Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

Strategiczne interesy Unii bardziej chronione. Nowe prawo wchodzi w życie

49
Podziel się

Startuje system monitorowania zagranicznych inwestycji. Ma on na celu ochronę interesów krajów Wspólnoty przed negatywnymi skutkami ekspansji zagranicznych inwestycji.

Strategiczne interesy Unii bardziej chronione. Nowe prawo wchodzi w życie
Wiceszef KE Valdis Dombrovskis. (East News, Thierry Monasse, REPORTER)
bDnmODZx

Od niedzieli wchodzą w życie regulacje, które mają bardziej chronić unijny rynek oraz strategiczne interesy krajów zrzeszonych.

Chodzi na przykład o wykup europejskich firm, dysponujących ważnymi technologiami.

bDnmODZz

Unia wdraża systemy, które mają pozwalać na szybkie reagowanie na plany zewnętrznych inwestycji, co do których zgłaszane są zastrzeżenia.

Dzięki temu Komisja Europejska może wydać opinię, że dana inwestycja może np. zaszkodzić przedsięwzięciu leżącemu w interesie całej Unii.

Zobacz także: Koronawirus zaskoczył rząd? Ekonomista ocenia przygotowania do drugiej fali

Za przykład może posłużyć tworzonych w UE system nawigacji satelitarnej Galileo. Jest on alternatywą dla amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego Glonass czy chińskiego Beidou. Ekspansja tych technologii na rynku UE godzić może więc w interesy Wspólnoty.

bDnmODZF

- Jeżeli chcemy uzyskać strategiczną autonomię, musimy efektywnie współpracować wewnątrz UE. Teraz mamy do tego odpowiednie narzędzia - podkreśliłwiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Zaznaczył jednak, że Unia wciąż pozostaje otwarta na zagraniczne inwestycje, ale to otwarcie nie jest bezwarunkowe.

bDnmOEaa
Źródło:
KOMENTARZE
(49)
esu
2 miesiące temu
Jak Polak chce chronić swoją gospodarkę przed Niemcem to źle, ale jak Niemiec chce chronić swoją gospodarkę przed chińczykiem to dobrze. Jak to się nagle retoryka zmieniła kiedy Chińczycy zaczęli wykupować Niemcy tak jak Niemcy wykupywali Polskę.
nacjonalista
2 miesiące temu
Ale jak to?To "niewidzialna reka rynku Balcerowicza " juz nie jest fajna?Juz "kapitał przestal nie miec narodowosci"?A co to sie stało moje liberały i globalisty?"Dogmaciki" sie wam pozmieniały?
jajco
2 miesiące temu
Polska nie ma co chronic !!!! Polska moze najwyzej chronic interes jednego przed drugim !!! np Negujac Nord Srim 2 bronimy interesu amerykanskich koncernow chcacych sprzedawac w Europie gaz skroplony !!!! Dla Kaczynskiego rosyjski gaz jest za tani !!! lepiej pluc na Rosje i kupowac drogi gaz amerykanski !!! Polak potrafi !!!!!!!!!!!!
bDnmOEab
antyklerykał
2 miesiące temu
czy dotyczy to reżimu USA, kierunek słuszny ale czy możliwy do realizacji w koloniach USA ?????....."Ambasada USA dyryguje rządem". Poważne oskarżenia Okazuje się, że nasz główny sojusznik pani Mosbacher jest głównym lobbystą biznesu amerykańskiego w Polsce. Przynajmniej tak wynika z wywiadu, którego udzieliła "Super Expressowi". - Mnie to nie zaskakuje. (...) To właśnie nasze środowisko biło na alarm w sprawie manipulowania przez ambasadę amerykańską listą leków refundowanych w Polsce - mówi w programie "Tłit" Adrian Zandberg. Podkreślił, że "pani ambasador przyznała, że ingerowała w to, jak wygląda polityka lekowa w Polsce". - Widać, że .............../
W unii
2 miesiące temu
KOmuna zatacza coraz większe kręgi.
...
Następna strona