Choć posłowie zdecydowali o powołaniu komisji śledczej ds. Pegasusa już przed kilkoma dniami, to jednak dotychczas nieobsadzony pozostał jej skład. Było to wynikiem sprzeciwu koalicji rządzącej wobec polityków, których do komisji chciało wysłać Prawo i Sprawiedliwość.
Skład komisji śledczej ds. Pegasusa powołany
W piątek jednak ostatecznie udało się powołać skład komisji. Za powołaniem członków głosowało 433 posłów. Nikt nie był przeciw, a od głosu wstrzymał się jeden poseł. Większość bezwzględna wynosiła 218 głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jej członkami zostali: Marcin Bosacki, Joanna Kluzik-Rostkowska i Witold Zembaczyński z klubu Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Gosek, Marcin Przydacz, Jacek Ozdoba i Sebastian Łukaszewicz z Prawa i Sprawiedliwości, Magdalena Sroka z PSL-Trzeciej Drogi, Paweł Śliz z Polski 2050-Trzeciej Drogi, Tomasz Trela z Lewicy oraz Przemysław Wipler z Konfederacji.
Pierwsze posiedzenie komisji zaplanowano jeszcze tego samego dnia. Wiadomo już jednak, że jej szefową zostanie Magdalena Sroka. Wiceszefami z kolei będą: Marcin Bosacki, Paweł Śliz, Tomasz Trela i Przemysław Wipler.
Przewodnicząca komisji była polityczka Porozumienia. W czasie, gdy partią zarządzał Jarosław Gowin, była ona jej rzeczniczką. Objęła nad nią stery po tym, gdy Gowin ustąpił z fotela szefa partii i zapowiedział odejście z polityki.
Sroka pierwotnie do wyborów parlamentarnych miała wystartować z list Trzeciej Drogi, ale z ramienia Porozumienia. Jednak sprzeciwiła się temu Polska 2050. Wobec tego polityczka rozstała się z dotychczasową partią i przyłączyła się do Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Czym zajmie się komisja śledcza ds. Pegasusa?
Sejm już w ubiegłą środę komisję śledczą ds. czynności operacyjno-rozpoznawczych z użyciem Pegasusa. Nie wybrano jednak jest składu, bo Prezydium Sejmu zdecydowało, że klub PiS ma wyznaczyć nowych kandydatów do tej komisji ze względu na zastrzeżenia do już zgłoszonych: Sebastiana Kalety, Michała Wójcika, Janusza Cieszyńskiego i Jana Kanthaka.
Komisja śledcza ds. Pegasusa ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Komisja ma zarazem ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz. Będzie też badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe.