Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Rząd obniży VAT dla gastronomii. Jest rekomendacja z resortu

25
Podziel się

Wygląda na to, że branża gastronomiczna zapłaci niższy VAT. Ministerstwo rozwoju przychyla się do propozycji przedsiębiorców, która zakłada czasowe obniżenie stawki tego podatku - poinformowała wiceminister Olga Semeniuk.

Rząd obniży VAT dla gastronomii. Jest rekomendacja z resortu
Gastronomia zapłaci obniżony VAT? Resort rozwoju jest na "tak" (Kinga Malinowska, Kinga Malinowska)
bDSDRCfF

W wywiadzie dla Polskiego Radia Semeniuk przyznała, że do resortu trafił projekt ustawy obniżającej VAT dla gastronomii.

- Obecnie trwają rozmowy na temat przedłużenia pomocy finansowej dla tych gałęzi gospodarki, które w dalszym ciągu dotknięte są locdownem - mówiła. I dodała, że tarcza branżowa może zostać rozszerzona o kolejne kody PKD.

Właśnie w ramach prac pojawił się też pomysł, by obniżyć VAT całej branży gastronomicznej. Od kilku miesięcy zabiegał o to Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

bDSDRCfH
Zobacz także: Tłumy w galeriach, a gastronomia patrzy z zazdrością. "Bunt się nasili"

- Będę go rekomendować - powiedziała projekcie wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Na czym polega projekt? To czasowe obniżenie stawki VAT dla lokali gastronomicznych. Miałoby obowiązywać do końca 2021 roku.

bDSDRCfN

Obecnie w branży gastronomicznej obowiązują trzy: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Od kwietnia 2020 r. w życie weszła nowa ujednolicona stawka na usługi świadczone na wynos i na miejscu - 8 proc.

- Zaproponowaliśmy, by wszystkie usługi w gastronomii były objęte właśnie stawką 8 proc. Obecnie jest to stawka stosowana w blisko 50 proc. operacji. Chcemy, by było tak, jak jest w Niemczech: pijesz alkohol, kawę czy jesz ośmiorniczki – za wszystko płacisz 8 proc. podatku – wyjaśniał kilka miesięcy temu Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Nie wiadomo jednak, czy to ta propozycja trafiła ponownie na biurko Olgi Semeniuk.

- Wiem, że ten temat również pojawił się w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Nie mogę tutaj podać szczegółów, ale Rada Ministrów o tym projekcie wie, został on przedłożony, ja go rekomenduję, jako instrument pozytywnie działający na dotkniętą pandemią branżę - mówiła wiceminister w Polskim Radiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSDRCgi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Olo999
miesiąc temu
Tarcza branżowa miała być bez PKD przy spadku minimum 70%!!! Kłamcy!!! Jednemu dają wszystko po 3 razy a inny nie ma dochodu i musi płacić ZUS!!! Złodziejski kraj!!!
Kapitan
miesiąc temu
Nie mówię że kowid to nie jest poważna choroba, np jest dziwnym trafem podobna do grypy, zapalenia oskrzeli a nawet jelitówki. Są tacy co umrą i tacy co zachorują bez objawów. Od roku obostrzenia. I rośnie ilość pozytywnych testów. Testów. Zawsze było tak że chorzy siedzieli w domu. Ale po co zamykać zdrowych? I w czym ma pomóc maska na ulicy gdzie nikogo nie ma... Na ale logika to nauka dla wybranych, a reszta wierzy w wirusa i niewolnictwo, bo w sumie i tak najlepiej czują się z piwem przed sieczką z tv i myślą że olśniewa ich kultura bo pooglądali serial o królowej
##### &&&
miesiąc temu
5% społeczeństwa nie jest w stanie utrzymać 95%
bDSDRCgj
Optymista
miesiąc temu
Spada poparcie wiadomo kog .Obiecać to nie grzech a tyle sie juz powiedzialo w lipcu wyborcom , Nawet wtedy Covid zniknal . Cud nad Wisla,
Ryś
miesiąc temu
Żeby płacić VAT należy mieć sprzedaż, czytaj obroty. Tymczasem restauracje pozostają zamknięte. PIS rzuca do michy kolejną kiełbasę wyborczą bo sondaże lecą.
...
Następna strona