Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
28.07.2020 17:03

Rząd przyjął założenia do budżetu na przyszły rok. Znamy też prognozy dotyczące bezrobocia i inflacji

Bezrobocie na poziomie 7,5 proc, niższe tempo wzrostu wynagrodzeń, wzrost cen na poziomie 1,8 proc. – to niektóre z przyjętych przez rząd założeń do przyszłorocznego budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NurPhoto via Getty Images)
Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu przyszłorocznego budżetu

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na rok 2021, propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2021 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych. Wielkości te stanowią podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2021.

Ponadto rząd przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. oraz propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znalazły się światowe gospodarki, pesymistyczne założenia nie dziwią.

I tak, rząd zakłada, że w 2020 r. PKB spadnie o 4,6 proc., aby w 2021 r. urosnąć o 4,0 proc. Głównym czynnikiem wzrostu pozostanie popyt krajowy.

Obejrzyj: "Historycznie Polska będzie najbogatsza w relacji do PKB". Wzrost gospodarczy wystrzeli dzięki pieniądzom z UE

Będzie gorzej na rynku pracy

Jeszcze w tym roku możemy się spodziewać spadku zatrudnienia o 2,4 proc, a w kolejnym roku o 0,7 proc. Przewiduje się, że stopa rejestrowanego bezrobocia wzrośnie z 5,2 proc. w grudniu 2019 r. do 8,0 proc. na koniec 2020 r. W rezultacie w 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 7,5 proc.

Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Rząd podjął decyzję
Waloryzacja rent i emerytur w 2021 r. Nie będzie rekordu dekady

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przekonuje, że nie jest to zły wynik. "Uwzględniając skalę tąpnięcia gospodarczego oraz sytuację na rynku pracy w innych krajach, wzrost bezrobocia w Polsce będzie relatywnie niewielki, co ma związek z działaniami antykryzysowymi podjętymi przez rząd (m.in. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa)" - czytamy.

Utrzymany wzrost wynagrodzeń

Rząd przewiduje, że wzrost wynagrodzeń będzie utrzymany, ale jego tempo zmniejszy się znacząco w stosunku do tego, czego doświadczaliśmy w ostatnich latach. Przyjęto, że w 2020 r. nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 3,5 proc. Dla porównania: w 2019 r. było to 7,2 proc.

W 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej zwiększy się o 3,4 proc.

O ile w tym roku inflacja ma wynieść 3,3 proc., to już w przyszłym ceny produktów i usług mają rosnąc wolniej. W związku z wyhamowaniem tempa wzrostu wynagrodzeń, w 2021 r. inflacja ma wynieść 1,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rząd, budżet, bezrobocie, gospodarka, wiadomości, wynagrodzenia, inflacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-07-2020

AnonimTo jest bardzo rozsądny plan, a w dobie kryzysu podwyższenie jakkolwiek pensji to i tak sukces, jak na Europę radzimy sobie bardzo dobrze.

28-07-2020

Synku...tak wyglądaKreatywna księgowość.

28-07-2020

AniaW Hiszpanii obecnie jest bezrobocie 12% i wciąż sprowadzają afrykańczyków na pontonach...

Rozwiń komentarze (22)