Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ruszył rządowy program łapania wody. Można składać wnioski w programie "Moja Woda"

15
Podziel się:

Z początkiem lipca ruszył "narodowy program łapania wody". Na dofinansowanie programu małej retencji można uzyskać do 5 tys. zł. Rząd chce przeciwdziałać skutkom suszy i skłonić Polaków do zbierania wody.

W środę ruszył program zachęcający do małej retencji. Można uzyskać 5 tys. zł wsparcia
W środę ruszył program zachęcający do małej retencji. Można uzyskać 5 tys. zł wsparcia (Getty Images, fotolinchen)

1 lipca ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Moja Woda".

"Moja Woda" to program przygotowany na rzecz łagodzenia skutków suszy poprzez budowę przy domu instalacji zatrzymujących deszczówkę, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – przypomina Ministerstwo Klimatu.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80 proc. kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Zobacz także: Obejrzyj: 100 mln zł na program "Moja woda" od lipca. Kto pierwszy, ten lepszy

W ramach programu wsparcie 20 tys. gospodarstw domowych. Przydomowa retencja pozwoli zatrzymać 1 mln m3 rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach.

- Co oznacza, że ten 1 mln m3 wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych - podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka, cytowany przez PAP.

Finansowaniem objęto zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem. Otrzymane wsparcie będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe, zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania bądź innego sposobu wykorzystania zatrzymanej wody, wskazano również.

Program "Moja Woda" będzie realizowany w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 r., a wydatkowanie środków do końca 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
wie
4 lata temu
Kaskadowość rzek w Polsce i elektrownie wodne, to jest temat do realizacji.
Ja
4 lata temu
Nie ma to jak walczyć z susza podczas powodzi :D ;D ;D
wert
4 lata temu
W 2017 zmieniono ustawę i osoby posiadające na swojej posesji oczka wodne, baseny (w ziemi), stawy kąpielowe przy sprzedażny nieruchomości prawo pierwokupu ma państwo. O ile zwykłe oczko można zasypać, to to sfinansowane z programu przez kilka a lat nie. Mało tego, PiS za rok może wprowadzić podatek od tego typu rzecz, bo to luksus i znów, swoje można zasypać , a tego z dofinansowania nie. Więcej oddacie niż dostaniecie. Rozważcie to .
polka
4 lata temu
fajnie a dostanę jeszcze domek, mam czworo dzieci klepię biedę i nawet o własnym mieszkaniu mogę tylko pomarzyć \dzieci nie kończą nauki i nie usamodzielniają się mając 18 lat odnośnie 500+\
NIE DAJCIE SI...
4 lata temu
Poczytajcie lepiej co się dzieje po uzyskaniu tej dotacji z waszą księgą wieczystą i kto ma prawo pierwokupu waszej nieruchomości.