Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

70
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej po grudniowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami ekspertów i sugestiami Adama Glapińskiego.

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych
Znamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Na zdjęciu prezes NBP prof. Adam Glapiński (PAP, Radek Pietruszka)

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na dotychczasowym poziomie. Wynoszą one:

- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych - grudzień 2023 r.

Grudzień to drugi z kolei miesiąc, kiedy to stopy procentowe zostały pozostawione bez zmian. Podobną decyzję RPP podjęła w listopadzie. Środowa jest zgodna z przewidywaniami ekspertów.

"Wynik posiedzenia jest raczej oczywisty - stopy procentowe pozostaną bez zmian, a komunikacja będzie, podobnie jak przed miesiącem, wskazywała na wysoką niepewność co do polityki fiskalnej i regulacyjnej przyszłego rządu i związane z tym ryzyka dla dezinflacji. Taka narracja wyraźnie była widoczna w wypowiedziach przedstawicieli RPP w ostatnich tygodniach - pisali jeszcze przed ogłoszeniem decyzji analitycy Santandera.

Październik ostatnim miesiącem obniżek

Przypomnijmy, że po październikowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Na początku września ruch RPP był bardziej zdecydowany. Instytucja, której przewodniczy Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego, obniżyła wówczas stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Jeszcze przed wyborami ich łączny spadek wyniósł więc 100 pb.

Od września 2022 r. RPP utrzymywała stopy na najwyższym od ponad 20 lat poziomie (referencyjna 6,75 proc.), po 11 z rzędu podwyżkach łącznie o 665 pb. Było to najszybsze tempo podwyżek stóp w historii RPP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Krzysztof
5 miesięcy temu
Wykonczą NAS psychicznie i finansowo!!!!
Pył!!!!!
5 miesięcy temu
Gdzie jest złoto z londyńskiego skarbca.!!!
Piotr
5 miesięcy temu
Teraz Glapinski nie będzie obniżał stóp procentowych i wine za to zrzucał na Tuska a banki będą się cieszyły i dalej zarabiały grubeiliardy a ludzie będą albo płacić albo po 15 latach kredytu lądować na ulicy. A znowu jakby wygrał PiS to by wine zrzucał na wojnę Hamasu itd. Biedni mają pod górkę bo bogatym wciąż mało a gdyby nie biedni którzy pracują u bogatych to oni by nie mieli tyle pieniędzy bo bez ludzi robota nie wszystka zostanie zrobiona przez maszyny.
Knysio
5 miesięcy temu
Czy nowa czy stara władza nic dla nas nie zrobi dalej będą doić biednych taka będzie kolej rzeczy i nie ma co się łudzić ich koryto musi być pełne
Pysia
5 miesięcy temu
Szkoda słów banda złodziei. Człowiek ma płacić odsetki i spłacać ich długi. Bo jakoś dziur budżetowa trzeba łatać. Taki ma jeszcze śmiałość się wypowiadać że mamy grać w lotto. Biorąc kredyt już było że przy spłacie o 1,5 kwoty będzie więcej a teraz to człowieka chcą zrujnować sznura i na góra. Pewnie ich to nigdy nie dotknie bo już na chapali sie. Kpina
...
Następna strona