Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Służba zdrowia. Szpitale powiatowe w dramatycznej sytuacji

18
Podziel się

Sieć szpitali, która miała ułatwić pacjentom dostęp do leczenia, a dyrektorom zarządzanie placówkami, ani nie poprawiła sytuacji chorych, ani finansów większości badanych placówek. Jak wynika z raportu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych, większość szpitali powiatowych nieustannie się zadłuża i będzie zadłużać się nadal.

Większość szpitali powiatowych nieustannie się zadłuża i będzie zadłużać się nadal
Większość szpitali powiatowych nieustannie się zadłuża i będzie zadłużać się nadal (Pixabay.com)
bDKvsCCt

Badanie przeprowadzono w 120 spośród 260 szpitali powiatowych. - Dziewięćdziesiąt kilka procent z tej grupy to są szpitale, które się nieustannie zadłużają i będą się zadłużać. W roku ubiegłym była to średnio kwota 2 mln zł, to za pierwsze półrocze tego roku to jest kwota 2,5 mln zł, więc razy dwa to będzie 5 mln średnio w szpitalu i to będzie postępować - mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich, cytowany przez PAP.

Jak można przeczytać w raporcie, straty rosną nieprzerwanie od 2015 roku, z wyjątkiem 2017 roku, kiedy zapłata za nadwykonania była znacząca. "W 2018 roku, w porównaniu do 2017 roku mamy do czynienia z załamaniem. Strata szpitali zwiększyła się o 77 proc., a w 2019 roku, przy założeniu podwojenia się pierwszego półrocza wzrośnie o kolejne 50 proc." - czytamy.

Zobacz także: Zobacz też: Sieć szpitali zawiodła. "Zapotrzebowanie na usługi medyczne rośnie"
bDKvsCCv

- Te środki finansowe, które minister zdrowia w tej chwili przekazuje, to my nazywamy "kroplówką" i oby nam pozwoliła przeżyć. Sieć trzeba poprawić, ona źle działa. Ten poziom finansowania ochrony zdrowia w Polsce jest zły, jest za mało środków finansowych na te zadania, które musimy realizować - mówi Płonka.

We wnioskach z raportu wskazano przeprowadzenie rzetelnej wyceny świadczeń objętych ryczałtem i ustalenie nowej wysokości ryczałtu. Odejście od sytuacji, w której płatnik publiczny finansuje nie świadczenia, a wynagrodzenia. Podjęcie pilnych działań wpływających na wzrost liczby pracowników w poszczególnych zawodach medycznych. Ustalenie rozsądnych standardów zatrudnienia i reformy w funkcjonowaniu POZ.

bDKvsCCB

- Żeby udzielać pomocy naszym chorym, potrzebujemy dobrze opłaconego personelu, dobrego sprzętu, musimy zapłacić rachunki za prąd, za żywność dla chorych. Bez pieniędzy tego uczynić się nie da - powiedział Krzysztof Żochowski, dyrektor szpitala powiatowego w Garwolinie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKvsCCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Polski ciemno...
rok temu
Jak.. nawet Krajowa administracja Skarbowa potrzebuje własnych kapelanow.. gdzie srednie wynagrodzenie takiego to suma ok 5000 zl. to skąd pieniadze na szpitale..
normalny
rok temu
Władza zrobi wszystko, żeby uwalić samorządy. Wszyscy mają stać w kolejce po łaskę naczelnika.
Wasse
rok temu
Kunus.i.pisowcy.wyleczom.sie.w.woiskowych.szpitalach
bDKvsCCX
xxx
rok temu
Niewiele sie już może zmienić na lepsze nie ma personelu a kolejne budowy niewiele zmienia a pogłębia jeszcze niedobor personelu personel medyczny to staruszki srednia wieku lekarzy to ponad 55 lat, pielegniarek podobnie a MZ bredzi o triazu
iza
rok temu
Tu nie ma co komentować . Oby nie zachorować poważnie ..............
...
Następna strona