Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – wymogi, sanepid, urządzenie

4
Podziel się:

Na gabinety kosmetyczne został nałożony obowiązek sterylizowania narzędzi pracy. Wynika to z przepisów Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jakie urządzenie do sterylizacji wybrać? Na co zwrócić uwagę i dlaczego jest to tak istotne?

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych – wymogi, sanepid, urządzenie
(materiały partnera)

Sterylizacja narzędzi kosmetycznych: dlaczego to tak istotne?

Miejsce, w którym wykonywane są różne zabiegi kosmetyczne musi być bezpieczne zarówno dla personelu, jak i klientów. Dzięki autoklawom służącym do sterylizacji narzędzi możemy uniknąć groźnych dla zdrowia i życia patogenów. Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi kosmetycznych jest obowiązkiem każdego gabinetu kosmetycznego. Nieprzestrzeganie zasad higieny może mieć dla właściciela salonu przykre konsekwencje.

Narzędzia zabiegowe w salonach kosmetycznych mogą być źródłem zakażenia groźnymi chorobami. Podczas nawet najprostszych zabiegów może dojść do przerwania ciągłości tkanek – przeważnie niewidocznego gołym okiem, bez śladów krwi. Takie uszkodzenie to wrota otwarte dla bakterii, wirusów, grzybów i innych pasożytów.

Najczęstsze rodzaje zakażeń w gabinetach to:

 • zakażenia wirusowe (wirusem zapalenia wątroby typu B i C, wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, wirusem HIV);
 • zakażenia bakteryjne (głównie gronkowcowe i paciorkowcowe);
 • zakażenia grzybicze (Pityrosporum ovale, Candida sp., Epidermophyton sp.);
 • zakażenia pasożytnicze.

Do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B lub C wystarczy mikroskopijna ilość krwi. W Polsce pół miliona osób jest zakażonych wirusem HBV, zaś wirusem HCV – 200 000 osób. Wirusy te prowadzą do marskości wątroby, zapalenia wątroby, żółtaczki, nowotworów, a nawet śmierci. Na całym świecie na WZW typu B i C choruje 325 milionów osób, dlatego tak ważna jest odpowiednia sterylizacja w gabinecie kosmetycznym.

Podczas zabiegów w salonach kosmetycznych, które nie sterylizują narzędzi, można zarazić się również wirusem HPV, który wywołuje brodawki, brodawczaki, a nawet nowotwory skóry i błon śluzowych oraz wirusem HIV. Może dojść również do zakażeń o charakterze bakteryjnym (najczęściej paciorkowcowo-gronkowcowych) i grzybiczych.

Poddanie narzędzi sterylizacji w autoklawie jest jedyną pełną i całkowitą gwarancją ochrony przed tymi patogenami. Używanie środków dezynfekujących i/lub myjki ultradźwiękowej nie zapewnia pełnej sterylności. Narzędzia, które należy sterylizować, to przyrządy wielorazowego użytku, takie jak frezy, dłutka, pęsety, cążki, nożyczki, kopytka i inne.

Sanepid a sterylizacja w salonie kosmetycznym

Na salony kosmetyczne i nie tylko Główny Inspektorat Sanitarny nałożył wymogi, jakie muszą zostać spełnione w kwestii dezynfekcji i sterylizacji narzędzi pracy. Brak sterylizacji jest łamaniem prawa, a właściciel gabinetu, który nie przestrzega tych zasad, musi liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

Wytyczne jasno określają, że narzędzia, które nie są jednorazowego użytku, trzeba myć, następnie dezynfekować i sterylizować. Aby cały proces dezynfekcji i późniejszej sterylizacji w autoklawie kosmetycznym został przeprowadzony poprawnie, należy pamiętać o tak zwanym ciągu sterylizacyjnym. Powinien być on odpowiednio zorganizowany.

Ciąg sterylizacyjny w gabinecie kosmetycznym polega na przygotowaniu kilku stanowisk, oddzielnych dla poszczególnych etapów całego procesu sterylizacji, tak aby następowały one kolejno po sobie, jak również nie stykały się, aby nie przenosić patogenów.

