Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

Stawki VAT. Jest porozumienie ws. nowych przepisów

7
Podziel się:

Rada Unii Europejskiej osiągnęła porozumienie ws. nowych unijnych przepisów dotyczących stawek VAT. Regulacje dają krajom członkowskim większą elastyczność w stosowaniu obniżonych i zerowych stawek VAT, do czego od razu odniosło się polskie Ministerstwo Finansów. W porozumieniu podano również termin wycofania się z obniżonych stawek na paliwa kopalne czy nawozy sztuczne. Obniżone stawki będą mogły z kolei dotyczyć usług przyjaznych środowisku, jak panele słoneczne.

Stawki VAT. Jest porozumienie ws. nowych przepisów
Ministrowie ECOFIN osiągnęli porozumienie co do nowelizacji dyrektywy VAT (PAP, Grzegorz Michałowski)
bFexowIB

Unia zaktualizowała wykaz towarów i usług, na które dozwolone są obniżone stawki VAT, uwzględniając cyfrową transformację gospodarki. Kompromis kładzie nacisk na równe traktowanie wszystkich państw członkowskich UE. Aby to osiągnąć, istniejące odstępstwa, które pozwalały niektórym państwom członkowskim na stosowanie preferencyjnych stawek na niektóre produkty, zostały otwarte dla wszystkich państw członkowskich, pod warunkiem, że są one zgodne z uzgodnionymi zasadami.

Dodano również nowy przepis w dyrektywie VAT, aby umożliwić państwom członkowskim szybkie reagowanie na wyjątkowe okoliczności, takie jak pandemie, kryzysy humanitarne czy klęski żywiołowe.

Co z zerową stawką VAT na żywność?

Według szefa Ministerstwa Finansów Tadeusza Kościńskiego Polska, nie czekając na formalne przyjęcie dyrektywy, stara się o zgodę KE na wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność, na 6 miesięcy.

bFexowID
Zobacz także: Ceny paliw ostro w górę. Posłanka KO wskazała rozwiązanie problemu

Jak informuje resort, Polska wielokrotnie podczas grup roboczych wnioskowała o możliwość szerszego stosowania stawek obniżonych i stawek 0 proc., w tym także na żywność, ale w obecnym stanie prawnym nie było to możliwe.

bFexowIJ

"Z dużym zadowoleniem przyjmujemy osiągnięcie dzisiejszego porozumienia. Natomiast nie chcemy czekać na formalne przyjęcie dyrektywy przez Radę, co nastąpi już w 2022 r. Możliwość stosowania zerowej stawki VAT na żywność jest szczególnie ważna teraz, gdy w Europie mamy nasilone m.in. zjawiska inflacyjne. Dlatego cały czas podejmujemy starania o to, by Komisja nie zakwestionowała naszych działań w tym kierunku i dlatego w piśmie do komisarza Gentiloniego ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy, licząc na przychylność KE" – dodał szef resortu finansów.

Ministerstwo poinformowało, że wśród wskazanych w piśmie produktów do tymczasowego objęcie stawką 0 proc. VAT są m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, tłuszcze i oleje, niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

Co jeszcze uzgodnili unijni ministrowie?

Wracając do ustaleń Rady UE, uzgodniono wycofanie obniżonych stawek VAT lub zwolnień na paliwa kopalne i inne towary o podobnym wpływie na emisje gazów cieplarnianych do 1 stycznia 2030 roku. Obniżone stawki i zwolnienia na nawozy sztuczne i chemiczne pestycydy wygasną do 1 stycznia 2032 roku.

bFexowIK

Ponadto Rada wprowadziła do wykazu towary i usługi przyjazne dla środowiska, takie jak panele słoneczne, rowery elektryczne i usługi recyklingu odpadów, w przypadku których dozwolone są stawki obniżone.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFexowJe
gospodarka
podatki
vat
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
stary
miesiąc temu
" ponownie zaapelowałem o możliwość wprowadzenia przez Polskę zerowej stawki VAT na żywność na 6 miesięcy". Dopiero kilka dni temu się tłumaczyli dlaczego do tej pory ANI RAZU takiego wniosku nie złożyli. Mają nas za idiotów...
hik
miesiąc temu
jak znając dobrodziejów rządowych wyjdziemy na tym jak zabłocki na mydle ja już im nie wieże ich cud gospodarczy to inflacja a czym wyższe ceny w sklepach to tym większe wpływy z podatku vat .
Czytelnik
miesiąc temu
Zawsze liczenie każdej ze stron wychodzi inaczej daje inny wynik. jak to możliwe w matematyce ? Ten fenomen łamiący wszelkie prawa przyrody wymyślili złodzieje z Dworu . Licząc od "0" do dziesięciu wychodzi im 11 a odwrotnie 9
bFexowJf
qszadg
miesiąc temu
"W porozumieniu podano również termin wycofania się z obniżonych stawek na nawozy sztuczne" ??? jeden holodomor to za mało????
czwrgc
miesiąc temu
"W porozumieniu podano również termin wycofania się z obniżonych stawek na nawozy sztuczne" ??? jeden holodomor to za mało????