Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

RPP oczekuje ożywienia. Choć narzeka na kilka ograniczeń

5
Podziel się:

Stopy procentowe pozostały bez zmian. RPP uzasadniając decyzję wskazała na spodziewane ożywienie gospodarcze w kolejnych miesiącach, które jednak będzie hamowane m.in. przez notowania walut i słabsze nastroje przedsiębiorców.

RPP oczekuje ożywienia. Choć narzeka na kilka ograniczeń
Stopy procentowe w NBP pozostały na rekordowo niskim poziomie. (money.pl, Rafał Parczewski)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaskoczyła. Podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian - na rekordowo niskim poziomie.

W komunikacie po posiedzeniu padła też deklaracja, że NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. Będzie też nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Wszystko po to, by wspierać wzrost gospodarczy, po tym, jak przez pandemię PKB zanotował bardzo poważny spadek w drugim kwartale.

Zobacz także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

"Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku ożywienia gospodarczego" - czytamy w komunikacie.

RPP spodziewa się, że ożywienie aktywności gospodarczej będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, choć tempo może być ograniczane przez kilka czynników. Wśród nich wymienia "brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią". Złoty pozostał stosunkowo mocny, wbrew oczekiwaniom.

RPP narzeka też na niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii, niższą dynamikę dochodów oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje przedsiębiorców.

Według ostatniej, lipcowej prognozy NBP, z 50-procentowym prawdopodobieństwem spadek PKB w tym roku zmieści się w przedziale od -7,2 do -4,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Mery
4 lata temu
Szlag mnie na nich trafia. Wszystko tylko dla siebie. Jak długo będą się jeszcze paść
mmm345
4 lata temu
To nie rada. To kolejna przybudówka partii. Okradają ludzi z oszczędności.
Jemio
4 lata temu
Gdy NBP pompuje,czas nadstawić kubek.
Miro
4 lata temu
To już nie jest rada polityki pieniężnej ale rada wzajemnej pomocy PiS..
NIK
4 lata temu
Bo wy ciułacze macie w obligacje mateuszka inwestować. Wam nie ma się opłacać trzymać pieniążki w banku.