Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|

Rosną koszty kryzysu na granicy. 25 mln zł miesięcznie na delegacje i pensje mundurowych

566
Podziel się:

Stan wyjątkowy na wschodniej granicy i zwiększona obecność służb w tym rejonie ma potrwać co najmniej do grudnia. W tej chwili pilnuje jej około 14 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy. ''Fakt'' obliczył, że ich delegacje i utrzymanie miesięczne kosztuje podatników blisko 25 mln zł miesięcznie.

Rosną koszty kryzysu na granicy. 25 mln zł miesięcznie na delegacje i pensje mundurowych
Zaczyna brakować pieniędzy na finansowanie pobytu uchodźców w ośrodkach. Jakub Kaminski/East News

Na wschodniej granicy znajdują się nie tylko funkcjonariusze straży granicznej, ale także policjanci i żołnierze. Ściągnięto ich do służby z całej Polski.

Obecnie jest tam około 1,8 tys. policjantów. Koszty ich noclegów wynoszą od 50 do nawet 250 zł za dobę. Do tego dochodzi dzienna dieta - 30 zł za dobę i delegacje. W sumie policjanci na granicy kosztują podatników dodatkowo około 7 mln zł miesięcznie.

Z kolei pograniczników jest więcej, bo około 4,5 tys. Jak wyliczył ‘’Fakt ‘’ koszt utrzymania to dodatkowe około 7,5 mln zł miesięcznie.

Zobacz także: Uwaga, emocje! Czyli jak uniknąć pułapek, zarządzając pieniędzmi- mBank x WP webinary

Przygraniczne gminy dofinansowują uchodźcom obiady

Na granicy służbę pełnią także żołnierze. Jest ich około 6 tys. Pochodzą głównie z Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 18. Dywizji Zmechanizowanej oraz ze specjalistycznych jednostek inżynieryjnych i saperskich. Do tego dochodzą żołnierze z Wojsk Ochrony Terytorialnej. Każdy z wojskowych może liczyć na specjalny dodatek w wysokości 45 zł dziennie. Co miesięcznie daje kwotę ok. 8,1 mln zł.

Do tego dochodzą koszty utrzymania migrantów w ośrodkach, które wzrosły w ostatnim czasie blisko dziewięciokrotnie, w związku z większą liczbą migrantów.

Jak podaje ''Fakt'' średni miesięczny koszt utrzymania jednego cudzoziemca we wrześniu wyniósł ok. 1838 zł. Pod koniec września w ośrodkach znajdowało się 1506 osób. Miesięczny koszt ich utrzymania to blisko 2,7 mln zł.

W efekcie pogranicznikom zaczyna brakować środków na pomoc migrantom. Dlatego Konrad Sikora, wiceburmistrz Michałowa przyznał, że jego gmina dofinansowuje uchodźcom obiady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(566)
Anna
3 lata temu
Uchodźca kosztuje państwo prawie 1900zl bez żadnych kosztów a jak za dużo niższą kwotę mają żyć i utrzymać się emeryci
Mariusz
3 lata temu
Na granicę zamiast żołnierzy,powinni wysłać kilku celników i urzędników skarbówki.Nikt nie odważyłby się przechodzić.
Obiektywnie
3 lata temu
„Fakt” obliczył ciekawe jak to zrobił, siedzieli sobie przy kawie i rzucali cyframi co komu do głowy przyszło dodali pare „0” i wyszła ciekawa suma żeby ktoś kliknął w link. Artykuł nikomu nie potrzebny do życia bez żadnych dowodów napisany pewnie z 30 min z korektami
Izaura
3 lata temu
dyplomatołki powinni poprosić UE o pomoc no ale wtedy żadnych przekrętów nie dało by się zrobić , koło zamknięte.
...
3 lata temu
Może Adolfina się dołoży, jej kapciowy by coś wreszcie zrobiĺ dla kraju, przynoszăc piniădze
...
Następna strona