Notowania

energia
18.06.2019 15:19

Rząd przyjął projekt ws. rekompensat dla firm energochłonnych

Projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został przyjęty przez rząd. Skorzysta z niego około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych, takich jak chemiczna czy papiernicza, gdyż będą uprawnieni do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2, zawartych w cenie energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter MPiT)
Konferencja prasowa po przyjęciu projektu przez rząd (Fot: Twitter MPiT)

- Pakiet jest reakcją na to, że energochłonne sektory przemysłu są dziś obciążane coraz wyższymi opłatami oraz kosztami regulacyjnymi. Obniża to ich konkurencyjność, a w skrajnym wypadku mogłoby doprowadzić (…) nawet do całkowitego zaniku szeregu energochłonnych branż przemysłowych w Polsce. To z kolei mogłoby wywołać bardzo negatywny wpływ na kilkadziesiąt ośrodków miejskich średniej wielkości, których lokalna gospodarka oraz rynek pracy są bardzo zależne od obecności flagowych przedsiębiorstw – napisano w Komunikacie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Pakiet na rzecz mniejszych ośrodków przemysłowych - obok rekompensat na pokrycie kosztów uprawnień do emisji CO2 dla sektorów energochłonnych - obejmuje wprowadzone już obniżenie akcyzy na prąd, radykalne obniżenie opłaty przejściowej i ulgę w opłacie kogeneracyjnej.

Ministerstwo prowadzi też proces notyfikacji w KE pierwszej w UE ulgi w opłacie mocowej.

Obejrzyj: Ceny prądu. Rząd chciałby je "zamrozić w ogóle"

- Z naszych szacunków wynika, że ten projekt może dotyczyć około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych, takich jak: chemiczna, hutnicza czy papiernicza. Pozwoli to utrzymać ich pozycję w konkurencji z zagranicą oraz zabezpieczyć ok. 1,3 mln miejsc pracy w tych przedsiębiorstwach oraz u ich kooperantów. Jednocześnie chciałabym zauważyć, że prace nad tą ustawą trwały ponad dwa lata - powiedziała szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz na początku czerwca tego roku, gdy projekt ustawy został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów

Marszałek Karczewski zdradził szczegóły dot. dodatkowego posiedzenia Senatu
Ceny prądu i Karta nauczyciela, tym zajmie się Senat na dodatkowym posiedzeniu

Rekompensaty na wniosek

By uzyskać rekompensaty, trzeba będzie złożyć wniosek do 31 marca danego roku. Decyzje o ich przyznaniu i wysokości będzie podejmował prezes URE do 30 września danego roku. Od takiej decyzji będzie można się odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty na przełomie października i listopada danego roku. Będzie je wypłacał BGK. Dodatkowo beneficjenci systemu będą musieli spełnić wymóg wdrożenia w swoich zakładach certyfikowanego systemu zarządzania energią lub bardziej kompleksowego rozwiązania, podał także resort.

Przedsiębiorcy w 2019 roku będą mogli wybrać tylko jeden system wsparcia. Albo rekompensaty dla instalacji zagrożonych tzw. ucieczką emisji, albo ten wprowadzony na mocy ustawy z 28 grudnia 2018 r. Celem tej drugiej ustawy było ustabilizowanie cen energii w 2019 r. na poziomie nie wyższym niż obowiązujący 30 czerwca 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energia, co2, Jadwiga Emilewicz, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2019

tediCzyli spółki skarbu państwa będą miały rekompensatę .

18-06-2019

lolaCzyli jednym słowem za wszystko zapłacą obywatele i małe firemki rodzinne które i tak są obłożone daninami podatkowymi do granic wytrzymałości. … Czytaj całość

18-06-2019

BąkiewiczMyśmy w pokoju w akademiku też przyjęli projekt ograniczający emisję gazów, cieplarnianych w sumie. Teraz idzie pod obrady Rady Mieszkańców, a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)