Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Rząd chce skończyć z szarą strefą dla obcokrajowców. Padł termin

7
Podziel się:

Rząd chce, żeby od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców. Przewiduje ona m.in. uniemożliwienie outsourcingu pracowniczego, czy zwiększenie roli publicznych służb zatrudnienia w procesie wydawania zezwoleń na pracę.

Rząd chce skończyć z szarą strefą dla obcokrajowców. Padł termin
Rząd chce, żeby nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców weszła w życie od 2025 roku (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Trwają prace nad projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy. Najważniejszym celem nowych przepisów ma być uszczelnienie procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców i ograniczenie związanych z tym nadużyć - o czym pisaliśmy w money.pl. Tymczasem rząd przedstawił projekt ustawy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Jakie zmiany przewiduje rząd?

Jak możemy przeczytać w projekcie, rząd chce wprowadzić obligatoryjne przesłanki odmowy udzielenia zezwolenia na pracę, gdy przedsiębiorstwo pracodawcy zostało założone lub działa głównie w celu ułatwiania wjazdu obywatelom państw trzecich. Co więcej, mają zostać wprowadzone dodatkowe warunki udzielenia zezwolenia na pracę na wniosek podmiotów nowo powstałych lub korzystających z biur wirtualnych.

Oprócz tego, w projekcie przewiduje się także m.in.:

  • ograniczenie możliwości udostępniania pracowników pod pozorem tzw. outsourcingu pracowniczego, zastąpienie obowiązującej, nieefektywnej procedury tzw. testu rynku pracy (sprawdzanie, czy na miejsce pracy, które ma zająć cudzoziemiec, jest możliwość zatrudnienia osoby bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy) procedurą szybszą i efektywniejszą, stosowaną w odpowiednich przypadkach;
  • wprowadzenie przepisów zaostrzających sankcje za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców i przekazywanie nieprawdziwych danych dotyczących zatrudnienia cudzoziemców (wymiar kary grzywny będzie proporcjonalny do liczby nielegalnie zatrudnionych);
  • procedury administracyjne stosowane w związku z zatrudnianiem cudzoziemców, obejmujące złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub złożenie oświadczenia, gromadzenie dowodów w sprawie, wydanie lub uchylenie decyzji, postępowanie odwoławcze, będą prowadzone drogą elektroniczną;
  • wprowadzenie przepisów pozwalających przeprowadzać skuteczne kontrole Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy;
  • wprowadzenie przepisów zobowiązujących pracodawców do informowania pracowników cudzoziemskich o prawach im przysługujących w związku wykonywaną pracą czy możliwością zrzeszania się w związkach zawodowych.

Jak możemy wyczytać, do projektu wprowadzone zostaną przepisy dotyczące programów integracyjnych dla cudzoziemców m.in. pomoc w nauce języka polskiego.

Co przedsiębiorcy sądzą na temat tych propozycji?

Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club i Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego nie krył zdziwienia w rozmowie z money.pl. - Biorąc pod uwagę ciężką sytuację pracodawców na rynku pracy, związaną z brakiem rąk do pracy, to będzie jakiś dramat - mówi w rozmowie z money.pl.

Podkreśla zarazem, że sam jest przeciwko patologiom na rynku pracy i zgadza się z tym, że cudzoziemcy powinni być zatrudnieni na legalnych zasadach. Ma jednak jedno "ale".

Ministerstwo pracy nie robi nic, aby pomóc przedsiębiorcom w pozyskaniu zagranicznych pracowników. Tymczasem bez nich nasza gospodarka po prostu stanie. Propozycje bez programu wsparcia firm w pozyskiwaniu obcokrajowców do pracy to jedynie kolejne "dokręcanie śruby" przedsiębiorcom - ocenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Gość40
3 tyg. temu
Brak rąk do pracy? To zacznijcie w końcu Polaków i Polki zatrudniać, a nie India first. Rząd idzie w dobrym kierunku i oby więcej i bardziej zdecydowanych działań trgo typu.
Szef
3 tyg. temu
Oni tylko na taxi albo koryto w torbach rowerami. To sa lenie. Oni do zadnej roboty sie nie nadaja. Na budowe albo w szparagi jak my w Niemczech. Wole jednego naszego jak 2 muslinow
Kadrowa
3 tyg. temu
Outsourcing był wygodny, agencje zajmowały się papierami cudzoziemców a potem docelowy pracodawca przejmował pracownika. Teraz wszystko spadnie na pracodawcę. A na pozwolenie o pracę czeka się miesiącami!
ktoś
3 tyg. temu
Rząd niech zajmie sie Polakami którzy pracuja na budowach bez umowy i zajmie sie w pierwszej kolejnosci nami a nie sprowadza tu tych ze wschodu Co za kraj i każdy kto rządzi nic z tym nie robi Tylko zabiegają o przybyszy Póżniej lament że mamy pożary
abc
3 tyg. temu
W tym dziwnym kraju obcokrajowcowi łatwiej o pracę niż Polakowi.