Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś,Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Ile wolnego w ciągu roku mają nauczyciele?

1269
Podziel się:

Długość roku szkolnego waha się od 162 dni we Francji do aż 200 w Holandii. Polscy nauczyciele ze 179 dniami są w środku stawki. Z kolei wolnego - nie licząc weekendów - mogą mieć nawet ok. 80 dni. Realnie - jak przekonują - jest ich jednak mniej.

Nauczyciele nie pracują tylko w klasie. W wakacje i ferie szkolą się i przygotowują do nowego roku.
Nauczyciele nie pracują tylko w klasie. W wakacje i ferie szkolą się i przygotowują do nowego roku. (East News, DAMIAN RUCINSKI/REPORTER)

Przekonanie, że nauczyciele dzięki długim wakacjom nie mają prawa żądać podwyżek, jest dość powszechne. Tej narracji używają również rządzący, którzy często im to wypominają. Oczywiście można im tego pozazdrościć, ale - jak przekonują - wakacje i ferie nie oznaczają dla nich pełnej wolności.

Zgodnie z prawem nauczyciel ma 6 tygodni urlopu w wakacje i 2 tygodnie w ferie. W sumie daje to 56 dni. Przez resztę roku pozostaje do dyspozycji dyrektora. Jest jeszcze kilka dni w roku, które szkoła może ogłosić jako wolne: ze względów na egzaminy lub święta.

Co na to nauczyciele? - Nie mamy całych wakacji dla siebie. Tydzień po zakończeniu roku jesteśmy do dyspozycji dyrektora. W wakacje odbywa się rada pedagogiczna, mamy rekrutację, a w ostatnim tygodniu wakacji również pracujemy. O szczegółach decyduje dyrektor - mówi money.pl autorka bloga "Babka od histy".

Zobacz także: <a href="https://finanse.wp.pl/zarobki-6121119003408001c">Zarobki</a> nauczycieli. Minister w Kancelarii Prezydenta: pensje powinny być wyższe

Nasza rozmówczyni w czasie wakacji prowadzi ponadto zajęcia dla młodzieży. Tu trudno wskazać dokładny ich wymiar czasowy, o wszystkim decyduje zapotrzebowanie i polityka szkoły. - W wakacje robię też kursy i szkolenia, bo wreszcie mam na to czas. Wielu nauczycieli przygotowuje też podczas wakacji programy zajęć i plany dydaktyczne - mówi "Babka od histy".

To też nie wszystko. Niewielu wie o tym, że nauczyciele mają też dyżury, gdy szkoła jest teoretycznie zamknięta - Chociażby w wigilię czy 2 maja nauczyciele przychodzą do pracy i zajmują się dziećmi. Po za tym w szkołach są też weekendowe, wakacyjne i feryjne akcje, jak np. zima w mieście czy lato w mieście. Kto to obstawia? Nauczyciele - mówi Artur Sierawski z koalicji "Nie dla chaosu w szkole".

A jak dużo nauczyciele pracują w Europie?

Według raportu Komisji Europejskiej i jej specjalnej komórki zajmującej się edukacją - Eurydice - w około połowie krajów w Europie rok szkolny trwa od 170 do 180 dni. Jak widać na grafice, różnice są jednak znaczące. Francuski nauczyciel przychodzi do szkoły 162 razy, a Holenderski aż 200 dni w roku. Polscy nauczyciele ze 179 dniami mieszczą się w średniej europejskiej.

Dni bez lekcji nie oznaczają urlopu

Niektórych krajów nie ma na mapie - wszystko dlatego, że ich systemy nauczania są zupełnie odmienne.

W Szwecji np. nauczyciele przychodzą do szkoły również w czasie wakacji. Przygotowują się w niej do nowego roku, a urlopu mają dokładnie tyle samo, co pracownicy innych branż. Niemieccy nauczyciele podobnie - gdy dzieci w szkole nie ma, w ramach swoich obowiązków doskonalą się zawodowo.

Kraj Liczba dni pracujących (wyłącznie dni zajęć z uczniami)
Holandia 200
Niemcy 193
Wielka Brytania 190
Szwajcaria 190
Norwegia 190
Słowacja 189
Finlandia 187
Czechy 187
Węgry 182
Islandia 182
Irlandia 182
Austria 180
Polska 179
Hiszpania 176
Grecja 176
Włochy 174
Estonia 172
Łotwa 170
Francja 162

Źródło: raport OECD

Wakacje wakacjom nierówne

Na drugim biegunie jest Francja. Tamtejsi nauczyciele mają dokładnie tyle samo urlopu, co uczniowie. Na zajęcia przychodzą 162 dni w roku.

Jak wynika z raportu Eurydice, rozkład i długość świąt w roku szkolnym jest różna w różnych krajach. W całej Europie jest pięć głównych okresów wakacji szkolnych: święta jesienne, święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, ferie zimowe, święta wielkanocne i wakacje letnie.

Wszystkie kraje oferują dodatkowe dni urlopu na okazje publiczne lub religijne. Jesienią dzieci mają jeden tydzień wakacji w 19 krajach, w innych państwach rozpiętość waha się do dwóch dni (np. Czechy, Islandia i Serbia) do trzech tygodni (Szwajcaria). Jesiennego wypoczynku nie ma w 13 krajach (np. Albanii, Austrii, Chorwacji, Czarnogórze i Polsce).

Z kolei na Boże Narodzenie prawie wszystkie kraje oferują dwa tygodnie wakacji; w kilku krajach jest tylko jeden tydzień (np. Polska i Słowenia)
i do trzech tygodni w przypadku Niemiec. W 21 krajach Europy ferie zimowe trwają tylko tydzień. Dwa tygodnie mają dzieciaki i nauczyciele np we Francji, Polsce i Turcji.

Z kolei osiem krajów nie ma w ogóle zimowych wakacji (np. Albania, Cypr i Grecja). Co niezwykle ważne, w niektórych krajach istnieją różnice regionalne i lokalne w czasie wakacji szkolnych. Okresy i daty wakacji szkolnych mogą się różnić w zależności od regionu. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Austria i Szwajcaria, decyzje w tej materii podejmują samorządy.

Z kolei długość wakacji letnich jest bardzo zróżnicowana w Europie. Zazwyczaj rok szkolny kończy się między końcem maja a drugą połową lipca. Połowa czerwca to czas, w którym rozpoczyna się letnia przerwa w większości krajów. Wolnego uczniowie mają od 6 tygodni w niektórych niemieckich landach, Holandii, Zjednoczonym Królestwie (Anglia, Walia i Szkocja) i Liechtensteinie do 15 tygodni w Bułgarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1269)
Podajnik
2 tyg. temu
Pracowałem 9 lat jako nauczyciel w czterech szkołach.Nie pamiętam abym w wakacje do szkoły jeździł:) Fakt, rady pedagogiczne są pod koniec wakacji.Ale jeden dzień, maksymalnie dwa!Mogli by już nie łgać.
ZG
5 lata temu
6 tygodni wolnego w wakacje i 2 tygodnie w ferie wcale nie daje 56 dni roboczych wolnego, tylko 6 razy 5 dni w tygodniu to daje 30 dni wolnego plus 2 tygodnie razy 5 dni to daje 10 dni Sumując wychodzi 40 dni roboczych. Tak się liczy dni urlopu we wszystkich przedsiębiorstwach.
Misia
5 lata temu
Żaden z nauczycieli nie odejdzie z branży! Nigdy! Za dużo przywilejów, za mało pracy, dobra płacą, 3lata urlopów zdrowotnych 100%płatnych, wakacje, wycieczki, na które zabierają swoje dzieci,obiady w szkole, trzynastki, świadczenia urlopowe, bezzwrotne pożyczki, służbowe mieszkania,
Kler do budy
5 lata temu
Likwidacja religii w szkołach, to powinno być na pierwszym miejscu żądań nauczycieli, jak można porównywać naukę faktyczną z bajkami żydowskimi! Katecheci WON, Kler WON ze szkół ! Jak długo jeszcze zacofańcy watykańscy dla kasy i tylko dla kasy będa stawiać warunki, tak jakby faktycznie istniał jakiś Jezus, Maryja dziewica czy inne tego rodzaju brednie!
jak się traci...
5 lata temu
Jak podpalą Polskę to znowu będą beczeć jak barany " Ojczyznę wolną racz nam ....Ale Bóg ma dosyć warchołów, ile razy może dawać, a gnuśny naród przez swoją pazerność tracić. W Rosji spokój u Niemca spokój, czekają na odpowiednią chwilę.
...
Następna strona