Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. OPM
|

Rządowy Holding Sporów. Resorty nie mogą się dogadać

158
Podziel się:

Na włosku wisi powołanie do życia narodowego giganta spożywczego. Dwa ministerstwa w sporze - nie mogą się dogadać, przez co projekt nie idzie do przodu. O sprawie wiedzą już władze PiS.

Rządowy Holding Sporów. Resorty nie mogą się dogadać
Jacek Sasin w sporze z Grzegorzem Pudą. Ich ministerstwa nie mogą się dogadać w ważnej sprawie (Flickr, KPRM)

Dwa ministerstwa - aktywów państwowych oraz rolnictwa - nie są w stanie porozumieć się w sprawie utworzenia narodowego giganta spożywczego. O problemie poinformowano już premiera i prezesa PiS - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Gazeta przypomina, że PiS obiecał utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej (KGS) w swoim programie z 2019 r. (ma ona spowodować bardziej efektywną współpracę z rolnikami w zakresie produkcji i np. doradztwa).

Wydawałoby się, że projekt jest już na ostatniej prostej. Brakującym ogniwem jest jednak osiem spółek, które wciąż są pod nadzorem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Chodzi m.in. o takie spółki jak: Elewarr, Danko Hodowla Roślin czy Małopolska Hodowla Roślin - podał dziennik.

Zobacz także: Likwidacja OFE odroczona. Sobolewski: To był zły i szkodliwy pomysł. Podatek Morawieckiego nie miał uzasadnienia

Zdaniem ministra aktywów państwowych głównym hamulcowym jest minister rolnictwa. Według Jacka Sasina, Grzegorz Puda powinien przekazać na wniosek resortu aktywów udziały w tych spółkach, co domknęłoby proces tworzenia holdingu. Ale tego nie robi od ośmiu miesięcy, mimo wniosku resortu aktywów (z grudnia 2020 r.) i kolejnych ponagleń (to ostatnie MAP skopiował i przesłał do premiera i prezesa Kaczyńskiego).

"DGP" cytuje resort rolnictwa, który odpiera zarzuty: "Na wniosek ministra aktywów państwowych i zgodnie z koncepcją holdingu zrealizowaną i przedstawioną przez KPMG, mówiącą, które spółki rolno-spożywcze Skarbu Państwa mają być jego częścią, KOWR 18 sierpnia br. skierował do MAP wniosek o wyrażenie zgody na nieodpłatne nabycie TDM ARRTRANS SA spółki w likwidacji i wyłączenie jej ze struktury kapitałowej Elewarr" - czytamy.

"Pozwoli to KOWR na przekazanie spółki Elewarr oraz Zamojskich Zakładów Zbożowych do MAP w trybie niezwłocznym celem powołania holdingu, o czym zapewnia w nadesłanych odpowiedziach ministerstwo" - dodano.

Tworzeniu giganta przeciwna jest AgroUnia, organizująca ostatnie protesty rolników. - Państwo nie jest od budowania molochów, tylko od tworzenia przepisów, które nie będą pozwalały bogatym i wielkim wyzyskiwać biednych i małych - twierdzi lider AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(158)
Twój nick
2 lata temu
Jego objętość sasin to wybitny specjalista, bo studiował jeden kierunek 10 lat 😜. Tylko dworczyk i Bosak są lepsi
Heniu
2 lata temu
Oj tam zaraz nie mogą się dogadać. Sasin po prostu myśli. A to dla niego wysiłek i trwa długo.
stary emeryt.
2 lata temu
Panie Sasin pan już stracił wiarygodność!!!! Po co się pan wypina, przecież już nikt panu nie wierzy!!!!
Krzysztof 555
2 lata temu
.... SOCJALIZM WRÓCIŁ pod nową nazwą "DOBRA ZMIANA" --- tylko kler się cieszy bo będzie znowu miał tak dobrze jak nw poprzednim systemie ...
emeryt70
2 lata temu
Niech żyje PGR
...
Następna strona