Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Rząd sypnie pieniędzmi na ratowanie firm. Kilka miliardów złotych trafi do przedsiębiorstw energochłonnych

47
Podziel się:

Jeszcze w piątek powinien być finalizowany projekt ws. wsparcia przemysłów energochłonnych. Chodzi o kilka miliardów złotych, które trafi do firm, częściowo wyrównując wzrost cen energii elektrycznej czy gazu - zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Pomoc miałaby trafić do co najmniej kilkuset przedsiębiorstw - dużych, średnich i największych, w tym także tych, które produkują nawozy.

Rząd sypnie pieniędzmi na ratowanie firm. Kilka miliardów złotych trafi do przedsiębiorstw energochłonnych
Mateusz Morawiecki, Anna Moskwa, Jacek Sasin, Piotr Muller. (FORUM, Andrzej Hulimka)

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział specjalny pakiet dla przedsiębiorstw energochłonnych. Sprecyzował, że pomoc miałaby trafić do co najmniej kilkuset przedsiębiorstw - dużych, średnich i największych, w tym także tych, które produkują nawozy.

W wywiadzie w Polsat News rzecznik rządu przekazał, że w piątek projekt ws. wsparcia przemysłów energochłonnych powinien być finalizowany. - Chcemy dziś ten projekt domykać. Nie wiem, czy dziś będziemy to komunikować, jeśli chodzi o rozwiązania, ale minister (rozwoju i technologii, przyp. red.) Waldemar Buda dostał zadanie, by dziś sfinalizować prace w tym zakresie - powiedział Müller.

Poinformował, że będzie to pakiet skierowany do firm, które mają największe zużycie energii elektrycznej czy gazu, jak huty, producenci nawozów i producenci żywności. - To jest kilka miliardów złotych, które dodatkowo trafi do tych firm poprzez pomoc częściowo wyrównującą ceny energii elektrycznej czy gazu - przekazał rzecznik rządu.

Rząd szuka rozwiązań

Pytany, czy będzie też wsparcie dla małych firm, jak piekarnie czy restauracje, Müller odparł: "szukamy tu też rozwiązań, ale rozwiązanie główne jest w UE".

Nie jest sztuką, byśmy teraz dopłacali z budżetu państwa pieniądze do przedsiębiorstw, pomimo że regulacje unijne w głupi sposób powodują, że ceny energii elektrycznej są wysokie. Trzeba te głupie regulacje dotyczące tzw. ceny krańcowej zmienić i zamrozić ceny ETS. To jest rozwiązanie - powiedział Müller.

Powtórzył też, że rząd nie planuje wprowadzenia przymusowych redukcji zużycia energii w gospodarstwach domowych. Oznajmił, że premier dał natomiast wytyczne, by urzędy administracji publicznej ograniczyły zużycie energii, np. zweryfikowały, czy oświetlenie czy jakieś urządzenia są niepotrzebnie włączone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(47)
Emercio
2 lata temu
Za wszystko znowu zapłacą kredytobiorcy bo znowu inflacja zacznie się oddalać. Co Polski rząd zrobił z energetyką po 2015 roku? W ciągu prawie 8 lat wybudował i zburzył Ostrołękę - nieprzemyślane rozwiązania? Wstrzymał wiatraki - po co?
XxX
2 lata temu
Chińskie pożyczki, które naród polski będzie spłacać przez wiele lat po tych pseudo rządach.
Polka ze wsi
2 lata temu
Drukarka w Polsce, czy linia kredytowa w Chinach? 4 pokolenia w kraju nie spłacą zadłużenia. A inflacja, ceny rosną chyba przez pączkowanie. Brawo wy.
Pip
2 lata temu
Wyglądają na tym zdjęciu jakby spiskowali. Co by tu jeszcze zepsuć, panowie i panie. Co by tu jeszcze dało się ukraść?
lop
2 lata temu
tak rzad sypnie,pracowalam pozniej poszlam na zasilek dostalam 600zl,no ciekawi mnie co ja kupi za taka gotowke od rzadu,jak bym nie maial innych dochodow,niewspominajac o rachunkach i utrzymaniu rodziny
...
Następna strona