Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Strajk nauczycieli. PIP sprawdzi, czy nauczyciele na zastępstwo są zgodni z prawem

402
Podziel się:

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi, czy kierowanie do komisji egzaminacyjnych niestrajkujących nauczycieli z innych szkół jest zgodne z prawem. O kontrolę wnioskował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Inspekcja pracy sprawdzi legalność zastępstw w komisjach egzaminacyjnych
Inspekcja pracy sprawdzi legalność zastępstw w komisjach egzaminacyjnych (East News)
bECjpJoB

Główny Inspektor Pracy zlecił pilotażowe kontrole wszystkim oddziałom Inspekcji. Chodzi o rozporządzenie resortu edukacji, które ma zabezpieczyć szkoły na wypadek planowanego strajku - informuje Radio ZET.

Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej zakłada, że na czas egzaminów do pracy w komisjach zatrudniani byliby niestrajkujący nauczyciele z innych szkół. - To niezgodne z prawem zmuszanie do pracy u innego pracodawcy tylko dlatego, że ktoś z góry tak polecił - powiedział Radiu ZET prezes ZNP Sławomir Broniarz.

bECjpJoD

Czy rzeczywiście to złamanie prawa sprawdzą teraz inspektorzy pracy. Ogólnopolski strajk w oświacie planowany jest na 8 kwietnia. Dwa dni później startują egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty.

Zobacz także: Zobacz też: Money to się liczy. Rafał Warecki o motoryzacji

MEN szykuje zmiany w przepisach, które złagodzą skutki ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Zmiany pozwolą nie tylko na zatrudnianie nauczycieli spoza protestującej szkoły. W komisjach egzaminacyjnych będą mogli zasiąść także emeryci. Będzie to też dla nich szansa na dodatkowy zarobek.

bECjpJoJ

Nauczyciele żądają 1 tys. zł podwyżki do podstawy pensji z wyrównaniem od stycznia 2019 r. W poniedziałek ZNP ogłosiło rezultaty referendów strajkowych w szkołach. Do sporu zbiorowego weszło ponad 85 proc. szkół i placówek edukacyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECjpJpe
KOMENTARZE
(402)
czytelnik
2 lata temu
nauczyciele aktywni mają normalnie płacone za ten dzień pracy. A mają dostać za2 dni pracy . Nie rozumiem . Nawet godziny ponadwymiarowe będą zapłacone!!!!
Alibaba
2 lata temu
Niech PIP i ZUS sprawdzi czy nauczyciele mogą strajkowac? Czy tylko związki zawodowe mogą? J
Brawo, nauczy...
2 lata temu
Nic się dzieciom złego nie stanie. Najwyżej nie będzie egzaminu i licea sobie zrobią egzaminy wstępne. Tak to kiedyś działało po ośmioletniej szkole podstawowej. A nauczyciele niech walczą, bo to należy im się wreszcie godna płacą. Nie po to się ciągle kształcą żeby zarabiali mniej niż ludzie bez matury.
bECjpJpf
Olek
2 lata temu
Żeby podjąć pracę musi być zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, a to kosztuje i trwa.
siwka
2 lata temu
Jaki zarobek dla emerytów ??? Przecież aktywni zawodowo nauczyciele nie otrzymują wynagrodzenia za pracę w komisjach !!!
...
Następna strona