Notowania

Rząd ma zakusy na dalsze upaństwowienie. Sektor bankowy na celowniku

Państwo szykuje się na zakupy. Jacek Sasin w nowym rządzie PiS odpowiada za spółki Skarbu Państwa. I już ma plan zakupów. Zapowiada dalsze zwiększanie udziału polskiej własności w sektorze finansowym, a także wsparcie dla połączeń państwowych spółek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sasin zapowiada dalszą polonizację sektora bankowego i wsparcie przy konsolidacji spółek SP

Szykuje się repolonizacja spółek. - Rząd planuje dalsze zwiększanie udziału polskiej własności w sektorze finansowym - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Przypomniał o - jego zdaniem - kluczowej transakcji przejęcia przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju od włoskiego UniCredit akcji Banku Pekao. I sugeruje, że na tym wcale się nie skończy kupowanie w sektorze bankowym.

- Wcześniej udział zagranicznego kapitału w sektorze bankowym przekraczał 60 proc. i był oceniany przez wielu ekspertów, że hamuje on możliwość wpływania na procesy gospodarcze - powiedział Sasin.

- Ta transakcja spowodowała, że procenty się odwróciły. Dzisiaj większość sektora bankowego jest w rękach polskich, a planujemy i prowadzimy rozmowy, aby ten zakres polskiej własności w sektorze finansowym poszerzać - dodał.

Obejrzyj: "To już jest komiczne!". Poszło o Banasia

Plany MAP

- Chcemy bardzo aktywnie, jako Ministerstwo Aktywów Państwowych, wspomagać procesy konsolidacyjne firm, które będą stawały się potężnymi i ważnymi graczami na rynku europejskim - poinformował szef MAP Jacek Sasin. Jak dodał, kierowane przez niego ministerstwo chce też szukać rozwiązań, które sprawiłyby, że ważne projekty inwestycyjne mogłyby być realizowane nie tylko przez jeden podmiot.

Wskazał też, że MAP mógłby pełnić rolę koordynatora takich działań. - Chcemy też inicjować duże inwestycje, bo nie ma rozwoju bez ambitnej polityki inwestycyjnej prowadzonej przez spółki państwowe, ale również przez prywatny biznes - stwierdził Sasin.

Od szefów w spółkach Skarbu Państwa minister Sasin będzie wymagał, by inwestowali te ogromne środki, które są w tych firmach. - Po pierwsze, żeby te inwestycje przynosiły zyski, bo firmy państwowe podobnie jak prywatne muszą przynosić pieniądze akcjonariuszom, w tym Skarbowi Państwa. Po drugie, żeby przynosić ogromny zastrzyk tej machinie rozwoju. Żeby nasz wzrost gospodarczy utrzymywał się na wysokim poziomie - pokreślił wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-12-2019

FCTrzeba za pieniądze Polaków kupić miejsca na posadki dla koleżków pisowców.

14-12-2019

Socjalizm?Nacjonalizacja?

15-12-2019

AaaaWolelibyscie żeby kapitał był w obcych rękach jak za Tfuska

Rozwiń komentarze (335)