Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
15.09.2020 16:58

RPP oczekuje ożywienia. Choć narzeka na kilka ograniczeń

Stopy procentowe pozostały bez zmian. RPP uzasadniając decyzję wskazała na spodziewane ożywienie gospodarcze w kolejnych miesiącach, które jednak będzie hamowane m.in. przez notowania walut i słabsze nastroje przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Stopy procentowe w NBP pozostały na rekordowo niskim poziomie. (Fot: Rafał Parczewski)

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaskoczyła. Podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian - na rekordowo niskim poziomie.

W komunikacie po posiedzeniu padła też deklaracja, że NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa. Będzie też nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki.

Wszystko po to, by wspierać wzrost gospodarczy, po tym, jak przez pandemię PKB zanotował bardzo poważny spadek w drugim kwartale.

Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

"Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku ożywienia gospodarczego" - czytamy w komunikacie.

RPP spodziewa się, że ożywienie aktywności gospodarczej będzie kontynuowane w kolejnych miesiącach, choć tempo może być ograniczane przez kilka czynników. Wśród nich wymienia "brak wyraźnego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią". Złoty pozostał stosunkowo mocny, wbrew oczekiwaniom.

RPP narzeka też na niepewność dotyczącą dalszego przebiegu i skutków pandemii, niższą dynamikę dochodów oraz słabsze niż w poprzednich latach nastroje przedsiębiorców.

Według ostatniej, lipcowej prognozy NBP, z 50-procentowym prawdopodobieństwem spadek PKB w tym roku zmieści się w przedziale od -7,2 do -4,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, stopy procentowe, rpp, pkb
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2020

MiroTo już nie jest rada polityki pieniężnej ale rada wzajemnej pomocy PiS..

15-09-2020

NIKBo wy ciułacze macie w obligacje mateuszka inwestować. Wam nie ma się opłacać trzymać pieniążki w banku.

15-09-2020

JemioGdy NBP pompuje,czas nadstawić kubek.

Rozwiń komentarze (5)