Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Skarga ws. Turowa wycofana. Rzecznik rządu Czech potwierdził

9
Podziel się:

Rzecznik rządu Czech potwierdził w piątek po południu, że do kancelarii TSUE wysłano żądanie wycofania skargi ws. kopalni Turów. Warunkiem wycofania skargi był przelew rekompensat za działanie Turowa. Chodzi tutaj o 45 mln euro. W czwartek wieczorem minister klimatu i środowiska przekazała, że Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu.

Skarga ws. Turowa wycofana. Rzecznik rządu Czech potwierdził
Polska i Czechy porozumiały się w sprawie kopalni Turów. (KPRM Twitter)

Polska i Czechy porozumiały się w sprawie kopalni Turów. Strona czeska potwierdziła w piątek po południu, że do kancelarii TSUE wysłano żądanie wycofania skargi ws. kopalni Turów.

Wcześniej informację tę podał premier Mateusz Morawiecki. - To kończy całkowicie sprawę — poinformował szef polskiego rządu.

Zobacz także: WP News wydanie 03.02, godzina 16:50

Warunkiem wycofania skargi z TSUE był przelew rekompensat za działanie Turowa. Chodzi tutaj o 45 mln euro. W czwartek wieczorem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu.

Konieczne inwestycje

Wycofanie skargi i odszkodowanie to jednak wcale nie koniec prawy.

Poza tym, elementem porozumienia jest m.in. budowa bariery, która zapobiec odpływowi wód podziemnych z Czech do Polski.

Uzgodniono też budowę wału ziemnego, który ma chronić mieszkańców Czech przed zanieczyszczeniami z kopalni Turów. Do zakończenia wydobycia będzie monitorowany m.in. hałas, poziom wód gruntowych, zanieczyszczenie powietrza.

Kara za niesubordynację

Przypomnijmy też, że Polska musi bowiem zapłacić ponad 300 mln zł kary od TSUE za niewykonanie środka tymczasowego w postaci zamknięcia kopalni w Turowie. Zdaniem polskiego rządu, mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że kwestia nałożonych przez TSUE kar zniknie w momencie, gdy Czechy wycofają skargę z TSUE. - Co do już naliczonych kar, które naszym zdaniem są nałożone w niewłaściwy i niesprawiedliwy sposób, rozważamy różne środki i odwołania — stwierdził premier.

Polska unijnych kar płacić nie zamierza. Jednak, wszystko wskazuje na to, że wkrótce Komisja Europejska sama odbierze należne jej pieniądze.

Na razie — jak wynika z nieoficjalnych informacji — ma przygotowywać się do potrącenia pierwszej transzy. Chodzi o 15 mln euro plus odsetki. Do odebrania funduszy mogłoby dojść już w tym miesiącu, przy okazji bieżących płatności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Ahoj
2 lata temu
Błazny padły na kolana przed Czechami i błagają o wycofanie skargi.To jaki podatek nam dowalą żeby znaleźć kasę na budowę zapory lub jaka będzie inflacja po dodrukowaniu banknotów z wizerunkiem aktualnego "cara polskiego".
Bizon
2 lata temu
Typowe. Pomachali szabelką, odtrąbili sukces bo bohaterski PiS postawił sie Unii a teraz nie dość, że placą Czechom kase z podkulonym ogonem to jeszcze bulą dodatkowe 300 baniek kary. I oczywiście nikt za to nie beknie. Bo w końcu czym sie przejmować jak to nie ich hajs i co to jest to w sumie ponad 500 milionow eobec 2 miliardow rocznie na TVP? Drobniaki.
alex
2 lata temu
Czesi nas wydymali, a teraz jeszcze unia nałożone kary wyegzekwuje.
Jass
2 lata temu
Gorzkie to porozumienie. Czesi postawili na swoim , osiągnęli to o co im chodziło, a my straciliśmy twarz i pieniądze
moravetzky
2 lata temu
Wycofali skargę a my teraz anulujemy przelew :)