Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Syryjscy uchodźcy tworzą miejsca pracy. W Turcji założyli już 15 tys. firm

7
Podziel się:

Mieli być obciążeniem dla kraju, który ich przyjął, a okazują się rosnącą siłą napędową. Syryjczycy, którzy znaleźli w sąsiada schronienie przed wojną, budują własne biznesy.

Mieli być obciążeniem dla kraju, który ich przyjął, a okazują się dodatkową siłą napędową gospodarki.
Mieli być obciążeniem dla kraju, który ich przyjął, a okazują się dodatkową siłą napędową gospodarki. (flickr.com)

Z danych tureckiego ministerstwa gospodarki wynika, że nad Bosforem działa dziś ponad 15 tys. syryjskich firm - czytamy w Gazecie "Wyborczej". Uchodźcy zakładają własne sklepy, małe fabryczki obuwnicze, restauracje, a nawet biura podróży. Zajmują się zarówno handlem, jak i eksportem.

Zamiast zabrać prace turkom, stworzyli nowe miejsca pracy. Prowadzone przez Syryjczyków firmy stanowią już ponad 20 proc. wszystkich przedsiębiorstw prowadzonych w Turcji przez cudzoziemców - wskazuje "Wyborcza".

Tylko w 2018 roku syryjskie przedsiębiorstwa wygenerowały przychód ponad 380 mln dol. Wielu z właścicieli - uchodźców, to ludzie po studiach, którzy przed wojną prowadzili własne biznesy w Syrii. Mieli kontakty i doświadczenie. W Turcji zabrali się za to, co już znali.

Zobacz także: "Większość dyskusji o uchodźcach jest niegodnych"

Aktywne są również Syryjki - pisze "Wyborcza". Za sprawą tureckiej fundacji TISVA i Care International uruchomiony został program mikropożyczek w przygranicznych miastach 200 Turczynek i 589 Syryjek otrzymało pieniądze na rozkręcenie własnych biznesów.

Powstały warsztaty rękodzielnicze, salony piękności, zakłady krawieckie, manufaktury kosmetyczne czy firemki produkujące i sprzedające własne przetwory.

Sporą cześć imigrantów stanowią też uczniowie i studenci, którzy w Turcji podjęli dalszą naukę. To oni będą kolejnym pokoleniem, które zasili tureckie społeczeństwo i mają szansę stać się siłą napędową gospodarki kraju, który ich przyjął.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Qsy !
4 lata temu
Nie żebym się czepiał, ale ciekaw jestem jak to wygląda we Francji i Niemczech ?
K~
4 lata temu
Przecież to oczywiste. Ludzie wykształceni czy przedsiębiorczy nie musieli się przenosić do Europy, żeby sobie poradzić. Układają sobie życie w kraju z tego samego kręgu kulturowego, co jest dla nich wygodniejsze i łatwiejsze. Bardzo wątpię, że popędziliby akurat do Polski, żeby zakładać swoje działalności, gdy dogodniejsze warunki mają u sąsiadów.
Grzegorz Brys...
4 lata temu
Panie Ciszak, toż to jest kopia artykułu z gazety wyborczej Pani Marceliny Szumer-Brysz. Mam nadzieję, że nie jest to zwyczajny plagiat. A czy rozumie Pan turecki? Pani Szumer-Brysz rozumie a nawet pisze artykuły po turecku.
Historyk
4 lata temu
Potęgi światowe powstały z ciężkiej pracy ludzi, którzy uciekali ze swoich krajów. USA, Kanada, Australia i inne. A my zajmujemy się wyborami, po których zawsze gorzej. Nie chcieliśmy przyjąć SYRYJCZYKÓW, a ONI budują Turcję.
Sama prawda
4 lata temu
W syrii jest tyle ropy że mogą stać się jednym z najbogatszych krajów świata . Byle najeżcy opuścili Syrię / TJ. .. Rosja , USA , ISSIS , Turcja , Chiny i nikt nie tworzył sztucznie''' rebeliantów ''.