Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Sypie się wielka inwestycja Rosji? Zatrzymano wydobycie ropy i gazu

Podziel się:

Sachalin-1 - to ogromne pole naftowe i złoże gazu. Rosjanie wiele sobie po tej inwestycji obiecywali. Jednak udało się dowieźć połowę zakładanego wolumenu, a wydobycie ropy i gazu ustało. To efekt sankcji, które gryzą może z opóźnieniem, za to mocno.

Sypie się wielka inwestycja Rosji? Zatrzymano wydobycie ropy i gazu
Projekt Sachalin-1 wstrzymał wydobycie. Wszystko zależy od Amerykanów. Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

O wstrzymaniu wydobycia ropy i gazu poinformował Walery Limarenko, gubernator obwodu sachalińskiego. - Wielkość produkcji ropy i kondensatu [ciekła forma węglowodorów, w złożu w postaci gazowej - red.] w ciągu siedmiu miesięcy tego roku zmniejszyła się o prawie połowę w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Na tę chwilę produkcja ropy jest wstrzymana - mówił na Dalekowschodnim Forum Energetycznym, cytowany przez Ria Novosti. Zamiast 8,9 mln ton, Sachalin-1 wyprodukował 4,2 mln ton. Gubernator powiedział, że trzeba przeliczyć szacunki wydobycia gazu, bo to ustało 16 września.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gazociągi Nord Stream do rozbiórki? "To wezwanie już podchwyciła rosyjska propaganda"

Sachalin-1 na łasce Amerykanów?

Kogo wskazuje palcem jako winnego sytuacji? Amerykanów. A dokładniej Exxon Neftegas, spółkę zależną amerykańskiego kolosa naftowego. Na początku marca, gdy wprowadzono pierwsze sankcje, amerykański koncern ogłosił zmniejszenie produkcji ropy, powołując się na siłę wyższą i zamiar wyjścia z inwestycji. Wydobycie ropy sukcesywnie wygaszano, już w okresie wakacyjnym wynosiła ułamek tego, co zakładano. 16 września z kolei zaprzestał zupełnie wydobycia gazu.

Sachalin-1 to projekt, w którym uczestniczy kilka dużych firm. Exxon Neftegas jest operatorem, dostarcza też technologię, ma 30 proc. udziałów. Rosyjski Rosnieft kontroluje 20 proc. udziałów, całości dopełniają japoński Sodeco (30 proc.) i indyjski ONGC (20 proc.). Ta ostatnia firma przekazała Agencji Reutera, że nie wie, czy, a jeśli tak, to kiedy uda się wznowić wydobycie.

Rosjanie, chcąc nie chcąc, są zdani na łaskę Amerykanów. Rosyjski minister energii Nikolai Shulginov powiedział w sierpniu, że Kreml chciałby jeszcze w tym roku wznowić produkcję, ale to zależy od postawy i chęci Amerykanów. Jak podał "Bloomberg", Exxon jest w trakcie przenoszenia udziałów "na inną spółkę" razem z zachodnimi firmami, które są uwiązane do Sachalin-1 i zamierzają porzucić rosyjskie operacje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl