Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Witold Ziomek
Witold Ziomek
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Był symbolem protestu, jest antybohaterem. Bo rozważa przyjście na egzamin

399
Podziel się:

Marcin Korczyc, administrator grupy "Ja, nauczyciel", jednoznacznie popierającej strajk, publicznie zadeklarował, że przerwie protest na czas egzaminów. "Zdrada!" - mówią nauczyciele. Za to rodzice wznoszą oklaski.

Administrator jednej z największych grup zrzeszających nauczycieli w ogniu krytyki.
Administrator jednej z największych grup zrzeszających nauczycieli w ogniu krytyki. (PAP, Tomasz Gzell)

Marcin Korczyc pracuje jako nauczyciel od 20 lat. Uczy polskiego, angielskiego, historii i WOS-u. Był dyrektorem podstawówki w Lubaszu w Wielkopolsce. Jest też założycielem i administratorem grupy "Ja, nauczyciel" zrzeszającej 35 tys. osób.

- Grupa "Ja, nauczyciel" powstała po to, by stworzyć dla nauczycieli bezpieczną przestrzeń, w której mogą podejmować dyskusje na temat zmian w systemie edukacji, wspierać się wzajemnie, informować, inspirować i inicjować akcje oddolne - czytamy w opisie.

Facebookowa grupa szybko stała się platformą wsparcia dla ogólnopolskiego strajku nauczycieli, a pan Marcin, jako jej administrator i założyciel, jej symbolem.

Zobacz także: Oglądaj też: Szefowa krakowskiego ZNP nie przebiera w słowach. "Rząd szczuje na nauczycieli"

Osobiście, jako członek oświatowej "Solidarności", Marcin Korczyc ostro krytykował decyzję przewodniczącego Ryszarda Proksy, który podpisał porozumienie z rządem.

- Panie Ryszardzie, zostałem upoważniony do poinformowania Pana publicznie, że w Wielkopolsce "Solidarność" jest solidarna z nauczycielami. Czekamy na meldunki z innych części kraju - napisał Korczyc na swoim profilu. Dzień później sam ściągnął na siebie gniew nauczycieli.

Zawiesić protest

W poniedziałek Marcin Korczyc wziął udział w programie "Tak Jest" w TVN 24. Mówił o egzaminach gimnazjalnych, ale i kolejnych w kalendarzu. I wywołał burzę.

- W mojej szkole egzaminy się odbędą, sam dzisiaj rano zgłosiłem pani dyrektor gotowość do przebywania w czasie tej procedury ósmych klas, ja uczę ósme klasy - powiedział i zadeklarował, że może zawiesić protest na czas egzaminów.

Zgłosił ewentualność wzięcia udziału w egzaminach ósmych klas, które mają się odbyć w przyszłym tygodniu.

Podpisał jednak oświadczenie, że w procedurze egzaminów gimnazjalnych nie weźmie udziału, tak jak cały zespół, który strajkuje. Zapewnił też, że jeśli Beata Szydło nie zasiądzie do rozmów z nauczycielami, na egzamin ósmoklasistów również nie pójdzie.

"Zdrada!"

Na Marcina Korczyca i tak jednak spadły gromy na jego własnej grupie. - Zdrada! - pisali nauczyciele i nazywali "łamistrajkiem".

- Podciął Pan skrzydła nauczycielom - pisze w komentarzu nauczycielka popierająca strajk.

- Te egzaminy są naszą jedyną bronią - mówi w rozmowie z money.pl nauczycielka z łódzkiej podstawówki. - Jeśli się po raz kolejny ugniemy i pójdziemy na te egzaminy, to równie dobrze możemy strajkować do wakacji i nic z tego nie będzie.

Zdaniem Marcina Korczyca, egzaminy faktycznie są jedyną bronią, bo długiego strajku środowisko nie wytrzyma. Jak mówił w rozmowie z nami, nauczyciele w swojej frustracji od dawna uważają, że w tym sporze trzeba użyć broni atomowej. A taką, w jego przekonaniu jest wizja odwołania egzaminów.

Jednocześnie zwraca uwagę na to, że egzamin gimnazjalny przeprowadzany jest w tym roku po raz ostatni, a egzamin ósmych klas nie ma większego znaczenia.

Nauczyciele muszą jednak użyć swojej "ostatecznej broni", bo liczba chętnych do strajku niedługo się znacząco zmniejszy. Na długi okres przerwania pracy nikogo nie stać.

Rodzice zadowoleni

Wypowiedź Marcina Korczyca, choć wzburzyła środowisko nauczycieli, zdecydowanie spodobała się rodzicom.

- Wspaniale, że są tacy nauczyciele, którzy są gotowi zawiesić strajk na czas egzaminów, aby dzieci nie musiały się dodatkowo stresować w tak ważnym momencie - czytamy na stronie Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, przy wspólnym zdjęciu Marcina Korczyca i Karoliny Elbanowskiej, która także brała udział w programie TVN 24.

- Brawo! Nauczyciele i rodzice nie powinni wchodzić w wojenki. W końcu mamy wspólny wkład w wychowanie naszych dzieci - czytamy w jednym z komentarzy.

Jednak to, że rozmowa Korczyca i Elbanowskiej przebiegła w przyjaznej atmosferze, nie spodobało się nauczycielom. Bo Karolina Elbanowska znana jest m.in. z inicjatywy dotyczącej likwidacji obowiązku szkolnego sześciolatków i, delikatnie mówiąc, nie ma w środowisku najlepszej opinii.

- Mało brakowało, aby Pan uściskał z radości i przyjaźni założycielkę fundacji Ratujmy Maluchy. Tej fundacji, którą błogosławiły Szydło i Zalewska - pisze na Facebooku nauczycielka.

Marcin Korczyc przyznaje, że rozmowa z Karoliną Elbanowską była konstruktywna, pomimo niepochlebnych opinii w środowisku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(399)
Kierowca tira
5 lata temu
Jestem inżynierem i żeby zarobić 8 tyś zł. Po prostu zatrudniłem się w firmie jako kierowca tira w firmie mam kolegę magistra. Nie nażekam w każdy weekend jestem w domu. Żeby tyle zarobić nie trzeba pracować 16 godz tygodniowo, moi mili pedagodzy tylko trzeba się ruszyć z tyłkami i pracować, jak inni ludzie którzy pracują po 40 godz tygodniowo i nie tylko.
Uczeń na meda...
5 lata temu
Drodzy rodzice nie ma powodu do spekulacji na temat strajku... Jesteście zawistni ponieważ co? Podajcie mi jeden powód (prawidłowy, wraz z argumentami) dlaczego nie wspieracie ludzi którzy po nocach siedzą i sprawdzają hieroglify waszych pociech lub dorabiaja w 2 kolejnych szkołach... Pamiętajcie są dwie strony medalu kochani!
Uczeń
5 lata temu
Ludzie którzy uważają protest za bezsensowny sa w przekonaniu iż nauczyciele pracują 18h i mają płatne urlopy... Druga strona medalu nie jest tak piękna jak może się to wydawać dorabianie etatu w 2 innych szkołach czy może sprawdzanie 6 stronnych wypracowań zapisanych hieroglifami??!! Ludzie troszkę relacjonalizmu
emeryt
5 lata temu
Zwykły karierowicz i łamistrajk! Myśli, że ugra stanowisko przynajmniej dyrektora. Nawet jeśli, to na krótko. Później odejdzie w niesławie. OBY!!!
Obserwator
5 lata temu
Trolle uwielbiają WP
...
Następna strona