Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Rząd przyjął założenia do budżetu na przyszły rok. Znamy też prognozy dotyczące bezrobocia i inflacji

22
Podziel się:

Bezrobocie na poziomie 7,5 proc, niższe tempo wzrostu wynagrodzeń, wzrost cen na poziomie 1,8 proc. – to niektóre z przyjętych przez rząd założeń do przyszłorocznego budżetu.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu przyszłorocznego budżetu
Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu przyszłorocznego budżetu (NurPhoto via Getty Images)

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na rok 2021, propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2021 oraz informację o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych. Wielkości te stanowią podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2021.

Ponadto rząd przyjął propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. oraz propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 r.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znalazły się światowe gospodarki, pesymistyczne założenia nie dziwią.

I tak, rząd zakłada, że w 2020 r. PKB spadnie o 4,6 proc., aby w 2021 r. urosnąć o 4,0 proc. Głównym czynnikiem wzrostu pozostanie popyt krajowy.

Zobacz także: Obejrzyj: "Historycznie Polska będzie najbogatsza w relacji do PKB". Wzrost gospodarczy wystrzeli dzięki pieniądzom z UE

Będzie gorzej na rynku pracy

Jeszcze w tym roku możemy się spodziewać spadku zatrudnienia o 2,4 proc, a w kolejnym roku o 0,7 proc. Przewiduje się, że stopa rejestrowanego bezrobocia wzrośnie z 5,2 proc. w grudniu 2019 r. do 8,0 proc. na koniec 2020 r. W rezultacie w 2021 r. stopa bezrobocia wyniesie 7,5 proc.

Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie przekonuje, że nie jest to zły wynik. "Uwzględniając skalę tąpnięcia gospodarczego oraz sytuację na rynku pracy w innych krajach, wzrost bezrobocia w Polsce będzie relatywnie niewielki, co ma związek z działaniami antykryzysowymi podjętymi przez rząd (m.in. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa)" - czytamy.

Utrzymany wzrost wynagrodzeń

Rząd przewiduje, że wzrost wynagrodzeń będzie utrzymany, ale jego tempo zmniejszy się znacząco w stosunku do tego, czego doświadczaliśmy w ostatnich latach. Przyjęto, że w 2020 r. nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 3,5 proc. Dla porównania: w 2019 r. było to 7,2 proc.

W 2021 r. przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej zwiększy się o 3,4 proc.

O ile w tym roku inflacja ma wynieść 3,3 proc., to już w przyszłym ceny produktów i usług mają rosnąc wolniej. W związku z wyhamowaniem tempa wzrostu wynagrodzeń, w 2021 r. inflacja ma wynieść 1,8 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
Rob
4 lata temu
Ciekawy jestem jak jest liczona inflacja. Usługi poszły średnio o 30 do 50% w górę, żywność około 25%, czynsz o 20%, prąd o 20%, śmieci o 30%, pewnie mniej telewizorów do jedzenia muszę kupować. Jak znam życie to nie wszędzie jest tak samo, ale każdy z nas to mocno odczuwa. Jeszcze raz pytanie jak oni to liczą?
Diego
4 lata temu
Ja akurat uważam, że sytuacja na rynku będzie cały czas się polepszać, już teraz z każdym miesiącem widać duży wzrost gospodarczy, firmy lepiej prosperują, bezrobocie nie jest wysokie, porównując do innych krajów Polska radzi sobie bardzo dobrze.
kryzys taki b...
4 lata temu
Co za propagandowe opinie...ludzie zacznijcie myśleć....kryzys został wprowadzony celowo...banki rok temu przewidziały taki stan rzeczy....złe gospodarowanie gospodarek światowych jest konsekwencją pojawienia się nagle wirusa..., którego celem jest przede wszystkim odwrócenie uwagi społeczeństwa od zbliżającego się wielkiego kryzysu i upadku cywilizacji....
Sorrel
4 lata temu
Wzrost wynagrodzeń, wzrost wpływów do budżetu - to są wielkie plusy a zasługa [remiera i jego ekipy. Brawo.
Kazia
4 lata temu
Podoba mi się takie podejście. Jest ostrożne ale też bardzo proobywatelskie.
...
Następna strona