Notowania

kredyt
22.01.2019 16:51

Rynek kredytowy w Norwegii

Mieszkańcy Norwegii nie stronią od pożyczek, biorąc je przy pierwszej lepszej okazji. Inwestycję w nieruchomość umożliwiają kredyty konsumenckie do 500 tys. NOK, natomiast nieco mniejszy smålån (norweskie mikro- i mini pożyczki) często zasilają kieszeń przed świętami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały partnera)

Skąd u Norwegów takie zamiłowanie do kredytów? Nas Polaków to dziwi, bo u nas w kraju kredyt jest ostatecznością, której każdy stara się uniknąć. Zadłużenie się na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat oznacza ciągłe oszczędzanie i odmawianie sobie wszystkiego. Inaczej jest za to w Norwegii, gdzie standard życia jest wyższy niż w Polsce. Nie dość, że mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego zarabiają więcej niż Polacy, to jeszcze otrzymują lepsze warunki kredytowe. Dlatego właśnie przeciętny Norweg ma średnio ponad milion koron kredytu do spłacenia (jak podaje Statistisk Sentralbyrå - Centralne Biuro Statystyczne). To równowartość 2 lat średnich zarobków. Na tę samą kwotę Polak musiałby pracować ponad 10 lat. Bez porównania jest też miesięczna rata spłaty norweskiego kredytu, która przy tamtejszych średnich zarobkach pochłania zaledwie 20 proc. pensji. W Polsce jest to dwukrotnie więcej, dlatego właśnie boimy się kredytów jak ognia. Sprawdźmy teraz, jakie rodzaje kredytów Norwegowie zaciągają najcześciej.

Smålån - na małe wydatki

Smålån to małe pożyczki. Kredyty tego typu w Norwegii kuszą najbardziej. Ich wysokość jest różna, jednak najczęściej ich kwoty sięgają od ok. 5 tys. koron do 100 tys. koron.

Dlaczego smålån jest swego rodzaju wabikiem na pożyczkobiorców? Powód jest prosty - zazwyczaj jedyną formalnością, jaką trzeba dopełnić aby otrzymać tego typu pożyczkę, jest złożenie elektronicznego podpisu przy pomocy BankID (wirtualny dowód tożsamości z elektronicznym podpisem w jednym). Bank analizuje przekazane przez wnioskodawcę dane oraz weryfikuje informacje widniejące w ogólnodostępnych rejestrach i na tej podstawie przygotowuje najkorzystniejszą dla klienta ofertę kredytową. Nie ma potrzeby udostępniania umowy o pracę, czy przesyłania zaświadczenia o zarobkach z ostatnich miesięcy. Dzięki temu wnioski o smålån rozpatrywane są praktycznie od ręki. Nie ma też większego problemu z ich spłatą, jako że ich oprocentowanie jest stosunkowo niskie.

Chcesz sprawdzić warunki najpopularniejszych smålån? Zajrzyj tutaj: http://xn--smlnutensikkerhet-9qbb.com.

Forbrukslån - wsparcie przy dużych potrzebach

Dla osób planujących zakup domu lub mieszkania najlepszy będzie forbrukslån. Jest to kredyt konsumencki, którego wysokość dochodzi nawet do 500 tys. koron norweskich. Jednak jego otrzymanie nie jest już takie proste. Udzielany jest on wyłącznie osobom mogącym pochwalić się dobrą historią kredytową oraz dodatkowym zabezpieczeniem. Dlaczego spełnienie owych wymogów nie zniechęca Norwegów do starań o forbrukslån? Niskie oprocentowanie przy dużej wysokości kredytu to sowite wynagrodzenie tygodni starań o norweski kredyt konsumencki.

Forbrukslån sprawdzi się nie tylko przy okazji zakupu nieruchomości, lecz również w razie chęci wymiany samochodu na nowszy model czy spełnienia kosztownego marzenia. Nie jest jednak dobrym pomysłem zaciąganie tego typu kredytu przy okazji świąt czy wakacji. Nie dość, że na wydanie decyzji przez bank odnośnie udzielenia pożyczki dosyć długo się czeka, to jeszcze trzeba zapewnić zabezpieczenie dla banku. Jeśli nie jest się w stanie spełnić ostatniego warunku - bank pobierze kaucję w formie pieniężnej - a na takową mało kto może sobie pozwolić.

Tagi: kredyt, wiadomości
Źródło:
Artykuł sponsorowany
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz