Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Rząd przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października. Müller: zapewne przedłużymy ją dalej

22
Podziel się:

Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ją dalej, bo widzimy, że te działania zabezpieczają przed jeszcze wyższymi cenami - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Rząd przedłużył tarczę antyinflacyjną do końca października. Müller: zapewne przedłużymy ją dalej
Rzecznik rządu zapowiedział przedłużenie tarczy antyinflacyjnej na dłuższy okres (East News, Thierry Monasse/REPORTER)

Piotr Müller w Polskim Radiu 24 odniósł się także do pytania o wysoką inflację.

To jest teraz największy przedmiot naszej troski, bo faktycznie ceny są wyższe i one niestety w dużej mierze zależą od tych zawirowań międzynarodowych - na to nie mamy takiego wpływu, jaki byśmy sobie zapewne życzyli. Natomiast to, co my możemy robić na poziomie krajowym, to robimy - odparł rzecznik rządu.

W tym kontekście wskazał na obniżkę podatku dochodowego do 12 proc., wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej przewidującej m.in. obniżkę VAT na żywność do zera procent czy na paliwo z 23 do 8 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tanie wycieczki na wakacje 2022? Ekspertka zdradza najlepsze daty

"To wszystko powoduje, że ten szczyt inflacyjny jest mniejszy, niż gdyby tych działań nie było. Cena benzyny by wynosiła teraz ponad 9 zł, gdyby nie obniżka podatków" - wskazał.

"Przedłużyliśmy tarczę antyinflacyjną do końca października i zapewne przedłużymy ją dalej, bo widzimy, że te działania antyinflacyjne są w tej mierze skuteczne, że zabezpieczają przed jeszcze wyższymi cenami" - oświadczył Müller.

Tarcza antyinflacyjna i wakacje kredytowe

Sejm w lipcu poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Do ustawy wprowadzono m.in. zapisy wydłużające działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października br. W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Hehehdbe
2 lata temu
Mandaty po 2,5k. Inflacja, aż do 15% ,a pensje od 10 lat w miejscu. Czekam,aż pozwolą nam wszystkim zdechnąć z głodu... "Żeby garstka mogła żyć,miliony muszą zdechnąć"
Gghhcxdx
2 lata temu
Spekulanci na giełdach światowych windują ceny do granic możliwości a społeczeństwa za to płacą przez rosnące ceny wszystkiego do granic możliwości...
ggate
2 lata temu
muller, istnie polskie nazwisko, za każdym razem przypomina mi jak czepiają się Tuska, a sami to Polacy od setek lat, hehe
1954 b. ...
2 lata temu
Nie tarcza a plot taki jak na granicy moze wtedy inflacja sie zatrzyma
malek
2 lata temu
Żeby opozycja nie twierdziła, że PiS nie walczy z inflacją, proponuję wybudować pomnik inflacji (powinna być bardzo brzydka), a potem go oficjalnie zburzyć i ogłosić zwycięstwo.
...
Następna strona