Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Ropa tanieje trzecią sesję z rzędu. Obawy inwestorów wzrosły po doniesieniach z Pekinu

17
Podziel się

Notowania ropy naftowej na amerykańskiej giełdzie paliw spadają już trzecią sesję z rzędu. Obawy inwestorów o możliwą drugą falę epidemii nasiliły się po tym, jak w weekend chińskie władze poinformowały o pojawieniu się nowego ogniska zachorowań w Pekinie.

Ropa tanieje trzecią sesję z rzędu. Obawy inwestorów wzrosły po doniesieniach z Pekinu.
Ropa tanieje trzecią sesję z rzędu. Obawy inwestorów wzrosły po doniesieniach z Pekinu. (Pixabay)
bErujJdx

Baryłka amerykańskiej ropy WTI w dostawach na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana po 35,5 dolara. WTI staniała już ponad 10 proc. od 10 czerwca, gdy kosztowała prawie 40 dolarów, czyli była notowana na najwyższym poziomie od 3 miesięcy.

Ropa Brent, która w ubiegłym tygodniu na giełdzie w Londynie kosztowała powyżej 40 dolarów za baryłkę, w poniedziałek jest wyceniana na 38,3 dolara.

Głównym tematem, akcentowanym zarówno na globalnych rynkach finansowych, jak i na samym rynku ropy, jest pojawienie się nowego ogniska zachorowań na Covid-19 w Pekinie. To ponownie zwróciło uwagę na Chiny w kontekście drugiej fali pandemii.

bErujJdz
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. "Dołek był w połowie kwietnia"

Jedno z ognisk wykryto na jednym z największych rynków hurtowych w Pekinie. Agencja Bloomberg podała, że koronawirusa wykryto u 45 osób z 517 przebadanych wymazami z gardła. Wszyscy zarażeni byli sprzedawcami. Władze podjęły natychmiastową decyzje o zamknięciu targowiska.

Otwieranie się poszczególnych państw po restrykcjach związanych z koronawirusem jest dużym wyzwaniem. Co prawda gospodarka światowa odżyła, ale w wielu krajach wzrosła liczba zachorowań na Covid-19.

bErujJdF

– Na rynku ropy naftowej kwestia potencjalnej drugiej fali pandemii i możliwego powrotu ograniczeń w przemieszczaniu się oznacza przede wszystkim spadek popytu na ropę, czy też precyzyjniej – utrzymanie się niskiego popytu na ropę oraz wszelkiego typu paliwa jeszcze przez dłuższy czas – ocenia Dorota Sierakowska, analityk Surowcowy z DM BOŚ.

– Taki scenariusz mógłby oznaczać pozostanie notowań ropy na niskich poziomach. Interwencje OPEC+ czy też obniżenie produkcji ropy w USA, chociaż są znaczące, to mają mniejsze znaczenie fundamentalnie na rynku ropy niż spadek popytu na ten surowiec – dodaje.

bErujJdG

Zwraca też uwagę, że pole do dalszego zmniejszania wydobycia obecnie jest już znacznie mniejsze niż było parę miesięcy temu – zarówno ze względów politycznych (przychody budżetowe wielu państw OPEC są ściśle powiązane z eksportem ropy), jak i biznesowych (firmy wydobywcze w USA są niechętne wstrzymywaniu produkcji w obawie przed utratą dzierżawionej ziemi).

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErujJea
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
synek_księdza
rok temu
... a więc ... nawet nie hybrydy a auta para elektryczne wykorzystujące energię z wody ... tej morskiej wody ... na szklance objedziesz Tatry i Mazury oraz Bieszczady i Pomorskie całe ... komuś jednak zależy na tym aby technologia znana ludzkości od połowy XX w. była zakazana i aby świadomość jej istnienia była utajniona ... jak wytłumaczyć Kowalskiemu na całym świecie że jeździć może za darmo wystarczy raz na kilka lat pojechać nad morze i nabrać kanister 20 litrów morskiej wody ... Przecież to był by upadek dziadostwa jakie kreowane jest na Ziemi od wielu lat, kto utrzymywałby nierobów bezproduktywnych i bezpłciowych w parlamentach czy urzędach 2/3 tych osób to puste etaty, istniejące wyłącznie aby zapewnić byt pracownikom ... podobnie w sektorze energetycznym i wydobywczym kopalnie przestały by istnieć skoro elektrociepłownia może być zasilana z cysterny 30000l wody morskiej przez rok nie powodując żadnego uszczerbku na środowisku ... większość a może wszystkie gospodarstwa domowe przeszły by na ogrzewanie elektryczne gdyż wytwarzany prąd byłby niemal że darmowy, jedynie opłata utrzymująca sieć w doskonałej formie 30 do 50zł na gospodarstwo domowe ... to jest przyszłość ZIMNEJ FUZJI ... metoda odkryta przez naukowców a zakopana przez świat bogaczy których imperia tworzą się za sprawą handlu ropą naftową i węglem ...
ZK590
rok temu
z tyt. wyjątkowo taniej ropy /na świecie/ w Małopolsce podwyższyli ceny biletów za przejazd busem. Drożeje wszystko dookoła. Przedtem tłumaczono podwyżki cen podwyżką paliw.
MATUS
rok temu
CZYZBY TERAZ CHINSKIE LUDOBUJSTWA KORONAWIRUSEM STALY SIE REGULACJA RYNKU? GDZIE CHINY JUZ SA PRZELUDNIONE PONAD 1,5 MILIARDA LUDNOSCI MAJA CO LUDOBUJCZO LIKWIDOWAC PO ZYDOWSKU SMIERC GOJA W OBOZACH TO HUMANITARNY KOSZER UBUJ GOI A SMLUDOBUJSTWA ZYDOW PRZEZ ZYDOW TO CIERPIENIE TYM SYSTEMEM JEST LUDOBUJSTWO HINCZYKOW PRZESYLAJAC BRON BIOLOGICZNA NA CALY SWIAT A BYC MOZE TO SWIATOWE LUDOBUJSTWA?
bErujJeb
zxc
rok temu
Wojna w Iraku ropa 130 - 150 $ za baryłkę w Polsce 3.80 za litr dziś 35$ za baryłkę a w Polsce 4-4.50 za litr ładnie nas okradają by mieć na premie odprawy które im się należą !!!!!!!
dvfsdgj
rok temu
Zaraz Rosja zrobi jakąś małą wojenkę i ceny pójdą w górę.