Pierwszym etapem po użyciu narzędzia jest dezynfekcja wstępna za pomocą myjki ultradźwiękowej lub w roztworze dezynfekującym. Następnie narzędzia należy umyć pod bieżącą wodą i zdezynfekować je po raz kolejny w specjalnie do tego przeznaczonej wanience – jest to etap tzw. dezynfekcji właściwej.

Dalej narzędzia należy opłukać wodą destylowaną, osuszyć, zakonserwować specjalnym środkiem oraz opakować narzędzia w pakiety przed umieszczeniem w autoklawie kosmetycznym. Każdy z tych etapów powinien być wykonywany w innym miejscu, trzeba również przygotować przestrzeń do przechowywania brudnych narzędzi oraz tych już wysterylizowanych.

Autoklaw kosmetyczny – jak go wybrać?

Autoklaw kosmetyczny to najczęściej autoklaw klasy S lub B. Najbardziej zaawansowane są urządzenia klasy B, inaczej nazywane autoklawami medycznymi. Można w nich sterylizować wszystkie narzędzia, opakowane jak i nieopakowane oraz te o najbardziej skomplikowanej budowie.

Wybierając autoklaw do salonu kosmetycznego, warto zwrócić uwagę na kilka innych kwestii:

 • ciśnienie – to od niego zależy, czy autoklaw będzie skutecznie usuwał drobnoustroje z narzędzi; powinno ono być wystarczająco wysokie – ciśnienie robocze w autoklawie Enbio S wynosi 2,1 bara, a maksymalne – 2,3 bara;
 • czas procesu – ważne jest, by móc sterylizować narzędzia między klientkami, na bieżąco i tuż przed zabiegami. W autoklawie Enbio S najkrótszy program sterylizacji trwa jedynie 7 minut;
 • certyfikacja – wybierając autoklaw do salonu kosmetycznego, należy kupować urządzenia z certyfikatem wyrobu medycznego CE, aby autoklaw spełniał wszystkie wymagania prawne wyrobu medycznego ;
 • głośność pracy – z braku miejsca autoklawy często znajdują się w tych samych pomieszczeniach, w których są przyjmowane klientki. Warto wybrać taki sprzęt, który charakteryzuje się bardzo cichą pracą i zapewnia komfort akustyczny, jak np. autoklaw Enbio S, który nie jest głośniejszy od popularnych ekspresów do kawy;
 • wymiary – jeśli nie mamy wiele miejsca, zwróćmy również uwagę na wymiary autoklawu. Na rynku dostępne są urządzenia, które nie zajmują dużo przestrzeni i zmieszczą się na standardowym blacie roboczym;
 • wygląd – minęły czasy, kiedy autoklawy były niezbyt atrakcyjnym elementem wyposażenia salonu. Dziś charakteryzują się one nowoczesnym designem i dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych;
 • gwarancja – wybierając autoklaw do salonu kosmetycznego, zwróćmy uwagę na okres gwarancji, jaki zapewnia producent oraz na to, co dzieje się w przypadku nagłej awarii sprzętu.

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
hiu
2 lata temu
czy sterylizatorów kulkowych już nie można używać??
ALA
2 lata temu
PYTANIE ODNOŚNIE TESTÓW SPORAL VIEW JAK JE DOKUMENTOWAĆ CZY PO PRZEPROWADZENIU TESTÓW FIOLKI WYRZUCAMY CZY TRZYMAMY DO KONTROLI
gość
2 lata temu
Jaka cena taki autoklaw. Na pewno nie jest to urządzenie, które może słuzyć jako główne w gabinecie bo wtedy nie będziesz czuł się bezpiecznie. Aby zachować wszelkie warunki bezpieczeństwa i obsługiwać prawdziwy autoklaw, musi być to osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, gdyż nie wszyscy mogą zwolnić wsad sterylizowany.
Sterylizer
3 lata temu
Autoklaw enbio steamjet to po 1 s klasa czyli mieć do przyjęcia w gabinetach , po drugie najbardziej awaryjny autoklaw Świata , jestem ekspertem 14 lat w branży odradzam ten autoklaw który kosztuje prawie 5000 zl A jakość jest koszmarna.