Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rząd coraz bliżej wprowadzenia kaucji za puszki i plastikowe butelki. "Sklep nie może być składowiskiem śmieci"

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
56
Podziel się:

Już wiemy, że kilka groszy kaucji zapłacimy za metalowe puszki, plastikowe butelki i szklane butelki po piwie. Pierwsze informacje o przyszłym systemie nie stłumiły jednak sporu na ten temat. Wręcz przeciwnie - pisze "Rzeczpospolita". Projekt ustawy ma zostać opublikowany przez resort klimatu i środowiska już w czerwcu.

Rząd coraz bliżej wprowadzenia kaucji za puszki i plastikowe butelki. "Sklep nie może być składowiskiem śmieci"
Sklepy będą przyjmowały plastikowe i szklane butelki, a także aluminiowe puszki po napojach (PAP, RICHARD B. LEVINE)

Nie ujawniono jeszcze, jaka ma być wysokość kaucji. Wiadomo jednak, że ma być równa dla wszystkich opakowań, a klient nie będzie musiał posiadać paragonu, by odzyskać pieniądze. Ustawa ma wejść w życie od początku 2023 r. z dwuletnim okresem przejściowym.

- Nasza propozycja dotyczy systemu kaucyjnego, on nie jest kosztem, ale elementem związanym z opakowaniem, więc mówienie o wzroście cen jest chybione - zapewniał Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, podczas konferencji prasowej.

Lasy Państwowe wydają dziesiątki milionów złotych na sprzątanie lasów z małych, dzikich wysypisk, są tam najczęściej małpki, puszki, butelki po napojach – mówił wiceszef resortu środowiska.

System kaucyjny na puszki aluminiowe ma przyczynić się do wzrostu poziomu ich zbierania o 10 proc., czyli o około 400 mln sztuk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Studenci skonstruowali auto ze śmieci

Lewiatan: sklepy nie mogą być składowiskiem śmieci

Kluczowym ogniwem systemu będą sklepy, które sprzeciwiają się włączeniu ich w ten program. Sieć Lewiatan przekonuje, że sklep "zmieni się w punkt skupu surowców". "Sklepy nie mogą być składowiskiem śmieci" - przekonuje Lewiatan w stanowisku.

Również Polska Izba Handlu zgadza się na objęcie systemem kaucyjnym tylko plastikowych butelek. - Butelkę PET da się zgnieść. Proszę sobie wyobrazić sklepy zawalone workami z butelkami szklanymi, których nie da się zgnieść czy stłuc. Jeśli chcemy zrobić ze sklepów punkty PSZOK, to nie udawajmy, że są to sklepy - przekonuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes izby.

Według Polskiej Izby Handlu obligatoryjność uczestnictwa w systemie kaucyjnym powinna objąć sklepy od 500 mkw. powierzchni handlowej, a nie od 100 mkw.

Zieloni zwracają uwagę, że pójście sklepom na rękę w tym postulacie sprawi, że spod obowiązku zostaną wyłączone m.in. placówki pod szyldem Żabki i Carrefour Express. "Zieloni argumentują, że skoro sklep ma magazyn, w którym jest w stanie zgromadzić pełne opakowania, zmieści również puste" - czytamy w "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
Net
12 miesięcy temu
Dlaczego u nas w Polsce robi się ze wszystkiego problem, za granicą są punkty skupu opakowań i jakoś to działa bez problemu u nas nie, u nas zawsze odwrotnie bo nikt nie widzi na tym zarobku i od razu się nie opłaca, zaraz by musiała powstać firma z prezesem i 10 cioma kierownikami którzy by musieli zarabiać po parę tysięcy- tak to prawda to się nie opłaca. Chory kraj , chorzy rządzący.
RENATA
2 lata temu
A może tak rząd zadbał o butelkomaty i rozstawił w miastach i wtedy można by spokojnie oddawać butelki i puszki , tak jak robi to juz wiele innych krajów , np.za butelkę plastikową, puszkę 20- 50 groszy . Ciekawi mnie, gdzie i jak będzie się odbywał odbiór butelek w sklepach i podstawowe pytanie , gdzie w domu niby mamy składować te butelki. Decatlon jako jeden z nielicznych firm w Polsce ma swoje butelkomaty . A o wzroście cen napojów juz nie wspomnę . 😞
jacek
2 lata temu
I dobrze, wreszcze, bezsens produkowania i niszczenia opakowań jest straszny. Ciekawe czy tym systemem będą objęte także opakowania po płynach do mycia naczyń, odtłuszczaczach, domestosach itp. bo takie opakowania można bezpośrednio ponownie wykorzystać
drr
2 lata temu
HOLA HOLA, juz drogo my Polacy placimy za segregacje smieci, oni tym obracaja i te butelki nie ida na smietnik, teraz nas obciazaja dodatkowymi kosztami!
nnnn
2 lata temu
Kretynizm, bede magazynowal w domu kilkadziesiat puszek by potem isc z workiem i to oddac do sklepu? albo pogniecie mi sie puszka plastikowa lekko i sklep juz jej nie przyjmie! To jakies czasy gorsze od komunizmu. po 2 jesli za puszke kaucja ma wyniesc kilka groszy np 3 gorsze to nikt tego nie bedzie oddawal! taki chory pomysl zrodzi rzesze bezdomnych zbieraczy butelek jak bylo to kiedys, beda z wozkim zbirac z smitnika ... po 4 sklpy podniosa cny bo juz mowia z to miliony zlotych strat na dodatkow magazyny!!!
...
Następna strona