Notowania

Strajk nauczycieli. PIP sprawdzi, czy nauczyciele na zastępstwo są zgodni z prawem

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi, czy kierowanie do komisji egzaminacyjnych niestrajkujących nauczycieli z innych szkół jest zgodne z prawem. O kontrolę wnioskował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Inspekcja pracy sprawdzi legalność zastępstw w komisjach egzaminacyjnych

Główny Inspektor Pracy zlecił pilotażowe kontrole wszystkim oddziałom Inspekcji. Chodzi o rozporządzenie resortu edukacji, które ma zabezpieczyć szkoły na wypadek planowanego strajku - informuje Radio ZET.

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej zakłada, że na czas egzaminów do pracy w komisjach zatrudniani byliby niestrajkujący nauczyciele z innych szkół. - To niezgodne z prawem zmuszanie do pracy u innego pracodawcy tylko dlatego, że ktoś z góry tak polecił - powiedział Radiu ZET prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Czy rzeczywiście to złamanie prawa sprawdzą teraz inspektorzy pracy. Ogólnopolski strajk w oświacie planowany jest na 8 kwietnia. Dwa dni później startują egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty.

Zobacz też: Money to się liczy. Rafał Warecki o motoryzacji

MEN szykuje zmiany w przepisach, które złagodzą skutki ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Zmiany pozwolą nie tylko na zatrudnianie nauczycieli spoza protestującej szkoły. W komisjach egzaminacyjnych będą mogli zasiąść także emeryci. Będzie to też dla nich szansa na dodatkowy zarobek.

Sławomir Broniarz nie ujawni swoich zarobków. "Wewnętrzna sprawa ZNP"
Strajk nauczycieli. Broniarz nie zdradzi, ile zarabia. "Temat zamknięty"

Nauczyciele żądają 1 tys. zł podwyżki do podstawy pensji z wyrównaniem od stycznia 2019 r. W poniedziałek ZNP ogłosiło rezultaty referendów strajkowych w szkołach. Do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół i placówek edukacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, strajk nauczycieli, znp, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2019

AniaI bardzo dobrze niech zatrudniają z innych szkół i emerytów przynajmniej sobie ludzie dorobia. Tysiąc złoty podwyżki za co ? Mam koleżankę która jest … Czytaj całość

26-03-2019

takWysokie płace, niski poziom zajęć i zaangażowania. I ignorowanie problemów dzieci i pomiędzy dziećmi. I co tu więcej pisać...

26-03-2019

kikinie utrudniajcie dzieciom i tak stresującego dla nich czasu

Rozwiń komentarze (402)