUS