Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Rząd przekaże rekordową kwotę na Fundusz Kościelny. Pieniądze pójdą m.in. na składki duchownych

358
Podziel się:

W przyszłym roku rząd planuje przeznaczyć na Fundusz Kościelny rekordową kwotę - pisze w czwartek (6 października) "Rzeczpospolita" na podstawie projektu budżetu państwa na 2023 r. Mowa o ponad 200 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na składki zdrowotne oraz emerytalne osób duchownych, głównie księży katolickich.

Rząd przekaże rekordową kwotę na Fundusz Kościelny. Pieniądze pójdą m.in. na składki duchownych
W 2023 r. rząd planuje przeznaczyć rekordową kwotę na Fundusz Kościelny (Pixabay)

Fundusz Kościelny, jak przypomina "Rz", powstał jeszcze w czasach stalinowskich jako rekompensata za odebrane Kościołowi mienie. FK w ostatnich latach mocno puchnie. Zwłaszcza po dojściu do władzy przez PiS.

Do 2012 r. fundusz zasilany był kwotami do 100 mln zł. Gdy w 2016 r. zaczęły się rządy Zjednoczonej Prawicy, FK otrzymał 145,3 mln zł z budżetu państwa. W 2021 r. było to już 193,7 mln zł, a w 2022 r. - 192,8 mln zł. W przyszłym roku ma to być 216 mln zł. Z czego to wynika?

Wzrost wynagrodzenia minimalnego i większe pieniądze dla Kościoła

"Zwiększenie wydatków o 23 mln zł w projekcie ustawy budżetowej związane jest ze wzrostem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2023 r." – poinformowało "Rz" Ministerstwo Finansów.

Chodzi konkretnie o to, że z funduszu idą przede wszystkim pieniądze na składki emerytalne i zdrowotne duchownych. Te wzrosną wraz z podniesieniem wynagrodzenia minimalnego. Ale nie tylko dlatego FK ma być w przyszłym roku zasilony rekordową sumą.

Dziennik zaznacza, że kwoty przeznaczane przez rząd na Kościół byłyby mniejsze, ale kilka lat temu reaktywowano dotacje m.in. na działalność charytatywno-opiekuńczą oraz oświatowo-wychowawczą, a także na remonty obiektów sakralnych. Przykładowo w ubiegłym roku poszło na ten cel 11,6 mln zł.

Kto zyskuje na Funduszu Kościelnym?

Powołany w 1950 r. fundusz działa na rzecz wszystkich Kościołów oraz związków wyznaniowych, które posiadają uregulowany status prawny w Polsce. Większość pieniędzy otrzymują katoliccy duchowni.

Fundusz od 1990 r. jest zasilany wyłącznie ze Skarbu Państwa. "Rzeczpospolita" pisze, że Lewica od lat postuluje jego likwidację. Natomiast mniej radykalne w tej kwestii Polska 2050 oraz Platforma Obywatelska proponują zastąpienie funduszu dobrowolnym odpisem podatkowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(358)
Ava
2 tyg. temu
Jak tak wszystko naśladujemy z zachodu to weźmy przekład z Niemiec gdzie jest podatek koscielny. Dziwne że Morawiecki jeszcze na to nie wpadł a tak kocha podatki.W Niemczech idziesz do urzędu gminy piszesz oświadczenie i już jestes wypisany z kościoła, wówczas nie musisz płacić.
ZOFIA PIS
2 miesiące temu
A CO W TYM ZŁEGO KOŚCIUŁ KATOLICKI JEST BARDZO BIEDNY I POTSZEBUJE WSPARCIA FINANSOWEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
haha
2 miesiące temu
Jezus Jezus alleluja
medium
2 miesiące temu
Jezus tez dostawał dotacje? Z tego co się orientuję to ciężarna Maryja uciekając, urodziła gdzieś w grocie zwanej stajenką w otoczeniu zwykłych pastuchów...no chyba, że nie dzisiejszej religii mnie uczyli
mish
2 miesiące temu
Rekompensata za odebrane Kościołowi mienie?!? Przeciez przez ostatnie trzydziesci lat "oddano" im wiecej niz kiedykolwiek posiadali! Tym samym Fundusz koscielny stracil racje bytu. Pasibrzuchy niech sie wezma za jakas robote, a jak sa jeszcze jacys ludzie, ktorzy chca ich utrzymywac niech to robia za swoje.
...
Następna strona