Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. OPM
|

Rządowy Holding Sporów. Resorty nie mogą się dogadać

158
Podziel się:

Na włosku wisi powołanie do życia narodowego giganta spożywczego. Dwa ministerstwa w sporze - nie mogą się dogadać, przez co projekt nie idzie do przodu. O sprawie wiedzą już władze PiS.

Rządowy Holding Sporów. Resorty nie mogą się dogadać
Jacek Sasin w sporze z Grzegorzem Pudą. Ich ministerstwa nie mogą się dogadać w ważnej sprawie (Flickr, KPRM)

Dwa ministerstwa - aktywów państwowych oraz rolnictwa - nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia narodowego giganta spożywczego. O problemie poinformowano już premiera i prezesa PiS - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta przypomina, że PiS obiecał utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej (KGS) w swoim programie z 2019 r. (ma ona spowodować bardziej efektywną współpracę z rolnikami w zakresie produkcji i np. doradztwa).

Wydawałoby się, że projekt jest już na ostatniej prostej. Brakującym ogniwem jest jednak osiem spółek, które wciąż są pod nadzorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Chodzi m.in. o takie spółki jak: Elewarr, Danko Hodowla Roślin czy Małopolska Hodowla Roślin - podał dziennik.

Zobacz także: Likwidacja OFE odroczona. Sobolewski: To był zły i szkodliwy pomysł. Podatek Morawieckiego nie miał uzasadnienia

Zdaniem ministra aktywów państwowych głównym hamulcowym jest minister rolnictwa. Według Jacka Sasina, Grzegorz Puda powinien przekazać na wniosek resortu aktywów udziały w tych spółkach, co domknęłoby proces tworzenia holdingu. Ale tego nie robi od ośmiu miesięcy, mimo wniosku resortu aktywów (z grudnia 2020 r.) i kolejnych ponagleń (to ostatnie MAP skopiował i przesłał do premiera i prezesa Kaczyńskiego).

"DGP" cytuje resort rolnictwa, który odpiera zarzuty: "Na wniosek ministra aktywów państwowych i zgodnie z koncepcją holdingu zrealizowaną i przedstawioną przez KPMG, mówiącą, które spółki rolno-spożywcze Skarbu Państwa mają być jego częścią, KOWR 18 sierpnia br. skierował do MAP wniosek o wyrażenie zgody na nieodpłatne nabycie TDM ARRTRANS SA spółki w likwidacji i wyłączenie jej ze struktury kapitałowej Elewarr" - czytamy.

"Pozwoli to KOWR na przekazanie spółki Elewarr oraz Zamojskich Zakładów Zbożowych do MAP w trybie niezwłocznym celem powołania holdingu, o czym zapewnia w nadesłanych odpowiedziach ministerstwo" - dodano.

Tworzeniu giganta przeciwna jest AgroUnia, organizująca ostatnie protesty rolników. - Państwo nie jest od budowania molochów, tylko od tworzenia przepisów, które nie będą pozwalały bogatym i wielkim wyzyskiwać biednych i małych - twierdzi lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(158)
Twój nick
rok temu
Jego objętość sasin to wybitny specjalista, bo studiował jeden kierunek 10 lat 😜. Tylko dworczyk i Bosak są lepsi
Heniu
rok temu
Oj tam zaraz nie mogą się dogadać. Sasin po prostu myśli. A to dla niego wysiłek i trwa długo.
stary emeryt.
rok temu
Panie Sasin pan już stracił wiarygodność!!!! Po co się pan wypina, przecież już nikt panu nie wierzy!!!!
Krzysztof 555
rok temu
.... SOCJALIZM WRÓCIŁ pod nową nazwą "DOBRA ZMIANA" --- tylko kler się cieszy bo będzie znowu miał tak dobrze jak nw poprzednim systemie ...
emeryt70
rok temu
Niech żyje PGR
...
Następna strona