Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gus
20.03.2020 10:18

Sprzedaż detaliczna przekroczyła najśmielsze oczekiwania. W rok wzrosła o prawie 10 procent

W związku z koronawirusem Polacy ostatnio szturmowali sklepy. Jaki wpływ miało to na statystyki sprzedaży okaże się za miesiąc, ale nawet przed całym zamieszaniem na brak klientów sklepy nie mogły narzekać. W lutym sprzedaż detaliczna była o prawie 10 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sklepy w lutym nie mogły narzekać na brak klientów. (Fot: P.Dziurman/REPORTER)

Opublikowane w piątek najnowsze dane GUS pokazują, że początek roku pod względem konsumpcji był bardzo mocny. Już w styczniu wynik był całkiem niezły, bo sprzedaż wzrosła wtedy o blisko 6 proc. W lutym jeszcze przyspieszyła i rok do roku mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie 9,6 proc.

To duże zaskoczenie, bo ekonomiści spodziewali się znacznie słabszego wyniku. Średnia prognoz ekspertów sugerowała wzrost sprzedaży rzędu 5,9 proc.

Z takim mocnym przyspieszeniem w statystykach GUS nie mieliśmy do czynienia od prawie roku. W drugiej połowie 2019 roku dynamika sprzedaży detalicznej nie przekraczała 8 proc.

M.in. dzięki rosnącej sprzedaży i silnej konsumpcji polska gospodarka stosunkowo niewiele spowolniła w porównaniu do innych krajów Europy. Teraz w obliczu epidemii koronawirusa, który dotarł także do naszego kraju, tym bardziej będzie to istotne dla podtrzymania wzrostu.

Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

Wydaje się, że przynajmniej w marcu, po tym jak Polacy szturmowali sklepy w obawie przed tym, iż zabraknie niektórych najbardziej potrzebnych towarów, również sprzedaż powinna być duża. Na te statystyki przyjdzie nam jednak poczekać jeszcze miesiąc.

Na wzrost wartości sprzedanych towarów w lutym niebagatelny wpływ mają wyższe ceny. A inflacja jest wyjątkowo wysoka. Jednak nawet zakładając stałe ceny na przestrzeni ostatniego roku okaże się, że sprzedaż detaliczna mocno wzrosła - o 7,3 proc.

Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej najwyższy wzrost w lutym w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 6,9 proc. wobec wzrostu o 5 proc. przed rokiem).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem wyższy niż przeciętny wzrost odnotowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grup: "tekstylia, odzież, obuwie" (o 13 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny”" (o 12,5 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (o 9,2 proc.).

Dane na temat sprzedaży detalicznej to kolejne pozytywne informacje z gospodarki w tym trudnym czasie. W czwartek GUS podsumował wyniki produkcji przemysłowej w lutym, która było o prawie 5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Dynamika wzrosła więc prawie 5-krotnie w porównaniu z wynikiem stycznia i ponad 3-krotnie przebiła prognozy ekonomistów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gus, sprzedaż detaliczna, koronawirus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2020

KrajanNo i co z tego. Pracuję w markecie i teraz sa pustki tzn. klientów mało. Obroty na pewno spadną. Kto zrobił zapasy, nie bedzie teraz chodził … Czytaj całość

20-03-2020

zawsze_solarŚwieczka przed końcem też rozbłyska wysokim płomieniem.

20-03-2020

lew1310czyli firmy nie moga nam wmawiac ze nie maja pieniedzy bo maja wiecej niz rok temu.

Rozwiń komentarze (59)