Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rynek pracy zaskakuje. GUS podał nowe dane dotyczące bezrobocia w Polsce

285
Podziel się:

Inflacja, rosnące raty kredytów, wojna w Ukrainie oraz zerwane łańcuchy dostaw postawiły polskich przedsiębiorców w bardzo trudnej sytuacji. Na razie nie przekłada się jednak ona na wzrost bezrobocia. Tak przynajmniej wynika z nowych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny w środę, 25 maja.

Rynek pracy zaskakuje. GUS podał nowe dane dotyczące bezrobocia w Polsce
Stopa bezrobocia w Polsce spadła - podaje GUS (Adobe Stock, Michał_Bednarek)

Stopa bezrobocia w kwietniu spadła do 5,2 proc. z 5,4 proc. w marcu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Według GUS liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w ubiegłym miesiącu w polskich urzędach pracy wyniosła 878 tys. osób. To 22 tys. osób mniej niż w marcu.

Wcześniej Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 5,3 proc. Jest zatem nieco lepiej, niż przewidywał rząd.

Gdzie jest najwyższe, a gdzie najniższe bezrobocie?

Według danych GUS najniższa stopa bezrobocia jest w Wielkopolsce i wynosi 2,9 proc. Tuż za nią jest Śląsk (4,2 proc.) oraz Małopolska (4,4 proc.). Najtrudniejsza sytuacja jest na Warmii i Mazurach (8,3 proc.), Podkarpaciu (7,8 proc.) oraz w Kujawsko-Pomorskiem (7,3 proc.).

Powiatem z najniższą stopą bezrobocia jest miasto Poznań (1,4 proc.), powiat poznański (1,4 proc.). Dobrze wypada również powiat wrocławski (1,6 proc.) oraz miasto Wrocław (1,7 proc.) i powiat kępiński (1,7 proc.). W Warszawie stopa bezrobocia wynosi 1,8 proc., w Katowicach 1,9 proc., tak samo w Tychach.

Najwyższa stopa bezrobocia występuje w powiecie szydłowieckim (21,7 proc.) na Mazowszu.

Stopa bezrobocia w Polsce. Dane BAEL

Nowe dane opublikowano również na podstawie Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Stopa bezrobocia wyniosła w Polsce w I kwartale 2022 r. 3,1 proc. wobec 2,9 proc. w IV kwartale 2021 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w I kw. 2022 roku 58,0 proc., tak jak w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,2 proc. wobec 56,3 proc. w IV kw. 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(285)
Pis1
miesiąc temu
Kiedy zus wstrzymuje wszystkie wypłaty swiadczeń/zaczyna strajk?
Lus
miesiąc temu
Hahaha
Lus
miesiąc temu
Jesteście super, nie cały milion ludzi bez roboty. A PYTAM SIĘ WAS. ILE JEST LUDZI W POLSCE CO NIE JEST ZAPISANA W URZĄDZENIE PRACY JAKO OSOBA BEZROBOTNA???TEGO SIĘ POD UWAGĘ NIE BIERZE.TYLKO SIĘ BIERZE POD UWAGĘ ŻE CI SĄ W URZĘDZIE ZAPISANI TO TYLKO ONI BEZROBOTNI. COŚ NIE BYWAŁEGO JAK NIEKTÓRYCH MYŚLENIE BOLI
Dno
miesiąc temu
Za chwileczke ęedzie bezrobocie, że szok, PL firmy straciły rentowność , klienci z zachodu kupują już z Rumunii i Bułgarii bo z PL jest już za drogo i padają wieloletnie kontrakty na półprodukty , PL firmy tez tam przenoszą produkcje i fabryki bo tańsze koszty pracy i stabilne prawo , do tego koszty transportu koszmarne ale Orlen ma zyski brawo....
logan
miesiąc temu
cała ściana zachodnia pracuje w Niemczech, tam zarobki 4x większe, więc bezrobocie u nas coraz niższe, niewolnicy, którzy zostali pracują na pisowskich kołtunóww i sejmowych, senackich nierobów
...
Następna strona