Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Co się może zmienić w rozliczeniu prosumentów?

20
Podziel się:

Szykuje się zmiana systemu prosumenckich opustów. Nowy system rozliczenia ma być neutralny pod względem korzyści, by obecni i przyszli prosumenci mieli podobne warunki rozliczeń. Na podstawie dostępnych nieoficjalnych informacji i danych sprawdziliśmy, czy tak może rzeczywiście być.

Co się może zmienić w rozliczeniu prosumentów?
Rozliczanie prosumentów po nowemu. Kto zapłaci więcej za prąd? (Adobe Stock)

Nad nowelizacją przepisów o rozliczeniu prosumentów pracują resorty rozwoju i klimatu. Choć prace trwają już wiele miesięcy, to uzgodnionego projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii jeszcze nie zaprezentowano. Według nieoficjalnych informacji, nowy system ma się opierać na rozliczeniu prosumentów 1:1. Jednocześnie prosumenci indywidualni i zbiorowi ponosiliby opłaty dystrybucyjne od ilości energii sumarycznie zbilansowanej pobranej z sieci elektroenergetycznej. Stawki zmienne za usługi dystrybucji zostałyby obniżone w stosunku do taryf zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki o ok. 15 proc. - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl.

Nowy system zacząłby obowiązywać dopiero po wejściu w życie nowelizacji ustawy o OZE. Obecni prosumenci mieliby wybór, czy skorzystać z nowego systemu rozliczeń, czy też zostać w obecnym systemie opustów. Przypomnijmy, że obecnie posiadacze mikroinstalacji do 10 kW dokonują rozliczenia energii pobranej w stosunku do wprowadzonej w ilości 1: 0,8. Przy mikroinstlacjach o mocy powyżej 10 kW rozliczenie wynosi 1;0,7. Za energię "odebraną z sieci" nie ponoszą dodatkowych opłat zmiennych, w tym dystrybucyjnych.

Różnice w opłatach za dystrybucję

- Polski system opustów jest dosyć wyjątkowy. Można powiedzieć, że objęcie systemem opustów także opłat za dystrybucję jest pewną anomalią na tle innych krajów. Dlatego nie jest dla mnie zaskoczeniem zapowiadana zmiana - komentuje Jan Rączka, prezes firmy Alternator, która specjalizuje się w usługach obniżania kosztów zaopatrzenia w nośniki energii.

Prosumenci powinni wziąć pod uwagę wysokość opłat za dystrybucję energii. Jak wskazuje Rączka, różnice w przypadku taryf poszczególnych firm są niekiedy znaczne, a wpływ na to mają między innymi warunki regionalne. Tauron dostarcza energię na terenach gęsto zaludnionych, w zupełnie innych warunkach działa PGE i Energa, które mają wyższe opłaty dystrybucyjne.

Co się będzie bardziej opłacało? Co będzie czynnikiem decydującym dla rozwoju sektora mikro instalacji PV? Czy są jakieś inne możliwości? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Zobacz także: Ekologia musi być ekonomiczna. "Ludzie już widzą, że na panelach fotowoltaicznych można zaoszczędzić"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Majs
3 lata temu
Zakładając instalacje założyłem ze musze produkować kolo 20% więcej energii niż potrzebuje. W związku z powyższym zapłaciłem więcej za jej instalację. Obecnie gdyby doszło do zmiany oznaczalo by to ze oddaje to 20% gratis plus płace za przesyły . Jak dokonać dobrej zmiany? I dla kog dobrej?
Kazimierz
3 lata temu
Ignorancja piszącego ten artykuł ociera się o Idiotyzm. Duża obiętość-treść żadna.
Fgilny
3 lata temu
Po co pytacie nie kompetentnych ludzi
Krzysztof
3 lata temu
To Kowalski wydał kasę by jeszcze płacić ? Produkuje dla siebie i 20 % dla Tauronu , oni mają nas gdzieś jak są problemy z za wysokim napięciem i jeszcze mam płacić to jakiś NĄSENS !!!
Szybki
3 lata temu
Jeszcze nie tak dawno pisano że taka fotowoltaika stabilizuje sieć energetyczna dzięki czemu zakłady energetyczne oszczędzają na przesyłkach, teraz trza jeszcze bardziej okraść tych którzy zainwestowali