Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Europa musi przygotować się na całkowite wstrzymanie eksportu rosyjskiego gazu

Podziel się:

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) ostrzegła, że Europa musi przygotować się na całkowite wstrzymanie eksportu rosyjskiego gazu tej zimy – podaje "Financial Times". Wezwała jednocześnie rządy, by te podjęły działania w celu zmniejszenia popytu i utrzymania czynnych elektrowni jądrowych.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: Europa musi przygotować się na całkowite wstrzymanie eksportu rosyjskiego gazu
Fatih Birol (East News, AFP, CLAUS FISKER)

Cytowany przez "FT" szef MAE Fatih Birol powiedział, że ubiegłotygodniowa decyzja Rosji o zmniejszeniu dostaw gazu do krajów europejskich może być zapowiedzią dalszych cięć. Jego zdaniem Moskwa szuka możliwości uzyskania "przewagi" w wojnie z Ukrainą.

Europa powinna być gotowa na wypadek, gdyby rosyjski gaz został całkowicie odcięty. Im bardziej zbliżamy się do zimy, tym bardziej rozumiemy intencje Rosji – powiedział Birol w wywiadzie dla "Financial Times".

Jak ocenił, ruchy wykonywane przez Kreml mają utrudnić Europie napełnienie magazynów gazu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"

Rosja odetnie Unię od gazu?

Fatih Birol zwrócił też uwagę, że kroki podjęte do tej pory przez europejskie rządy prawdopodobnie nie będą wystarczające, jeśli rosyjski eksport zostanie całkowicie wstrzymany. Jego zdaniem kraje powinny zrobić wszystko, co możliwe, aby zachować zapasy już teraz, by zapewnić sobie pełne magazyny przed zimą. Dodał też, że w przypadku dalszego ograniczenia eksportu przez Rosję realne stanie się racjonowanie dostaw gazu.

Przed podobnym scenariuszem przestrzegał w rozmowie z money.pl Marek Kossowski, były prezes PGNiG.

Trzeba to wreszcie jasno powiedzieć, że gazu będzie brakować. Obecnie udział rosyjskiego gazu w europejskim rynku wynosi ponad 40 proc. Europa nie jest w stanie z dnia na dzień zacząć funkcjonować bez tych ilości gazu. Można to osiągnąć, jednak w perspektywie lat, ale nie kilku miesięcy. Bez odpowiedniej ilości gazu czeka nas dramat, może załamać się nie tylko przemysł, ale zagrożone będzie bezpieczeństwo każdego obywatela i jego rodziny – mówił Kossowski.

Birol dodał, że decyzje podjęte w tym tygodniu przez niektóre europejskie kraje w celu zmniejszenia zapotrzebowania na gaz, takie jak uruchamianie starych elektrowni węglowych, były uzasadnione skalą kryzysu, pomimo obaw o wzrost emisji dwutlenku węgla.

Zdaniem szefa MAE, europejskie państwa powinny również rozważyć późniejsze zamknięcie elektrowni jądrowych przeznaczonych do wyłączenia, co może pomóc w ograniczeniu ilości gazu spalanego do produkcji energii elektrycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl