Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rpo
05.05.2020 11:50

RPO (Recruitment Process Outsourcing) – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

RPO (ang. Recruitment Process Outsourcing) jest formą outsourcingu procesów biznesowych. Polega na zleceniu przez klienta wszystkich lub wybranych procesów rekrutacyjnych do wykonania przez firmę zewnętrzną. Pośrednictwo rekruterów jest nieocenione – przyspiesza przebieg procesu rekrutacji i sprzyja oszczędnościom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiał klienta)

Artykuł sponsorowany

Przeświadczenie, że RPO, czyli Recruitment Process Outsourcing przeznaczony jest dla dużych i bogatych firm, jest nieprawdziwe. Często z tej usługi korzystają nie tylko „rekiny”, ale i małe przedsiębiorstwa. Głównie ze względu na fakt, że nie posiadają one wystarczającej kadry, by móc samodzielnie przeprowadzić rekrutację od początku do końca. Standardowo, zajmują się nią pracownicy działu HR lub manager. Brak wewnętrznych specjalistów ds. rekrutacji oraz niewystarczające przygotowanie do procesu poszukiwania pracownika jest najczęstszym powodem niepowodzeń rekrutacyjnych.

RPO – na czym polega

RPO (Recruitment Process Outsourcing), a w polskim odpowiedniku Outsourcing Procesów Rekrutacji, to kompleksowe pozyskiwanie kandydatów do pracy dla klienta, wykonywane przez zewnętrzne firmy rekruterskie. Obejmuje proces przygotowania do rekrutacji, ujednolicenie praktyk rekrutacyjnych, pomoc w przygotowaniu szablonów dokumentacji, optymalizację kosztów i wdrożenie odpowiednich technologii oraz narzędzi pomocnych dla prawidłowego przebiegu procesu. Rekruter reprezentuje klienta we wszystkich czynnościach.

Usługę RPO na terenie całej Polski, a także poza jej granicami oferuje firma Sowelo Consulting. Korzystając z jej pomocy, zyskujesz dedykowany zespół rekrutacyjny, który stworzy spójny system zarządzania jakością rekrutacji w Twoim przedsiębiorstwie. Działania Sowelo opierają się na długoletnim doświadczeniu w prowadzeniu rekrutacji w wielu branżach. Dzięki temu pracujący w spółce specjaliści posiadają bogatą sieć kontaktów, co pozwala im docierać do najciekawszych kandydatów.

Korzystając z RPO, nie tracisz kontroli nad przebiegiem procesu rekrutacji. Na samym początku współpracy z rekruterem określasz swoje oczekiwania, cele i zasady współpracy. Firma outsourcingowa na bieżąco będzie informowała Cię o przebiegu i statusie projektu. Otrzymasz również informacje o poniesionych kosztach oraz zwrocie z inwestycji w rekrutację.

(Fot: pixabay.com)

Jak się przygotować?

Nie tylko kandydat do pracy przygotowuje się do poszczególnych etapów procesu rekrutacji. Robi to również (a przynajmniej powinien) pracodawca. Korzystając z usług dostawców RPO, nie musisz martwić się o należyte przygotowanie któregokolwiek z etapów rekrutacji. Również Ty, jako klient, możesz czuć się bezpiecznie. Masz bowiem u swego boku eksperta, który służy wiedzą i doświadczeniem.

Aby proces rekrutacji przebiegł sprawnie i był jak najbardziej skuteczny, powinieneś jednak dłużej zastanowić się nad tym, kogo szukasz. Określ jasno swoje oczekiwania. Dzięki temu tworzenie profilu kandydata wspólnie z rekruterem będzie dużo łatwiejsze. Zastanów się nie tylko nad kompetencjami i umiejętnościami kandydata, ale i nad jego ogólnymi cechami. Być może interesuje Cię szczególne i konkretne doświadczenie? Wszystkie informacje, które uda Ci się zgromadzić, będą pomocne dla headhuntera. On bowiem będzie starał się znaleźć najlepszego z najlepszych. Twoje preferencje pomogą mu znacznie zawęzić grono kandydatów.

Nie martw się – jeśli Twoje oczekiwania będą zbyt wysokie, nierealne do osiągnięcia, lub przeciwnie (za niskie do możliwości branży) – wspólnie z rekruterem stawicie im czoła. Twoje oczekiwania w połączeniu z jego wiedzą i doświadczeniem z pewnością zaowocują profesjonalnym profilem kandydata do pracy.

Kto korzysta z usług firm outsourcingowych?

Z usług, które oferują dostawcy RPO, skorzystać może każdy przedsiębiorca, który poszukuje pracownika. Takie działania są już standardem dla korporacji, przedstawicieli branży IT, finansów, ekonomii. Nie oznacza to jednak, że przy pomocy RPO nie możemy znaleźć kandydatów do pracy na inne stanowiska.
Z usług zewnętrznych dostawców korzystają głównie firmy, które charakteryzują się wzmożonym zapotrzebowaniem na poszukiwanie pracowników. Są to najczęściej przedsiębiorstwa rozwijające się, wchodzące na rynek bądź rozszerzające swoją działalność, o dużej rotacji pracowników, zwłaszcza wyższych szczebli. Ponieważ niedobór talentów to wyzwanie, właściciele firm korzystają z dobrodziejstw RPO. Recruitment Process Outsourcing to zaawansowane rozwiązanie, które wszechstronnie wspiera rozwój firmy.

Główne zalety RPO

Najważniejszymi i najczęściej wymienianymi zaletami RPO są duża skuteczność i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Jednak to nie wszystko. Dzięki współpracy z dostawcą tej usługi zyskujesz nieograniczony dostęp do wiedzy eksperckiej. Jest ona niezbędna dla prawidłowego przygotowania i przebiegu procesu rekrutacji. Oprócz tego zyskujemy również narzędzia, które możemy wykorzystywać do osiągnięcia jak najlepszych wyników rekrutacji.

Ponadto rekruterzy popracują nad wytworzeniem stałej strategii dla Twojego przedsiębiorstwa. Dzięki unikalnemu know-how dbają o prawidłowy, pozytywny Emloyer Branding, wspomagając przyszłe procesy podejmowane przez firmę klienta. Rozumieją nie tylko doraźne, ale przede wszystkim długotrwałe problemy i potrzeby przedsiębiorców, budują wizerunek odporny na czynniki zewnętrzne. Skutecznie wspierają rozwój i zapewniają przewagę na rynku.

Artykuł sponsorowany

Tagi: rpo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz