Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Spis powszechny. Mniejszości narodowe mają problem. GUS przekonuje: został usunięty

26
Podziel się:

Nie wszyscy chętni mogli spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym. Przez kilka pierwszych dni system odrzucał zgłoszenia od osób, które mają w imieniu lub nazwisku literę niewystępującą w polskim alfabecie. Rzeczniczka GUS zapewnia, że błąd został już usunięty, ale stowarzyszenie reprezentujące Kaszubów jest innego zdania.

Spis powszechny. Mniejszości narodowe mają problem. GUS przekonuje: został usunięty
Choć znaki diakrytyczne występują w dokumentach wydawanych przez polskie instytucje, GUS nie przewidział ich w formularzu spisowym (Flickr)

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Po jego zakończeniu będziemy wiedzieć, ile osób mieszka w naszym kraju, jakiej są narodowości, jakim językiem posługują się w domu, ale również z iloma osobami zamieszkują, jaki jest ich tytuł prawny do zajmowanego lokalu i jaka jest jego powierzchnia. Pytań jest znacznie więcej i aby każdy mógł przygotować się do udzielenia odpowiedzi, na stronie spis.gov.pl znajdziemy wykaz wszystkich pytań.

Za pomocą dziejesie.wp.pl skontaktował się z nami czytelnik, który zauważył, że system NSP 2021 nie akceptuje nazwisk/imion zawierających litery niewystępujące w polskim alfabecie. Zwrócił uwagę, że przecież litery te wpisane są w paszporcie i dowodzie osobistym, więc trudno pogodzić obowiązek podania prawdziwych informacji z koniecznością wpisania imienia i nazwiska w sposób niezgodny z oficjalnym zapisem.

Spis powszechny. Na te pytania nie musisz odpowiadać

Zapytaliśmy rzeczniczkę Głównego Urzędu Statystycznego Karolinę Banaszek, dlaczego system nie uwzględnia znaków diakrytycznych niewystępujących w polskim alfabecie.

- Rzeczywiście początkowo system nie uwzględniał tych znaków, ale zareagowali przedstawiciele mniejszości narodowych i przed Wielkanocą rozwiązaliśmy ten problem – powiedziała pani rzecznik w rozmowie z money.pl.

Czy faktycznie? Przeprowadziliśmy test i wprowadziliśmy do systemu imię i nazwisko zawierające obce dla naszego alfabetu litery. Dane zostały przyjęte, ale nie przesądza to o tym, że problem został w całości rozwiązany i każdy znak diakrytyczny zostanie przyjęty przez system.

Posłanka Barbara Nowacka we wtorek 6 kwietnia napisała na Twitterze, że formularz w dalszym ciągu odrzuca niektóre znaki. W piśmie do Dominika Rozkruta, prezesa GUS napisała, że po wpisaniu niewystępujących w polskim alfabecie liter formularz informuje, że "pole zawiera niedozwolone znaki" i dalsze działania są niemożliwe.

Czy również mieliście Państwo problemy ze spisaniem się właśnie ze względu na posiadanie w imieniu lub nazwisku litery niewystępującej w polskim alfabecie? Jeśli tak, prosimy o kontakt za pomocą dziejesie.wp.pl. Prosimy również o informacje na temat innych trudności, których doświadczyliście Państwo w procesie samospisywania się.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
rachmistrz
3 lata temu
Jak prawidłowo dokonać samospisu : Każdy obywatel ma obowiązek spisać się OSOBIŚCIE! Więc. W tym celu loguje się do systemu. Ne podaje żadnych współlokatorów, szczególnie jeśli nie są jego rodziną! Przyjmuje, że jeśli w mieszkaniu jest 5 osób to każda ma osobny adres np. Wojtyły 18 /5 (lub a,b,c,d,e). ilość pokoi podaje tyle ile rzeczywiście sam zajmuje, powierzchnia mieszkania – jaką rzeczywiście zajmuje. Gotowe! I do tego wszystko zgodnie z prawdą!
Jaro
3 lata temu
Kartonowe państwo
Jasio PiS-owi...
3 lata temu
Rzyjom w Polsce, wienc majom wpisywać po polsku.
Ciekawy
3 lata temu
Dane będą przechowywane na serwerach w Moskwie jak w czasie wyborów?
Niki
3 lata temu
A co się stało z RODO
...
Następna strona