W oświadczeniu przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl Aleksandra Żak, Tobias Solorz i Piotr Żak poinformowali, że Sąd Książęcy w Liechtensteinie odrzucił pozew Zygmunta Solorza, który kwestionował ważność zmian w statucie Fundacji TiVi oraz przeniesienie nad nią kontroli, dokonane 2 sierpnia 2024 roku.
Solorz kontra dzieci. Sąd zdecydował
"Sąd w pełni uznał nasze argumenty i oddalił powództwo Ojca. Jego otoczenie próbowało podważyć ważność oświadczenia, w którym zrzekł się aktywnej kontroli nad Fundacją TiVi, będącą właścicielem Grupy Polsat Plus. Decyzja sądu jest jednak jednoznaczna. Postanowienia statutu Fundacji TiVi, które uruchamiają nieodwołalną sukcesję, są ważne. Sąd podkreślił również, że nigdy nie wprowadziliśmy w błąd ani nie oszukaliśmy naszego Ojca" – podkreśliły dzieci Zygmunta Solorza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I zaznaczyli, że orzeczenie sądowe ma wymiar głównie biznesowy, natomiast "najważniejsza walka niestety się nie kończy". "Nie ustaniemy w tej walce. Nie pozwolimy ani na destabilizację firm, ani rozbicie rodziny" - zapewniają Aleksandra Żak, Tobias Solorz i Piotr Żak. Ostatni z nich udzielił niecały miesiąc temu pierwszego wywiadu, w którym - jako prezes Telewizji Polsat - opowiedział o różnicach w wizji między nim a ojcem.
"Po drugie, co dla nas szczególnie ważne, sąd bardzo wyraźnie podkreślił, iż nie istnieją żadne dowody ani przesłanki, jakoby nasz Ojciec został przez nas wprowadzony w błąd. Podejmowane przez jego otoczenie desperackie próby przypisania nam działania wbrew woli czy też w konflikcie z Ojcem okazały się kłamliwe i niegodne" - czytamy w oświadczeniu dzieci Solorza dla wirtualnemedia.pl.
Solorz odpowiedział na oświadczenie dzieci, wydając swój komunikat. "To, co jest kluczowe, to fakt, że Zygmunt Solorz zachował kontrolę nad Fundacją TiVi. Decyzja sądu nie jest ostateczna. Zygmunt Solorz wniesie apelację od wspomnianego wyroku" — napisano w oświadczeniu, który cytuje Business Insider.
Istota sporu w imperium Solorza
Głównym punktem sporu jest kontrola właścicielska nad zarejestrowanymi w Liechtensteinie fundacjami TiVi i Polkomtel, przez które Solorz posiada udziały w swoich kluczowych polskich firmach. Sprawa została skierowana do sądu w Liechtensteinie, który pod koniec ubiegłego roku podjął decyzję o ustanowieniu kuratora w fundacjach TiVi i Solkomtel.