Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KBB
|
aktualizacja

RPO interweniuje. Mężczyzna stracił nogę, ubezpieczyciel odmawia wypłaty

32
Podziel się:

Skarga nadzwyczajna – po taki środek sięgnął Rzecznik Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny, który został zignorowany przez firmę ubezpieczeniową. Odmówiła mu spłaty kredytu, mimo że właśnie od tego się ubezpieczył.

RPO interweniuje. Mężczyzna stracił nogę, ubezpieczyciel odmawia wypłaty
bEKeUgzV

Biuro Rzecznika poinformowało o złożeniu kolejnej ze skarg nadzwyczajnych – informuje PAP. Chodzi o sprawę mężczyzny, który uległ w pracy poważnemu wypadkowi. Niestety konieczna okazała się amputacja nogi.

Mężczyzna miał kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem na takie wypadki. Zwrócił się więc do niej o to, co stało w umowie – przejęcie spłat kredytu.

Zobacz także: Sklepowa nie obsłużyła klientki bez maseczki. Prof. Łętowska o zamieszaniu z wyrokiem
bEKeUgzX

Firma odmówiła, bo literalny zapis umowy zawęża odpowiedzialność ubezpieczyciela do sytuacji, gdy osoba poszkodowana przedstawi orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji na okres powyżej dwóch lat. Takich orzeczeń nie wystawiają polscy lekarze, orzeczenia trzeba niejako "odnawiać".

RPO złożył skargę nadzwyczajną, gdyż sąd nie zbadał dopuszczalności klauzul z umowy ubezpieczenia. Zdaniem rzecznika zastosowano tu klauzulę abuzywną – niedopuszczalną z punktu widzenia prawa.

Sąd pierwszej instancji stanął po stronie ubezpieczyciela, uznając, że skoro powód zgodził się na takie ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, to odszkodowanie mu się nie należy. Wyrok się uprawomocnił.

bEKeUgAd

Jak podkreślił w swej skardze RPO, w tej sprawie sąd "niewłaściwie zastosował prawo, bo nie zbadał z urzędu klauzul abuzywnych w warunkach ubezpieczenia - a to narusza i prawo polskie i unijne".

"W pierwszej kolejności sąd powinien był zbadać abuzywność spornej klauzuli z warunków ubezpieczenia. Przepisy Kodeksu cywilnego mają bowiem na celu ochronę słabszej strony umowy, gdy profesjonalna strona posługuje się w praktyce zawodowej gotowymi wzorcami umownymi. Obowiązek zbadania abuzywności klauzuli aktualizuje się zaś z chwilą powstania sporu między przedsiębiorcą a konsumentem. Nie jest do tego potrzebna inicjatywa konsumenta. Sąd bada to z urzędu" - wskazał RPO.

bEKeUgAe

"SN dysponuje wystarczającym materiałem, aby zbadać abuzywność kwestionowanego zapisu warunków ubezpieczenia. Zwrot sprawy do ponownego rozpoznania wydłużyłby zaś okres oczekiwania powoda na odszkodowanie" - argumentuje RPO.

Jak przekazał Rzecznik - mężczyzna, którego dotyczy sprawa, przebywa na rencie. "Zaciągnięty kredyt spłaca i nigdy nie miał zaległości" - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKeUgAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Spartakus
rok temu
Podawać nazwę ubezpieczyciela !!!
sklepi
rok temu
Wyroki sądów są niezbadane i nie ma w nich logiki. Pare lat temu sądziłem się o nadgodziny z jednym z najwiekszych koncernów. Jako dowód podałem , aby przedstawiono rolki z kasy fiskalnej - gdzie czarno na białym jest o której zacząłem pracę i zakończyłem. takie rolki wg przepisów należy przechowywać 5 a w praktyce 6 lat. Argument strony pozwanej- rolki zaginęły i ... koniec . Nie wyciągnięto z tego faktu żadnych konsekwencji tzn - sąd nie zgłosił tego faktu urzędowi skarbowemu , a i w mojej sprawie chyba zbyt wielkiego znaczenia ten fakt nie miał. Owszem sprawę tak jakby wygrałem ( ugoda) , na którą zgodziłem się ( po dość przyzwoitej 3 propozycji) bo obawiałem się wyroku sądu ( a raczej jaką kwoty mi przyzna). Sąd ugodę klepnął w trzy minuty bo to dla sędziego woda na młyn - dwa podpisy i pieczątka i po sprawie ( nie musi pisać czasochłonnego uzasadnienia). Dla zainteresowanych tematem - jeśli piszemy pozew do sądu pracy warto pisać kwotę brutto , a nie to co byśmy chcieli dostać (netto). W innym przypadku (wpisanie kwoty netto w pozwie) juz na starcie jesteśmy około 33 % stratni bo od zasądzonej kwoty zostanie pobrany zus i podatek- o tym fakcie nie jeden mecenas nie wie .
Wald
rok temu
PZU oc polisa 900 zł. Axa 392 zl roczna
bEKeUgAz
mlody
rok temu
nalezaloby sprawdzic wszystkich ubezpieczycieli pod katem zasadnosci odmow wyplaty ubezpieczen gdyz w wielu przypadkach dowolnie interpretuja przepisy
Wawa
rok temu
O jedno pytam NAZWA UBEZPIECZYCIELA nic więcej
...
Następna strona