Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Szczyt UE. Zapadną ważne decyzje ws. pieniędzy

29
Podziel się:

W piątek rozpocznie się pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa szczyt unijnych przywódców w Brukseli. Przywódcy 27 krajów będą podejmować kluczowe decyzje. Budżet będzie niższy, ale bez oparcia o praworządność, na co nie godzą się Węgry i Polska. Z kolei porozumienie ws. funduszu odbudowy może zablokować Holandia.

Pierwszy szczyt UE w czasach pandemii. Ważne decyzje dot. budżetu i funduszu odbudowy
Pierwszy szczyt UE w czasach pandemii. Ważne decyzje dot. budżetu i funduszu odbudowy (PAP)
bEsyblud

Liderzy 27 krajów w piątek zjadą do Brukseli na pierwszy szczyt UE od wybuchu Covid-19. W specjalnie do tego przygotowanej sali obrad, do której cały czas będzie pompowane świeże powietrze, będą uzgadniać unijny budżet na lata 2021-2027 oraz fundusz odbudowy gospodarki po pandemii.

Obecny projekt ulegnie ograniczeniu, ale Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów pakietu - podaje "Rzeczpospolita". I, powołując się na nieoficjalne informacje, dodaje, że upada koncepcja powiązania wypłat z przestrzeganiem praworządności.

- Węgry absolutnie się na to nie zgadzają. Polacy się nie odzywają, może zostawiają to Orbánowi - powiedział dziennikowi wysoki rangą dyplomata jednego z państw UE. Na stole ciągle jest propozycja tzw. mechanizmu osłabionego: przewidującego możliwość ukarania kraju zablokowaniem funduszy przy poparciu większością kwalifikowaną, ale nawet ta formuła stoi teraz pod znakiem zapytania.

bEsybluf
Zobacz także: Obejrzyj: Zadłużenie państwa. "Szansą projekty za unijne pieniądze"

Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, zaproponował, by budżet na lata 2021–2027 wynosił 1,074 bln euro, z czego Polska miałaby dostać ok. 93 mld euro. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że w czasie szczytu możliwe jest obniżenie limitu do 1,05 bln euro.

bEsyblul

Więcej emocji budzi fundusz odbudowy zakładający wypłatę 750 mld euro, z czego 500 mld euro stanowiłyby dotacje. Polsce zaproponowano 21,1 mld euro pożyczek oraz 37,7 mld euro bezzwrotnych dotacji. Kwota dla całej Unii będzie zmniejszona o kilkadziesiąt miliardów, by zadowolić sojusz krajów oszczędnych.

Holandia zablokuje porozumienie?

Potrzebny jest też kompromis co do zarządzania funduszem. Holandia żąda, by każda wypłata z funduszu odbudowy wymagała jednomyślności państw członkowskich. Jeśli z tego nie zrezygnuje, szczyt zakończy się fiaskiem.

Większość liderów chce porozumienia już teraz, najpóźniej w ciągu dwóch tygodni. Wszystko może się jednak rozbić o opór Holandii. Ten kraj od początku protestował przeciwko dotacjom z funduszu odbudowy na kwotę 500 mld euro. Jak podaje "Rz", teraz - nieoficjalnie - gotów byłby się na nie zgodzić w mniejszej kwocie, ale żąda prawa weta do indywidualnych decyzji o każdorazowej wypłacie pieniędzy.

bEsyblum

Co w praktyce oznaczałoby, że pieniądze mogłyby się nigdy nie znaleźć na rachunku odbiorcy, bo za każdym razem Holandia mogłaby to zablokować. Niemcy, sprawujące obecnie prezydencję w UE, proponują kwalifikowaną większość głosów.

Nowy pakiet finansowy będzie silnie powiązany z celami klimatycznymi UE, co budzi niepokój Polski. Po pierwsze, pieniądze w funduszu odbudowy mają iść na cele zgodne z priorytetami Unii Europejskiej, w tym przede wszystkim – z zielonym ładem i cyfryzacją. Po drugie, w unijnym budżecie 40 proc. wydatków w polityce rolnej i w polityce spójności musi pójść na cele związane z klimatem.

Wreszcie, po trzecie, o środki z nowo tworzonego unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (JTF) – na pomoc regionom węglowym w dojściu do neutralności klimatycznej – mogą ubiegać się tylko państwa, która zobowiążą się do osiągnięcia narodowego celu neutralności klimatycznej w 2050 roku.

bEsyblun

Polska jako jedyna tego nie zadeklarowała. W przypadku JTF potencjalnie jesteśmy największym beneficjentem: możemy liczyć na 8 mld euro.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEsybluG
KOMENTARZE
(29)
CZARNOWIDZ
9 miesięcy temu
Jedynie DECYZJA Kaczyńskiego - Tak długo jak on będzie - To nic się nie zmieni - Bóg jest w Trzech Osobach a Kaczyński - Prezydent, premier, prezes, prokurator, sędzia, kat i wykonawca - Ich powołuje na stanowiska i odwołuje - Rodzinom z Pis rozdaje Stanowiska lub ich usuwa - Bez wiedzy, zgody Kaczyńskiego żadne Decyzje nie zapadają - Kaczyński odchodzi - Koniec partii Pis - MIĘDZY SOBĄ SIĘ POZAGRYZAJĄ - Jak w Ulu Królowa umiera - Cały UL umiera - Jedynie to Dobierze się Polakom - Nie dotyczy ludzi z Pis - Do Własności, mieszkań prywatnych, do Kont w Bankach - Skąd, ile, od kiedy masz - Nowe ustawy, podatki, opłaty - Podwyżki Cen - Czyli DOPROWADZA POLSKĘ, POLAKÓW DO RUINY
OKKK
10 miesięcy temu
Unia przejzala a oczy i widzi ,ze nie ma sie czego czapiac Polski ,bo to oni sami lamia traktaty !!
FEEE
10 miesięcy temu
Co z tego,ze i tak nie bedziemy mogli nic zrobic sami za te pieniadze a tylko POd dyktando unii ! W dodatku zwracac za cos co nam dyktowali co maozemy a czego nie mozemy robic w sumie za wlsne pieniadze ! VETO ""
bEsybluH
Ewa
rok temu
Morawiecki jak zwykle nic sie nie odzywa, liczy na to, ze Orban załatwi sprawę.Wstyd! Nie ma nic do powiedzenia!
jakie to musi...
rok temu
ale ma towarzystwo, widać, że nikt nie chce z nim gadać
...
Następna strona