Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Stało się. Duży bank zawiesza oferty hipotek ze zmiennym oprocentowaniem

166
Podziel się:

ING Bank Śląski zawiesza sprzedaż kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem do połowy przyszłego roku, kiedy planuje wprowadzić oprocentowanie zmienne oparte na indeksie WIBOR. W tym czasie bank będzie oferował kredyty hipoteczne tylko z oprocentowaniem okresowo stałym - poinformował bank w komunikacie.

Stało się. Duży bank zawiesza oferty hipotek ze zmiennym oprocentowaniem
ING Bank Śląski przestaje oferować kredyty hipoteczne oparte na WIBOR-ze (Getty Images)

Bank podał, że zawiesi sprzedaż detalicznych kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem od 17 grudnia 2022 roku. Od 13 grudnia wprowadzi nowe oferty, które będą oparte wyłącznie o oprocentowanie okresowo stałe.

"Obecnie w banku trwają prace związane z dostosowaniem systemów informatycznych, procedur wewnętrznych oraz wzorów umów do wprowadzenia kredytów hipotecznych z oprocentowaniem bazującym na stawce WIRON" - napisano w komunikacie.

To oznacza, że bank wycofuje ze sprzedaży kredyty hipoteczne oparte na WIBOR-ze. Jak wyjaśniono w komunikacie, klienci, którzy do tego czasu otrzymają formularz informacyjny o kredycie z ofertą zmiennego oprocentowania, będą mogli składać wnioski kredytowe do końca tego roku (w dacie ważności formularza informacyjnego).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja dociska, złoty słabnie. "Jest to pewnego rodzaju odwrócona wojna walutowa"

Czym jest WIRON?

Indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) ma się stać docelowo kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w rozumieniu rozporządzenia BMR. Będzie on stosowany w umowach finansowych (np. umowach kredytu), instrumentach finansowych (np. papierach dłużnych lub instrumentach pochodnych) oraz przez fundusze inwestycyjne (np. w ustalaniu opłat za zarządzanie).

Od grudnia 2022 będzie można stosować indeks WIRON, a na 2023 rok zaplanowano stopniowe wdrażanie wskaźnika do umów i instrumentów finansowych. Banki będą mogły już wprowadzać do oferty kredyty stosujące ten indeks równolegle z dotychczas oferowanymi kredytami na WIBOR.

W 2024, jak podano, zakłada się powolne wycofywanie produktów i instrumentów finansowych opartych na wskaźniku WIBOR na rzecz tych, które są oparte na wskaźniku WIRON, a od 2025 jego powszechne stosowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(166)
Jacek Orłowsk...
rok temu
To nie stałe oprocentowanie.
Ice
rok temu
No tak jak stopy w górę to zacierali ręce i golili biedaków. Teraz wiedzą że stopy pójdą w dół więc nie dadzą kredytów bo za rok nie zarobią na nich. Powinien przyjrzeć się im NIK.
TOMASZ
rok temu
Dziś dostałem wypowiedzenie umowy z banku Ing bo chcieli żebym dostarczył im dokumenty na wpłacone pieniądze było by do skanowania jakieś 40 umów i kilka aktów notarialnych nie wystarczyło żadne oświadczenie oczywiście odmowilem bo wydaje mi się to już przesadą do tego nie można się dodzwonić do banku tylko trzeba pisać rozprawki na czacie czy tylko mi się wydaje, że to już przekroczenie kompetencji, żeby do zwykłego przelewu podpinać fakturę lub umowę najmu mieszkania żeby bank wiedział wszystko ?
Henryk K
rok temu
Spryciarze chcą zarobić na stałym oprocentowaniu bo stopy zapewne pójdą w dół. Zmienne stopy też powinne maleć wraz z obniżeniem stóp przez NBP.
Ksiegowy
rok temu
Kredyt bierze się w walucie która jest w twoim kraju. To. Podstawowa zasada.
...
Następna strona