Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Natalia Stępień
|
aktualizacja

Rosja bez grzejników z UE? Sankcje mogą objąć też gwoździe

Podziel się:

Litwa zaproponowała włączenie do 12. pakietu sankcji UE zakazu dostaw do Rosji: grzejników centralnego ogrzewania, gwoździ, nakrętek, guzików, igieł do szycia i drutów dziewiarskich - poinformował EUobserver.

Rosja bez grzejników z UE? Sankcje mogą objąć też gwoździe
Litwa zaproponowała wprowadzenie zakazu eksportu gwoździ, igieł i grzejników do Rosji (East News, GAVRIIL GRIGOROV)

Unia Europejska rozpoczęła za zamkniętymi drzwiami dyskusję nad 12. pakietem sankcji. Litwa, Polska i Estonia przedstawiły swoje propozycje. Zdaniem Wilna i Warszawy konieczny jest zakaz nowych transakcji z Rosatomem, zakupów rosyjskiego uranu, gazu skroplonego i stali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program wart setki miliardów. Co opozycja obiecała Polakom?

Kolejne sankcje wobec Rosji

Ponadto proponuje się zablokowanie świadczenia usług informatycznych dla rosyjskich firm. Estonia z kolei zabiega o całkowite embargo handlowe. Okazuje się, że propozycje te były już wcześniej przedstawiane.

Według EUobserver, prace nad wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów przyspieszyły. Węgry obiecały nie udzielać pomocy finansowej Ukrainie, dopóki ich bank znajduje się na ukraińskiej liście "sponsorów wojny", ale nawet po jego wykluczeniu problemy pozostają. Zdaniem EUobservera Budapeszt chce, aby z listy skreślono także niektóre osoby, a Kijów miał gwarancję, że taka sytuacja się nie powtórzy.

Według Bloomberga w nadchodzących dniach Unia Europejska rozpocznie konsultacje w sprawie 12. pakietu sankcji. Może obejmować zakaz importu rosyjskich diamentów i nowe środki zapobiegające obchodzeniu istniejących ograniczeń. Lista towarów objętych zakazem eksportu do Federacji Rosyjskiej może zostać rozszerzona.

Sankcje nie działają. Rosja wciąż importuje w najlepsze

Po rosyjskim ataku Unia Europejska nałożyła sankcje, które miały objąć niemal każdą gałąź gospodarki kraju rządzonego przez Władimira Putina. Tak się jednak nie stało, co pokazuje analiza ekspertów z Allianz Research, na którą powołuje się portal wiadomoscihandlowe.pl.

Po nałożeniu sankcji przez kraje UE rzeczywiście można dostrzec spadek eksportu do samej Rosji. Allianz Trade zaznacza, że w pierwszej połowie 2023 r. wysyłanie towarów do Federacji Rosyjskiej obniżyło się o 52 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2019 r. Niepokoją jednak gigantyczne wzrosty do krajów, które wraz z Rosją tworzą Euroazjatycką Unię Gospodarczą – podaje portal wiadomoscihandlowe.pl. Z danych wynika, że we wspomnianym okresie eksport z UE do Turcji wzrósł średnio o 58,1 proc. Jeszcze większe wzrosty możemy zobaczyć w przypadku przesyłu towarów do krajów azjatyckich. Wartość eksportu Unii do Kazachstanu wzrosła o 100 proc., do Kirgistanu – o 800 proc., do Tadżykistanu – o 151 proc., do Turkmenistanu – o 78,5 proc. i do Uzbekistanu – o 66,6 proc.

Choć nałożone zostały sankcje na Białoruś i Rosję, to z informacji KAS wynika, że drewno ze Wschodu płynie do Europy z Kazachstanu i Kirgistanu. Wskazują na to europejskie dane. Wynika z nich, że w 2022 r. nastąpił wzrost importu drewna z Kazachstanu o 9926,8 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Ponadto, jak szacuje Komisja Europejska, wartość wysłanego drewna wynosi 39 mln euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl