Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Rząd ma zakusy na dalsze upaństwowienie. Sektor bankowy na celowniku

335
Podziel się

Państwo szykuje się na zakupy. Jacek Sasin w nowym rządzie PiS odpowiada za spółki Skarbu Państwa. I już ma plan zakupów. Zapowiada dalsze zwiększanie udziału polskiej własności w sektorze finansowym, a także wsparcie dla połączeń państwowych spółek.

Sasin zapowiada dalszą polonizację sektora bankowego i wsparcie przy konsolidacji spółek SP
Sasin zapowiada dalszą polonizację sektora bankowego i wsparcie przy konsolidacji spółek SP (East News)
bDTturHF

Szykuje się repolonizacja spółek. - Rząd planuje dalsze zwiększanie udziału polskiej własności w sektorze finansowym - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Przypomniał o - jego zdaniem - kluczowej transakcji przejęcia przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od włoskiego UniCredit akcji Banku Pekao. I sugeruje, że na tym wcale się nie skończy kupowanie w sektorze bankowym.

bDTturHH

- Wcześniej udział zagranicznego kapitału w sektorze bankowym przekraczał 60 proc. i był oceniany przez wielu ekspertów, że hamuje on możliwość wpływania na procesy gospodarcze - powiedział Sasin.

- Ta transakcja spowodowała, że procenty się odwróciły. Dzisiaj większość sektora bankowego jest w rękach polskich, a planujemy i prowadzimy rozmowy, aby ten zakres polskiej własności w sektorze finansowym poszerzać - dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: "To już jest komiczne!". Poszło o Banasia

Plany MAP

- Chcemy bardzo aktywnie, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, wspomagać procesy konsolidacyjne firm, które będą stawały się potężnymi i ważnymi graczami na rynku europejskim - poinformował szef MAP Jacek Sasin. Jak dodał, kierowane przez niego ministerstwo chce też szukać rozwiązań, które sprawiłyby, że ważne projekty inwestycyjne mogłyby być realizowane nie tylko przez jeden podmiot.

bDTturHN

Wskazał też, że MAP mógłby pełnić rolę koordynatora takich działań. - Chcemy też inicjować duże inwestycje, bo nie ma rozwoju bez ambitnej polityki inwestycyjnej prowadzonej przez spółki państwowe, ale również przez prywatny biznes - stwierdził Sasin.

Od szefów w spółkach Skarbu Państwa minister Sasin będzie wymagał, by inwestowali te ogromne środki, które są w tych firmach. - Po pierwsze, żeby te inwestycje przynosiły zyski, bo firmy państwowe podobnie jak prywatne muszą przynosić pieniądze akcjonariuszom, w tym Skarbowi Państwa. Po drugie, żeby przynosić ogromny zastrzyk tej machinie rozwoju. Żeby nasz wzrost gospodarczy utrzymywał się na wysokim poziomie - pokreślił wicepremier.

bDTturHO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTturIi
KOMENTARZE
(335)
FC
rok temu
Trzeba za pieniądze Polaków kupić miejsca na posadki dla koleżków pisowców.
Socjalizm?
rok temu
Nacjonalizacja?
czyli
rok temu
sasin gadasz coś o wyciąganiu 200% normy? komuna to przerabiała, pieniądze przejadła i następnie upadła zostawiając jeden wielki syf
bDTturIj
maga
rok temu
Pracowałam wiele lat w PKO BP. Po każdej zmianie partii rządzącej następowała totalna wymiana kadry kierowniczej na swoich - od prezesa począwszy a na naczelniku wydziału skończywszy. Niezależnie od kompetencji zawodowych ludzi. Ich wynagrodzenia rosły w postępie geometrycznym. Wynik finansowy ten bank zawdzięcza pracownikom bezpośredniej obsługi klienta, którzy mają narzucone wielkie plany sprzedaży produktów. Karani są finansowo za niezrealizowanie tych planów. Plany upaństwowienia sektora bankowego mają na celu wyłącznie zapewnienie intratnych posad dla partii rządzącej, ich rodzin i "asystentek".
miro
rok temu
zamiast skupić się na gospodarce, przyciągać światowy biznes, otwierać nowe fabryki,wprowadzać innowacje, to rozdają socjale, a te banki to po co jak w przyszłości ten kraj (montownia Europy) będzie zlepkiem biedy, która obecnie powiększa się zamiast ubywać.
...
Następna strona